X
Arhiv po kategoriji: OdrasliNazaj
Padci predstavljajo pogost razlog za poškodbe, predvsem pri starejših. Študentka Ema predstavlja preprost sklop vaj za zmanjševanje tveganja pred padci.
Kako se v starosti izogniti padcem?
Ritmične dejavnosti so ključna orodja za ohranjanje možganskega zdravja in kakovosti življenja za vse generacije. Predstavljamo znanstveno dokazane prednosti plesnih in glasbenih terapij, ki so pomembne predvsem za starejše in ljudi z nevrodegenerativnimi boleznimi.
 Glasbene in plesne terapije za ohranjanje kognitivnih in telesnih funkcij različnih generacij
Aerobika je oblika telesne dejavnosti, ki združuje ritmično aerobno vadbo z vadbo za krepitev mišičnih skupin ter raztezanja. Cilj vadbe v aerobiki je izboljšati srčno-žilni in dihalni sistem ter razviti oziroma ohraniti gibljivost in mišično moč. Vadbo aerobike vodi inštruktor pred skupino, največkrat ob spremljavi glasbe, lahko pa je vodena tudi individualno.
Video učni pripomoček za aerobiko
Pričakovana življenjska doba prebivalcev razvitega sveta vztrajno raste in število starejših od 80 let naj bi se do sredine tega stoletja že potrojilo. S staranjem prihaja tudi do vse več degenerativnih obolenj, kamor uvrščamo tudi sarkopenijo3. V tem prispevku predstavljamo ta pojav in pomen vadbe za moči pri preprečevanju sarkopenije.
Sarkopenija: vpliv vadbe za moč na ohranjanje mišične mase
Osteoporoza je s staranjem povezana bolezen, pri kateri prihaja do upada kostne mase. To vodi v povečano število zlomov kosti, nezmožnost skrbi zase, znižanje funkcionalnosti in v debelost ter smrtnost. Osteoporoza se pogosteje pojavlja pri ženskah kot pri moških, značilna pa je predvsem za obdobje po menopavzi. Z ustrezno vadbo pa lahko izrazito zmanjšamo možnost za njen nastanek. S tem si omogočimo daljše in bolj kakovostno življenje ter možnost dolgotrajne in samostojne skrbi zase.
Z redno telesno vadbo v boj proti osteoporozi

Kategorije

Navodila za avtorje

Navodila za avtorje prispevkov so dostopna tukaj.

SLOfit nasvet, spletna revija za praktična vprašanja s področja telesnega in gibalnega razvoja
ISSN 2591-2410
Izdajatelj: Univerza v Ljubljani, Fakulteta za šport
Odgovorna urednika: prof. dr. Gregor Jurak in prof. dr. Marjeta Kovač
Tehnični urednici: asist. Kaja Meh in doc. dr. Jerneja Premelč

Izdajo te publikacije sta omogočila sofinanciranje Fundacije za šport in Javne agencije za znanstvenoraziskovalno in inovacijsko dejavnost Republike Slovenije.