X
Ob spodbudah odraslega lahko otrok z lastnim načinom gibanja podoživlja dogodke, odnose, razpoloženja, ponazarja različne predmete, rastline, živali, pojave, pravljične junake. Gibanja naj izvaja ob glasbeni spremljavi. Kaj pa svetleče plesanje? Poglejte spodnje ideje in spodbudite otroka k plesnemu izražanju.
Ideje za ustvarjanje z gibanjem telesa ob glasbi
Žongliranje ima številne pozitivne vplive na otrokov razvoj, saj razvija koordinacijo roka-oko, ritem, natančnost, moč in ravnotežje, povečuje pozornost ter pozitivno vpliva na vztrajnost. Ko se otrok nauči žongliranja z ruticami, lahko začne vaditi z žogicami. Kako se tega lotimo, prikazuje spodnji prispevek.
Žongliranje z žogicami
Žongliranje je dejavnost, ki otroku zapolni prosti čas in prežene dolgčas. Je ustvarjalna dejavnost z neštetimi možnostmi, saj je število trikov res veliko, žongliramo pa lahko z različnimi pripomočki. Najlažje je začeti z ruticami, kar prikazuje današnji prispevek.
Žongliranje z ruticami
Ples je ena izmed najbolj celostnih gibalnih dejavnosti, ki združuje tako telesne kot tudi psihološke, kognitivne, sociološke in čustvene koristi. Zato je ples povsod po svetu vključen v različne šolske in obšolske dejavnosti. Raziskovalci ugotavljajo, da ples ni le oblika umetniškega izražanja, temveč lahko, ob ustreznem učiteljevem poučevanju, pomembno vpliva na razvoj splošne telesne zmogljivosti mladih na zabaven način, saj je ob plesu vedno prisotna prijetna glasba, ki dviguj...
S plesnimi vsebinami lahko učinkovito vplivamo na telesno zmogljivost mladih
Eksplozivna moč nog ima pomembne vplive na zdravje otrok, pa tudi odraslih in starostnikov. Podatki nacionalne zbirke športnovzgojni karton kažejo, da se ta med otroki slabša, kar lahko pomeni tudi slabše kazalnike zdravja, predvsem manjšo kostno gostoto. Zato v prispevku predstavljamo nekaj zanimivih nalog za razvoj te gibalne sposobnosti.
Skoki pomembno vplivajo na eksplozivno moč nog, s tem pa tudi na naše zdravje
Različne akrobatske raznoterosti vključujejo tako položaje kot gibanja. Lahko so preproste ali bolj zapletene. Kaj vse je mogoče ustvarjati s telesom v paru, pri čemer dvojica oblikuje nek predmet ali pojav na precej zahteven način, pri tem pa morata oba otroka zaupati drug drugemu, prikazuje spodnji prispevek, objavljen v reviji Ciciban. S takšnimi zavozlankami navajamo otroke tudi na ustreznost telesnega dotika in zaupanje v sošolca.
Še bolj zavozlane telesne zavozlanke in telesni dotik
Telo je lahko naša ustvarjalnica idej. Z njim lahko oblikujemo najrazličnejše pojme ali predmete. Pri tem lahko uporabimo svoje telo samostojno ali v dvojici ali pa kot skupina. Kaj vse je mogoče ustvarjati s telesom v paru, prikazuje spodnji prispevek, objavljen v reviji Ciciban.
Telesne zavozlanke
Gimnastična abeceda so preproste gibalne naloge z gimnastično vsebino. To so lahko gimnastične vaje, gibanja na gimnastičnih orodjih, ob njih, čeznje ali z gimnastičnimi pripomočki, lahko pa izvajamo gibanja, ki so priprava na učenje gimnastičnih prvin. Večino teh prvin naj bi otroci usvojili v predšolskem obdobju, lahko tudi doma v toplem objemu mame, kar prikazuje spodnji prispevek, objavljen v reviji Cicido.
Priprava na gimnastično vadbo v toplem objemu mame
Moderni tekmovalni plesi so glede na število registriranih tekmovalcev (več kot 3.000) najštevilčnejša sekcija znotraj Plesne zveze Slovenije. Vključujejo plesne zvrsti, ki predstavljajo umetnost uprizarjanja (jazz, step, balet, show plesi, modern …) in urbane ali ulične plese (hiphop, breakdance, electricboogie) ter tradicionalne plese (orientalski trebušni plesi). V šoli sta za učence najbolj zanimiva hiphop in jazz ples, zato predstavljamo, kako se lotiti njunega poučevanja.
Moderni tekmovalni plesi v šoli – hiphop in jazz ples
Družabni plesi so predstavljali že v 16. stoletju moralno sprejemljiv način zbliževanja nasprotnih spolov in dotikanja. Današnjim otrokom in mladostnikom, ob veliki količini časa, preživetega pred zasloni, pa predstavljajo dotiki kar velik izziv. Zato so družabni plesi dobra izbira za njihovo socializacijo. Kot prvi družabni ples naj učitelj predstavi tehnosving in z njim navadi otroke na usklajeno gibanje v paru.
Socializacija in medsebojno povezovanje s plesom – izziv za mlade?

Kategorije

Navodila za avtorje

Navodila za avtorje prispevkov so dostopna tukaj.

SLOfit nasvet, spletna revija za praktična vprašanja s področja telesnega in gibalnega razvoja
ISSN 2591-2410
Izdajatelj: Univerza v Ljubljani, Fakulteta za šport
Odgovorna urednika: prof. dr. Gregor Jurak in prof. dr. Marjeta Kovač
Tehnični urednici: asist. Kaja Meh in doc. dr. Jerneja Premelč

Izdajo te publikacije sta omogočila sofinanciranje Fundacije za šport in Javne agencije za znanstvenoraziskovalno in inovacijsko dejavnost Republike Slovenije.