X
Arhiv po kategoriji: OcenjevanjeNazaj
Aerobika je oblika telesne dejavnosti, ki združuje ritmično aerobno vadbo z vadbo za krepitev mišičnih skupin ter raztezanja. Cilj vadbe v aerobiki je izboljšati srčno-žilni in dihalni sistem ter razviti oziroma ohraniti gibljivost in mišično moč. Vadbo aerobike vodi inštruktor pred skupino, največkrat ob spremljavi glasbe, lahko pa je vodena tudi individualno.
Video učni pripomoček za aerobiko
Učenci se udeležujejo plavalnih šol v naravi, pri tem pa so fantje v trenutno zelo popularnih bermuda hlačah, v potovalkah pa se znajdejo tudi plavalna očala in maske. Zato učitelji pogosto sprašujejo, ali lahko učenci pri preverjanju plavanja nosijo plavalna očala in celo potapljaške maske. Odgovore podajamo v spodnjem prispevku.
Športna oprema, ki je dovoljena pri preizkusih znanja plavanja in plavalnih sposobnosti
Pri preizkusih plavalnih tehnik učitelj oceni, ali učenec zna eno (srebrni delfin) ali tri (zlati delfin). Poenostavljeni načini plavanja, npr. žaba, reševalni kravl in germanija, niso prikazi plavalne tehnike. Pri tem naj se ne ozira na večino učenčevih napak. Pozoren naj bo le na velike napake, zaradi katerih plavanja ne moremo opredeliti kot plavalno tehniko, zato se prikaz ne prizna.
Velike napake pri plavalnih tehnikah in kako jih lahko popravimo
Danes veljavna merila za oceno znanja plavanja in plavalnih sposobnosti so bila posodobljena leta 2018. Prve štiri stopnje (bronasti, srebrni in zlati morski konjiček ter delfinček) opredeljujejo neplavalce, naslednjih šest (bronasti, srebrni in zlati delfin ter bronasti, srebrni in zlati morski pes) pa plavalce. Bronasti delfin ostaja še vedno tista stopnja, ki v Sloveniji prva opredeljuje plavalca.
Posodobljena merila za ocenjevanje znanja plavanja in plavalnih sposobnosti
Starši so ob nekaterih prvih plavalnih zaveslajih svojih nadobudnežev prepričani, da njihov otrok že zna plavati. Pa temu ni tako! Ovrednotenje znanja plavanja in plavalnih sposobnosti pri nas poteka s pomočjo uveljavljenih meril, ki uspešno podpirajo sistem oplavanjevanja. V dobrih tridesetih letih smo jih nekajkrat posodobili. Ker so merila za učitelja smerokaz poučevanja, predstavljamo strokovno ozadje razvoja meril.
Razvoj meril za ocenjevanje plavanja in plavalnih sposobnosti
Ocenjevanje je končna didaktična stopnja, ki sledi ustreznemu načrtovanju, izpeljavi in sprotnemu preverjanju. Zato je temelj dobrega ocenjevanja dober pouk. Učitelj, ki bo učence česa naučil in pri pouku upošteval njegove različne razsežnosti, gotovo ne bo imel težav z ocenjevanjem.
Temelj dobrega ocenjevanja je dober pouk
Ocenjevanje opredeljujejo šolski pravilniki in didaktična priporočila v učnem načrtu posameznega predmeta. Učitelju naj bi podajali odgovore na vprašanja zakaj, kaj, kako in kdaj ocenjevati.
Ocenjevanje uokvirjajo pravilniki in didaktična priporočila učnega načrta
Če želimo, da postane ocenjevanje znanja sprožilec oziroma pospeševalec učenja, bo treba dopuščati učiteljem tudi drugačne načine ocenjevanja, ki spodbujajo učence k temu, da bodo začeli prevzemati odgovornost za lastno učenje in posledično tudi za oceno. Temu pa bo treba prilagoditi tudi šolsko zakonodajo.
Zakaj bi morali pravilniki o ocenjevanju vključevati formativno ocenjevanje oziroma ocenjevanje za učenje
Danes se klasični načini ocenjevanja vse bolj nadgrajujejo z alternativnimi. Preverjanje gibalnih spretnosti tako ne vključuje le ocene tehnične izvedbe in nekaterih taktičnih rešitev, temveč predvsem ovrednotenje strategij za reševanje problemov.
Alternativi načini preverjanja in ocenjevanja znanja pri športni vzgoji vključujejo tako ocenjevanje gibalnih spretnosti kot teoretičnih znanj
V ospredju sodobnega ocenjevanja je tudi pri športni vzgoji uporaba t. i. avtentičnih nalog, ocenjevanje konceptualnih znanj in vključevanje učenca v samoocenjevanje ter samovrednotenje znanja, npr. da učenec sam prepozna svoje pomanjkljivosti, jih zna ovrednotiti in popraviti. Tak proces zagotavlja bolj kakovostno znanje in s povratno informacijo spodbuja učenca k nadaljnji športni dejavnosti.
Nekateri alternativi načini preverjanja in ocenjevanja znanja pri športni vzgoji
Stran 1 od 2 PrvaPrejšnja [1]2 Zadnja

Kategorije

Navodila za avtorje

Navodila za avtorje prispevkov so dostopna tukaj.

SLOfit nasvet, spletna revija za praktična vprašanja s področja telesnega in gibalnega razvoja
ISSN 2591-2410
Izdajatelj: Univerza v Ljubljani, Fakulteta za šport
Odgovorna urednika: prof. dr. Gregor Jurak in prof. dr. Marjeta Kovač
Tehnični urednici: asist. Kaja Meh in doc. dr. Jerneja Premelč

Izdajo te publikacije sta omogočila sofinanciranje Fundacije za šport in Javne agencije za raziskovalno dejavnost Republike Slovenije.