X
Se še spomnite priljubljenih filmov serije Obalna straža? Kdo pa sploh so reševalci iz vode in kakšne so njihove naloge? Osnovno delo reševalca iz vode na kopališču je preventivnega značaja. Ob nesrečah pa se vendarle izkaže vrednost njegovega strokovnega znanja in njegovih osebnostnih lastnosti ter sposobnosti.
Na kopališču za našo varnost skrbijo ljudje v oranžnem
Študentki Kaja in Nina predstavljata sodelovanje Centra za krepitev zdravja Nova Gorica z lokalnimi vzgojno izobraževalnimi ustanovami, starši in občino. Program, ki je namenjen spodbujanju zdravega življenjskega sloga mladih in dolgoročne skrbi za zdravje, zajema širok spekter delavnic o zdravi prehrani, pomenu redne telesne dejavnosti, krepitvi duševnega zdravja in vzpostavljanju dobrih higienskih navad.
Primer sodelovanja zdravstva in šol v Novi Gorici
Padci predstavljajo pogost razlog za poškodbe, predvsem pri starejših. Študentka Ema predstavlja preprost sklop vaj za zmanjševanje tveganja pred padci.
Kako se v starosti izogniti padcem?
Študenta Emanuel in Luka predstavljata vadbo z elastiko na otokih športa, ki omogoča krepitev telesa na prilagodljiv in dinamičen način, primeren za vse stopnje telesne zmogljivosti.
Vadba za moč z elastiko na otokih športa
Študentki Ajda in Lana vam predstavljata semafor agilnosti – zabavno gibalno nalogo, ki vključuje hitro premikanje s prisunskimi koraki in drugimi oblikami gibanja. Z nalogo izboljšujemo agilnost, ki zahteva usklajeno hitro premikanje celega telesa in hiter odzivni čas. Nalogo je mogoče spreminjati glede na način gibanja in postavitev oznak.
Semafor agilnosti
Čas, ki ga starši preživijo z otrokom na igrišču, je odlična priložnost za gibanje, ne samo otroka, ampak tudi starša. Študenta Tara in Jakob vas vabita, da si ogledate gibalne naloge, ki jih lahko izvajate na otroškem igrišču. S tem boste dober zgled svojemu otroku, da bo lahko sam oblikoval gibalno dejaven življenjski slog.
Vadba za starše na otroškem igrišču
Ali veste, da so včasih na olimpijskih igrah tekmovalci v gimnastičnem mnogoboju tudi plezali po vrvi? Gotovo je bilo plezanje za vitke in zelo močne tekmovalce »mala malica«. Danes je za marsikaterega otroka to kar težavna naloga, a z upoštevanjem postopnosti lahko vsak usvoji to pomembno gibalno spretnost.
Pri plezanju po vrvi je ključna postopnost učenja
Moč rok in ramenskega obroča najmlajših se vztrajno zmanjšuje. Zato je pomembno, da otroci izvajajo čim več gibalnih nalog za razvoj te pomembne gibalne sposobnosti. Poskusite skupaj z otroki izvesti naslednjo nalogo, za katero potrebujete le nekaj pisanih ščipalk – krokodilčkov in barvnih posodic.
Krokodilčki za razvoj moči rok in ramenskega obroča
Otoki športa z ustreznim telovadnim orodjem nam omogočajo kakovostno vadbo za vsak žep. Le še pravilne izvedbe nalog, primernih naši trenutni telesni zmogljivosti, se moramo naučiti. Na primeru telovadnih orodij otoka športa ob reki Kamniška Bistrica v Domžalah sta študenta Žan in Žiga pripravila prikaz sklopa vaj za moč s poudarkom na pravilni tehniki, stopnjah težavnosti in obremenjenih mišičnih skupinah.
Vadba moči na otoku športa ob Kamniški Bistrici
Študenta Anže in Nino vam predstavljata, kako lahko doma pripravite zabavno koordinacijsko vadbo z baloni, kateri se lahko pridružijo vsi družinski člani.
Razvijanje koordinacije s pomočjo balonov
Stran 1 od 26 PrvaPrejšnja [1]2345 Zadnja

Kategorije

Navodila za avtorje

Navodila za avtorje prispevkov so dostopna tukaj.

SLOfit nasvet, spletna revija za praktična vprašanja s področja telesnega in gibalnega razvoja
ISSN 2591-2410
Izdajatelj: Univerza v Ljubljani, Fakulteta za šport
Odgovorna urednika: prof. dr. Gregor Jurak in prof. dr. Marjeta Kovač
Tehnični urednici: asist. Kaja Meh in doc. dr. Jerneja Premelč

Izdajo te publikacije sta omogočila sofinanciranje Fundacije za šport in Javne agencije za znanstvenoraziskovalno in inovacijsko dejavnost Republike Slovenije.