X
Arhiv po kategoriji: GibljivostNazaj
Dojenčki so izjemno gibljivi, v starosti pa moramo načrtno ohranjati gibljivost, da lahko opravljamo določena vsakdanja opravila samostojno. Dekleta so bolj gibljiva kot fantje, prikazujemo pa tudi, kako se je spreminjala gibljivost naših sedemletnikov v zadnjih tridesetih letih. Katarina Bizjak Slanič za mlade bralce revije Ciciban s pomočjo preprostih opisov in slik pojasnjuje, kaj je gibljivost.
Kako skrbimo za gibljivost
Predstavljamo primere gibalnih odmorov v času pouka na daljavo, t.i. športnih izzivov, ki jih izvajajo na OŠ Ivana Groharja na Škofji Loki.
Primer dobre prakse: popestritev pouka z gibanjem
Kineziologinja Nina Istenič je za vas pripravila 10 zabavnih izzivov, za katere potrebujete le udobna oblačila in nekaj vsakdanjih pripomočkov.
Športnovzgojni karton je pripomoček za sprotno formativno longitudinalno spremljanje otrokovega in mladostnikovega telesnega in gibalnega razvoja. Šole izvajajo meritve aprila. Ker so šolarji zaradi možnosti okužbe s COVID-19 doma, so nekatere šole za njih pripravile navodila, kako se lahko izmerijo sami.
Športnovzgojni karton doma
Predstavljamo vam sklop razteznih in krepilnih vaj, ki so primerne za izvajanje dejavnega gibalnega odmora v udobju lastnega doma.
Dejavni gibalni odmor v domačem okolju
Vadbo doma si lahko popestrimo z manjšim pripomočkom. Predstavljamo nekaj zamisli, kako pri tem uporabiti kos vrvi.
Vadba doma s kosom vrvi
Zelo dragoceno je, če se skupaj z otrokom ukvarjate s športom. Vaša vloga je predvsem: spodbujanje dejavnega preživljanja otrokovega prostega časa, otroka ne omejujte pri njegovem gibanju, omejite pa mu čas, ki ga preživi sede pred zasloni; po posvetu z otrokovim učiteljem športne vzgoje otroku omogočite, da je čim bolj gibalno dejaven, lahko tudi skupaj z vami.
Kako lahko starši sami pomagate otroku izboljšati telesno zmogljivost?
Telesna dejavnost ima številne ugodne učinke na zdravje otrok in mladostnikov, zato smo strokovnjaki s področja športa in medicine na podlagi raziskovalnih izsledkov pripravili slovenska priporočila za odmerjanje telesne dejavnosti otrok in mladostnikov, pri čemer pa je treba zaradi raznolikosti v gibalnem razvoju obliko in količino telesne dejavnosti prilagoditi vsakemu posamezniku.
Slovenske smernice za telesno udejstvovanje otrok in mladostnikov
Uspešnost izvajanja minut za zdravje med poukom je odvisno od tega, ali bo športni pedagog znal navdušiti ostale učitelje za izvajanje teh minut in jim posredovati ustrezna znanja za njihovo izvedbo. Predstavljamo didaktična priporočila za njihovo izpeljavo in izbor nekaterih vaj.
Učitelj, minuto za zdravje, prosim!

Kategorije

Navodila za avtorje

Navodila za avtorje prispevkov so dostopna tukaj.

SLOfit nasvet, spletna revija za praktična vprašanja s področja telesnega in gibalnega razvoja
ISSN 2591-2410
Izdajatelj: Univerza v Ljubljani, Fakulteta za šport
Odgovorna urednika: prof. dr. Gregor Jurak in prof. dr. Marjeta Kovač
Tehnični urednici: asist. Kaja Meh in doc. dr. Jerneja Premelč

Izdajo te publikacije sta omogočila sofinanciranje Fundacije za šport in Javne agencije za raziskovalno dejavnost Republike Slovenije.