Telesni razvoj v sistemu SLOfit spremljamo s telesno rastjo, ki jo opredeljujejo telesna višina, telesna masa in kožna guba nadlahti. Iz telesne višine in telesne mase izračunamo indeks telesne mase (ITM), ki se uporablja za ocenjevanje stanja prehranjenosti. Glede na ITM lahko posameznike v grobem razvrstimo v različne razrede prehranjenosti: podhranjenost, normalna prehranjenost, preddebelost in debelost. Kožna guba nadlahti pa je antropometrijski kazalnik porazdelitve perifernega maščevja. Največjim zdravstvenim tveganjem so izpostavljeni otroci, ki imajo ob visokem ITM tudi veliko kožno gubo. V odrasli dobi kot kazalnik maščevja spremljamo obseg trebuha, saj ta v tem obdobju bolje opredeljuje tveganje, ki izhaja iz povečane količine maščevja.
Gibalni razvoj v sistemu SLOfit spremljamo prek razvoja različnih gibalnih sposobnosti. Kazalniki z zdravjem povezanega fitnesa so aerobna moč, mišična moč, mišična vzdržljivost in gibljivost. Z visoko razvitimi aerobnimi sposobnostmi zmanjšujemo tveganje srčnih obolenj, diabetesa in kapi, ustrezno razvite gibljivost, mišična moč in mišična vzdržljivost pa so pomembne za preprečevanje poškodb, saj omogočajo ustrezno telesno držo in celotno delovanje telesa. Hitrost, eksplozivna moč in koordinacija telesa so kazalniki z gibalno učinkovitostjo povezanega fitnesa in jih ne moremo neposredno povezovati z zmanjšanjem tveganja srčno-žilnih in presnovnih bolezni, imajo pa izjemno zaščitno funkcijo, saj nam omogočajo hiter in usklajen odziv v primeru premagovanja nepričakovanih ovir med gibanjem in pri padcih, pri ponavljajočih se gibalnih vzorcih med delom pa nam omogočajo bolj usklajeno gibanje, ki manj obremenjuje sklepe in na ta način zmanjšuje tveganje kroničnih obrab.
Gibalne sposobnosti na osnovnih in srednjih šolah merimo z 8 gibalnimi nalogami: dotikanje plošč z roko, skok v daljino z mesta, premagovanje ovir nazaj, dviganje trupa, predklon na klopci, vesa v zgibi, tek na 60 m in 600 m. Na podlagi rezultatov teh merskih nalog pri vsakem posamezniku določimo indeks gibalne učinkovitosti, ki nam pove položaj v primerjavi s populacijo.
Podrobnejši opis ŠVK merskih nalog najdete na tej povezavi, SLOfit odrasli pa tukaj.