X
Arhiv po kategoriji: MočNazaj
Imunologija telesne vadbe se je začela z opažanji, da pretrenirani športniki pogosteje zbolevajo za respiratornimi okužbami. V zadnjih 20 letih pa se je pod vplivom spoznanj o zdravstveni koristnosti telesne vadbe začelo tudi preučevati dobrobiti redne in zmerne telesne vadbe na imunski sistem.
Mišična masa in imunska odpornost
Ali lahko katapultiranje uporabimo tudi v otroški igri? Poglejte v prispevku, kako lahko sami naredimo katapult ter z njegovo pomočjo razvijamo ravnotežje, eksplozivno moč in natančnost. V zabavno dejavnost pa lahko vključimo tudi sosede.
Katapult
Mišična jakost je tista, ki nam omogoča, da hitro tečemo, visoko in daleč skačemo, poleg tega pa ima mnogo pozitivnih vplivov tudi na druge vidike zdravja. V kolikor bi rad/a izboljšal/a svojo mišično jakost, pa ne veš kje začeti, poglej smernice za njeno izboljšanje. Program je zastavljen tako, da si ga lahko prilagodiš glede na svoje trenutne zmožnosti in vaje nato primerno stopnjuješ.
Nasveti za izboljšanje mišične jakosti
V reviji Ciciban, najstarejši reviji za otroke prvega vzgojno-izobraževalnega obdobja, je Katarina Bizjak Slanič pripravila nekaj zanimivih nalog za razvoj moči rok in ramenskega obroča. V marčevski številki (letnica 2023) pa spoznajo še delovanje ognjenikov, za zanimiv obisk poskrbijo tudi v doživljajskem parku Vulkanija ali pa se z otroki povzpnite do Doma na Smrekovcu, kjer je še vedno opazno delovanje ognjenika na Slovenskem.
Izbruh ognjenika pomaga razvijati otrokovo moč rok in ramenskega obroča
Ponujamo nekaj zanimivih nalog za razvoj koordinacije gibanja in moči najmlajših. Pri tem otroci spoznajo tudi, kaj so ognjeniki oziroma vulkani, zakaj izbruhnejo in kaj je lava, starši pa jim pripravijo otočke rešitve, ki jih izkoristijo za premikanje po dnevni sobi. Na koncu igre otroci pomagajo pospraviti dnevno sobo.
Izbruh ognjenika v dnevni sobi
V okviru evropskega projekta FitBack smo med drugim razvili gradivi za spodbujanje gibalne pismenosti otrok in mladostnikov. Predstavljamo infografiko, ki mladostniku predstavlja, kako pristopiti k razvoju njegove mišične moči. Informacije so seveda koristne tudi za odrasle.
Kako naj se lotim izboljšanja svoje mišične moči?
Športna vzgoja v srednji šoli mora pripraviti dijake tudi na prihodnje poklicne obremenitve. To je še posebej pomembno za srednje strokovne in poklicne srednješolske programe. Predstavljamo prispevek o vsebinah ergonomije v zdravstveni negi, ki jih izvaja športna pedagoginja Jasmina Mauko Dimovski na Srednji zdravstveni šoli Ljubljana.
Učenje osnovnih ergonomskih pristopov v zdravstveni negi pri športni vzgoji
Katarina Bizjak Slanič, profesorica športne vzgoje, je obiskala gasilce in za revijo Cicido pripravila prispevek o plezanju. Plezanje je ena od pomembnih veščin gasilcev, za otroke pa predstavlja gibanje, s katerim razvijajo moč rok, ramenskega obroča in trupa, skladnost gibanja in ravnotežje.
Plezanje je ena od pomembnih veščin gasilcev in nepogrešljivo za otrokov razvoj
Katarina Bizjak Slanič, profesorica športne vzgoje, je za revijo Ciciban pripravila »eksplozivne« gibalne izzive. Moč je namreč ena temeljnih gibalnih sposobnosti, ki jo lahko razdelimo po več kriterijih. Prav v eksplozivni moči zaznavamo upad rezultatov naših otrok v zadnjih tridesetih letih, zato jim dajmo čim več priložnosti za njen razvoj.
Z zabavnimi izzivi lahko izboljšujemo eksplozivno moč otrok
V reviji Ciciban je Katarina Bizjak Slanič pripravila osnovna navodila za prve korake na rolarjih in nekaj zanimivih nalog za izboljšanje tehnike rolanja. Otrok se lahko začne učiti rolanja pri štirih letih, hkrati pa ga moramo naučiti pravilnega padanja. Če želimo, da bomo skupaj uživali na rolarjih, pa je pomembno tudi, kakšno opremo kupimo.
Rolanje je odlična vadba ravnotežja
Stran 1 od 2 PrvaPrejšnja [1]2 Zadnja

Kategorije

Navodila za avtorje

Navodila za avtorje prispevkov so dostopna tukaj.

SLOfit nasvet, spletna revija za praktična vprašanja s področja telesnega in gibalnega razvoja
ISSN 2591-2410
Izdajatelj: Univerza v Ljubljani, Fakulteta za šport
Odgovorna urednika: prof. dr. Gregor Jurak in prof. dr. Marjeta Kovač
Tehnični urednici: asist. Kaja Meh in doc. dr. Jerneja Premelč

Izdajo te publikacije sta omogočila sofinanciranje Fundacije za šport in Javne agencije za raziskovalno dejavnost Republike Slovenije.