X
Le okoli 20% šol sodeluje z zdravniki pri obravnavi gibalno manj učinkovitih ter debelih otrok in mladostnikov, kar je v luči najnovejših izsledkov poslabšanja telesnih zmogljivosti otrok zaradi izolacijskih ukrepov zaskrbljujoče. V manj kot 10% primerov poteka komunikacija med šolo in šolskim zdravnikom glede aktualnega stanja obolevnosti za COVID-19 na šoli. Sodelovanje med šolo in zdravstvom temelji na zavzetosti posameznikov v lokalnem okolju, vendar pa bi za koreniti preskok moral...
Sodelovanje šol in učiteljev športne vzgoje z zdravniki – rezultati vprašalnika (COVID-19 FITbarometer)
Trenerje smo prek spletnega vprašalnika vprašali o njihovih znanjih za vodenje športne vadbe pod posebnimi Korona pogoji, ki bi onemogočali širjenje virusa SARS-CoV-2 pri izvedbi športnih programov. Predstavljamo izsledke ankete.
Trenerji menijo, da znajo voditi vadbo pod prilagojenimi Korona pogoji – kdaj pa jo bodo lahko?
V prispevku predstavljamo dober primer učenja odbojke in rokometa na daljavo na osnovni šoli Center v Novem mestu prek videoposnetkov in izzivov.
Primer dobre prakse: izvedba iger z žogo na daljavo
Opažamo drastičen upad gibalne dejavnosti otrok na otroških igriščih. Dobra tretjina športnih in otroških igrišč je zaprtih! Starši, opozorite otroke na omejitve približevanja tudi na igriščih, da bomo lahko zagovarjali stalen dostop do njih tudi v času širjenja virusa.
Skrbniki otroških in športnih igrišč, omogočite dostop do igrišč!
Zaradi povečanja možnosti prenosa okužbe z virusom SARS-CoV-2 objavljamo priporočila za izvajalce meritev SLOfit-Športnovzgojni karton, ki smo jih uskladili z Nacionalnim inštitutom za javno zdravje.
Priporočila za izvajanje meritev SLOfit-Športnovzgojni karton v času povečane možnosti za okužbo z virusom SARS-CoV-2
Ni izobraževanja brez športne vzgoje
Stališče evropskega združenja za športno vzgojo (eupea) glede šolske športne vzgoje med pandemijo covid-19
Znanje varnega padanja je eden od temeljnih pogojev na poti učenja temeljnih gibalnih znanj, na osnovi katerih se bodo mladi bolj samozavestno lotevali tudi kompleksnejših gibalnih nalog, ki zahtevajo nekoliko več tveganja in včasih tudi kakšen padec, buško ali modrico.
Varno pasti je enako pomembno kot varno hoditi, skočiti, plezati
Vse osnovnošolce in srednješolce vabimo, da izpolnite evropski vprašalnik o učinkih izbruha COVID-19 in šolanja doma na telesno dejavnost pri otrocih in mladostnikih ter s tem pomagate najti najboljše rešitve za spodbujanje in izvajanje športne vadbe in drugih oblik telesne dejavnosti v času, ko je naša svoboda gibanja okrnjena.
V času, ko se učenci po dveh mesecih spet vračajo v šole, možnosti okužbe pa še vedno obstajajo, je še kako pomembno, da učiteljice/učitelji poskrbijo za primerno, redno in strokovno vodeno telesno dejavnost šolarjev. Strokovnjaki Fakultete za šport in Zavoda RS za šolstvo so pripravili priporočila za izvedbo pouka predmeta šport za učence prvega vzgojno-izobraževalnega obdobja.
Priporočila za izvajanje pouka športa za učence od 1. do 3. razreda v času vračanja v osnovne šole, ko obstaja še možnost okužbe s koronavirusom SARS-CoV-2
Še kako pomembno je, da tudi starejši odrasli, ki so v obdobju povečane možnosti  okužbe z virusom COVID-19 označeni kot posebej ranljiva skupina, ohranjajo svojo telesno pripravljenost. Magistrica kineziologije Nina Istenič je skupaj z zdravnikom, specialistom družinske medicine, Jako Strelom in zasl. prof. dr. Jankom Strelom, ki vaje tudi izvaja, pripravila tri različne vadbene programe.
Starejši potrebujejo vsakodnevno, sebi primerno vadbo

Kategorije

Navodila za avtorje

Navodila za avtorje prispevkov so dostopna tukaj.

SLOfit nasvet, spletna revija za praktična vprašanja s področja telesnega in gibalnega razvoja
ISSN 2591-2410
Izdajatelj: Univerza v Ljubljani, Fakulteta za šport
Odgovorna urednika: prof. dr. Gregor Jurak in prof. dr. Marjeta Kovač
Tehnični urednici: asist. Kaja Meh in doc. dr. Jerneja Premelč

Izdajo te publikacije sta omogočila sofinanciranje Fundacije za šport in Javne agencije za raziskovalno dejavnost Republike Slovenije.