X
07jul.

Plavati s spletom

Plavanje je življenjskega pomena. Že šest desetletij poteka v Sloveniji sistematično poučevanje plavanja. Vsi, ki poučujejo plavanje, pa tudi tisti, ki le želijo izboljšati svojo tehniko, si lahko pomagajo s spletnimi prikazi pravilnih izvedb vaj osnovne, nadaljevalne in tekmovalne stopnje, ki so jih pripravili strokovnjaki Fakultete za šport Univerze v Ljubljani.

Izr. prof. dr. Jernej Kapus

Univerza v Ljubljani, Fakulteta za šport

Ker je »slika vredna več kot tisoč besed«, se v poučevanje gibanj pogosto vključuje prikaze pravilnih izvedb. Zato je Katedra za plavanje, vodne aktivnosti v naravi in vodne športe, ki deluje na Fakulteti za šport Univerze v Ljubljani, pripravili tri različne, zelo uporabne spletne strani:

S pomočjo filmskega gradiva je predstavljeno učenje plavanja, primerno za začetnike kot tudi za boljše plavalce. Plavanje je precej zapletena gibalna spretnost, zato njegovo poučevanje pri nas poteka postopno na treh različnih ravneh usvojenosti gibanj v okviru programov začetne, nadaljevalne in tekmovalne šole plavanja. Na spletnih strah so predstavljeni metodični postopki (tj. zaporedje vaj) plavalnih tehnik, obratov in skokov v vodo. Plavalne tehnike so načini premikanja po vodni gladini in pod njo, ki se najpogosteje uporabljajo pri poučevanju plavanja. Ni pa nujno, saj pri nekaterih drugih metodah, ki se po vsebini, pogojih učenja in pristopu nekoliko razlikujejo od običajne, učitelji poučujejo tudi preproste oblike plavanja (gotovo poznate pasje in žabje plavanje ter mlinček) in druge elemente obvladovanja telesa na gladini (različna vrtenja in plavanje na mestu pri Hallwickovi metodi).

Metodični postopki poučevanja so na spletni strani predstavljeni s filmskimi posnetki vaj, ki si sledijo v skladu z didaktičnimi načeli postopnosti - od lažjega k težjemu, od enostavnega k sestavljenemu, od znanega k neznanemu …

Idejna zasnova spletnih strani

Poučevanje vseh štirih plavalnih tehnik (prsno, hrbtno, kravl in delfin) poteka podobno: od poučevanja položaja telesa prek poučevanja udarcev, zaveslajev in usklajenega gibanja glave ter dihanja do izvedbe celotne koordinacije. Pravilno gibanje začnemo poučevati na kopnem in nadaljujemo v vodi do končnega plavanja brez dodatne pomoči.

Podobni ideji sledijo tudi metodični postopki poučevanja nadvodnih obratov ter skokov na noge in na glavo v vodo. Glede na izkušnje so v  metodičnih postopkih vaje razdeljene na:

  • osnovne, ki pripeljejo večji del učne skupine do ciljnega znanja;
  • dopolnilne so namenjene tistim, ki kljub predelavi osnovnih vaj niso osvojili ciljnega znanja;
  • dodatne so namenjene učencem, ki zelo hitro osvajajo plavalna znanja. Z njimi lahko popestrimo učenja in hkratni podrobnejše vadimo posamezne elemente.

Seveda takšna razdelitev ni nujna in obvezna za vse. Poti, ki se jih učitelji poslužujejo do končnega cilja, torej do pravilnega, učinkovitega in varnega plavanja, je namreč mnogo, običajno toliko, kot je učencev v skupini. Na ta način je na spletnih straneh s pomočjo filmskega gradiva in kratkega zapisa predstavljeno 705 pripravljalnih vaj z metodičnimi postopki poučevanja plavanja na vseh treh stopnjah (osnovni, nadaljevalni in tekmovalni). Uporabniki jim lahko sledijo brez večjih težav. Razvrščene so namreč v preglednicah po skupinah glede na učenje posameznega elementa in po zahtevnosti izvedbe.

Posamezna vaja je poimenovana in predstavljena s filmskim posnetkom ter s kratkimi priporočili za njeno pravilno izvedbo.

Uporaba spletnih strani...

Spletni strani so strokovnjaki zasnovali tako, da so čim bolj prilagojene za uporabo na prenosnih ali tabličnih računalnikih. To so pripomočki, ki so cenovno vedno bolj dostopni in zaradi svoje majhnosti tudi zelo uporabni pri delu ob bazenu. Do spletnih strani lahko vsak prosto dostopa. Gradivo je tako namenjeno vsem, ki poučujejo ali se učijo plavati. Vsak od nas je v bistvu oboje, učitelj in tudi učenec.

...za starše,

Kot učitelji se s poučevanjem plavanja najpogosteje prvič srečamo v vlogi staršev. Že prhanje in kopanje v domači kadi predstavlja prvo prilagajanje otroka na vodo. Ker je zavest o pomenu zgodnjega učenja plavanja vedno bolj razširjena, jih starši običajno naučimo tudi prve plavalne gibe. Naučimo jih tako kot znamo ali kot so učili nas. Naše poučevanje je torej bolj ali manj laično. Da bi bilo nekoliko bolj strokovno, so nam lahko v pomoč pregledno predstavljeni metodični postopki na spletni strani Začetno učenje plavanja.

... za učence,

Učenje plavanja je »nikoli zaključena zgodba«. Zaradi številnih prednosti pred gibanji na kopnem je plavanje skorajda vseživljenjsko gibanje. Z njim se lahko ukvarjamo – se ga UČIMO – vsi od zgodnjega otroštva do pozne starosti. Torej smo večni učenci, ki težimo k temu, da izpopolnimo lastno plavalno znanje do stopnje, da bo naše plavanje sproščeno, lahkotno, ekonomično, učinkovito in varno. Pri tem izpopolnjevanju si lahko pomagamo tudi s posnetki pravilnih izvedb različnih plavanj in ostalih plavalnih elementov.

... in za učitelje.

Spletne strani so lahko z uporabo informacijsko-komunikacijske tehnologije učiteljem v pomoč pri pouku. To so prepoznale tudi vse institucije, ki izobražujejo in usposabljajo strokovni kader za poučenje plavanja, kot so Univerza v Ljubljani (Fakulteta za šport, Pedagoška fakulteta), Univerza v Mariboru (Pedagoška fakulteta), Univerza na Primorskem (Fakulteta za vede o zdravju) in Plavalna zveza Slovenije.

Dobro znanje plavanja je naložba v vašo varnost, lahkotno daljše plavanje pa popestri vaše počitniške dni ob vodi, zato predlagamo, da letošnje poletje posvetite izboljšanju plavalne tehnike tudi s pomočjo predstavljenih spletnih strani.

Kategorije

Navodila za avtorje

Navodila za avtorje prispevkov so dostopna tukaj.

SLOfit nasvet, spletna revija za praktična vprašanja s področja telesnega in gibalnega razvoja
ISSN 2591-2410
Izdajatelj: Univerza v Ljubljani, Fakulteta za šport
Odgovorna urednika: prof. dr. Gregor Jurak in prof. dr. Marjeta Kovač
Tehnični urednici: asist. Kaja Meh in doc. dr. Jerneja Premelč

Izdajo te publikacije sta omogočila sofinanciranje Fundacije za šport in Javne agencije za raziskovalno dejavnost Republike Slovenije.