X
Arhiv po kategoriji: Sedenje Nazaj
Kanadski raziskovalci so prvi pripravili smernice za 24-urno gibalno vedenje (24-UGV) otrok in mladine, ki jih predstavljamo v tem prispevku. Navajamo pa tudi številne slovenske dokumente s spodbudami za čim bolj ustrezno gibalno vedenje otrok in mladostnikov.
Priporočila za 24-urno gibalno vedenje otrok in mladine
24-urno gibalno vedenje (24-UGV) obsega telesno dejavnost, sedečo dejavnost, zaslonski čas in spanje. V tem prispevku je podrobneje pojasnjena medsebojna povezanost sestavin 24-UGV.
Sestavine 24-urnega gibalnega vedenja
24-urno gibalno vedenje (24-UGV) obsega telesno dejavnost, sedečo dejavnost, zaslonski čas in spanje. Eden pomembnejših dejavnikov 24-UGV je sodobna tehnologija, ki po eni strani negativno vpliva na naše gibalne navade, a nam hkrati omogoča natančno spremljanje 24-UGV. V prispevku predstavljamo koncept 24-UGV in kako ga spremljati s pomočjo nosljive tehnologije.
Kaj vključuje koncept 24-urnega gibalnega vedenja
Hoja je osnovni način premikanja človeka. Ko otroci shodijo, začnejo hitreje odkrivati svet okoli sebe. Hoja postane zanje samoumevna. Med hojo lahko spoznavajo naravo in se jo naučijo spoštovati. Kako se lotite hoje z otroki na igriv način, je Katarina Bizjak Slanič, profesorica športne vzgoje, predstavila bralcem Cicidoja in SLOfit nasveta.
Igriva hoja spodbuja otrokovo domišljijo
Predstavljamo primere gibalnih odmorov v času pouka na daljavo, t.i. športnih izzivov, ki jih izvajajo na OŠ Ivana Groharja na Škofji Loki.
Primer dobre prakse: popestritev pouka z gibanjem
Predstavljamo vam 15 kratkih gibalnih izzivov, s katerimi boste prekinili sedenje in izboljšali svoje razpoloženje. Primerni so za izvedbo med poukom na daljavo, v šoli, na delovnem mestu ali pa kar tako.
Gibalni izzivi za prekinitev sedenja
V sodelovanju z Ministrstvom za obrambo vam predstavljamo sklop vaj, s katerimi učinkovito prekinete dolgotrajno sedenje in so primerne tudi v obdobju, ko veliko časa preživimo doma. Vzemite si nekaj minut časa in se razgibajte skupaj s Tino Čarman in Luko Janežičem.
Vadba na delovnem mestu
Ste kdaj razmišljali, koliko energije porabite v istem času pri različnih gibalnih dejavnostih, npr. pri pomivanju posode in pohodu na bližnji hrib? Mogoče ste kaj slišali ali prebrali na to temo in zaznali izraz MET. Ali veste kaj to pomeni? Če vas zanimajo odgovori na ta vprašanja, si preberite naslednji prispevek.
Prekinite dolgotrajno sedenje otrok s sklopom razteznih gibalnih vaj. Prijalo bo njim in vam.
Minuta za zdravje za mlajše šolarje
Presnovni sindrom je skupek več zdravstvenih stanj, ki so že vsaka zase razlog za pogostejši pojav bolezni srca in žilja ter sladkorne bolezni. Vzroki zanje segajo že v otroštvo. Gibalna dejavnost otroka igra pomembno vlogo pri njihovem preprečevanju.
Presnovni sindrom – kaj je to?
Stran 1 od 2 PrvaPrejšnja [1]2 Zadnja

Kategorije

Navodila za avtorje

Navodila za avtorje prispevkov so dostopna tukaj.

SLOfit nasvet, spletna revija za praktična vprašanja s področja telesnega in gibalnega razvoja
ISSN 2591-2410
Izdajatelj: Univerza v Ljubljani, Fakulteta za šport
Odgovorna urednika: prof. dr. Gregor Jurak in prof. dr. Marjeta Kovač
Tehnični urednici: asist. Kaja Meh in doc. dr. Jerneja Premelč

Izdajo te publikacije sta omogočila sofinanciranje Fundacije za šport in Javne agencije za znanstvenoraziskovalno in inovacijsko dejavnost Republike Slovenije.