X
Znanje varnega padanja je eden od temeljnih pogojev na poti učenja temeljnih gibalnih znanj, na osnovi katerih se bodo mladi bolj samozavestno lotevali tudi kompleksnejših gibalnih nalog, ki zahtevajo nekoliko več tveganja in včasih tudi kakšen padec, buško ali modrico.
Varno pasti je enako pomembno kot varno hoditi, skočiti, plezati
Vse osnovnošolce in srednješolce vabimo, da izpolnite evropski vprašalnik o učinkih izbruha COVID-19 in šolanja doma na telesno dejavnost pri otrocih in mladostnikih ter s tem pomagate najti najboljše rešitve za spodbujanje in izvajanje športne vadbe in drugih oblik telesne dejavnosti v času, ko je naša svoboda gibanja okrnjena.
V času, ko se učenci po dveh mesecih spet vračajo v šole, možnosti okužbe pa še vedno obstajajo, je še kako pomembno, da učiteljice/učitelji poskrbijo za primerno, redno in strokovno vodeno telesno dejavnost šolarjev. Strokovnjaki Fakultete za šport in Zavoda RS za šolstvo so pripravili priporočila za izvedbo pouka predmeta šport za učence prvega vzgojno-izobraževalnega obdobja.
Priporočila za izvajanje pouka športa za učence od 1. do 3. razreda v času vračanja v osnovne šole, ko obstaja še možnost okužbe s koronavirusom SARS-CoV-2
Še kako pomembno je, da tudi starejši odrasli, ki so v obdobju povečane možnosti  okužbe z virusom COVID-19 označeni kot posebej ranljiva skupina, ohranjajo svojo telesno pripravljenost. Magistrica kineziologije Nina Istenič je skupaj z zdravnikom, specialistom družinske medicine, Jako Strelom in zasl. prof. dr. Jankom Strelom, ki vaje tudi izvaja, pripravila tri različne vadbene programe.
Starejši potrebujejo vsakodnevno, sebi primerno vadbo
Kineziologinja Nina Istenič je za vas pripravila 10 zabavnih izzivov, za katere potrebujete le udobna oblačila in nekaj vsakdanjih pripomočkov.
Učenčeva mapa dosežkov je ena novejših metod usvajanja in preverjanja znanja, ki predstavlja inštrument za procesno vrednotenje učenčevega napredka in učiteljeve strokovne rasti. Predstavljamo e-osebno mapo učenke 6. razreda OŠ Alojzija Šuštarja iz Ljubljane, ki jo je izdelala s pomočjo navodil in pod mentorstvom svoje profesorice športne vzgoje Petre Filipič. Prikazala je svojo gibalno dejavnost v prvem tednu šolanja na daljavo, hkrati pa je v izdelavo vključila tudi veliko mer...
Športnovzgojni karton je pripomoček za sprotno formativno longitudinalno spremljanje otrokovega in mladostnikovega telesnega in gibalnega razvoja. Šole izvajajo meritve aprila. Ker so šolarji zaradi možnosti okužbe s COVID-19 doma, so nekatere šole za njih pripravile navodila, kako se lahko izmerijo sami.
Športnovzgojni karton doma
Kolesarjenje je odlična rekreacija za vso družino, zato v tem prispevku predstavljamo pomen kolesarskih priklopnikov in transportnih koles za dejavno življenje staršev z dojenčki in malčki. Ob tem opozarjamo, na kaj morajo biti starši pozorni pri nakupu teh vozil in običajnih otroških sedežev za kolo, ter kakšen je pomen sodobnih otroških poganjalcev pri učenju kolesarjenja, kakšen naj bo prehod na pravo kolo ter kje in kako lahko varno kolesarijo mlajši otroci. Na koncu so dodana...
Prvi koraki v svet kolesarjenja
Mladi športniki lahko v času, ko vadijo doma zaradi povečane možnosti okužbe z virusom COVID-19, ohranjajo svojo telesno pripravljenost, obenem pa poskrbijo tudi za preventivo pred morebitnimi poškodbami. Magistrica kineziologije Nina Istenič je za njih pripravila vadbeni program v lažji in težji različici.
Predstavljamo nabor vaj zdravstvene športne vzgoje za skupine učencev od 1. do 6. razreda, ki zdaj to vadbo izvajajo doma. Cilj vadbe je poskrbeti za ohranjanje moči večjih mišičnih skupin, koordinacijo celotnega telesa in gibljivost kolčnega ter ramenskega sklepa.
Zdravstvena športna vzgoja za gibalno manj kompetentne učence, učence z zdravstvenimi, razvojnimi in vedenjskimi težavami naj bo stalnica tudi v obdobju šolanja »na daljavo«

Kategorije

Navodila za avtorje

Navodila za avtorje prispevkov so dostopna tukaj.

SLOfit nasvet, spletna revija za praktična vprašanja s področja telesnega in gibalnega razvoja
ISSN 2591-2410
Izdajatelj: Univerza v Ljubljani, Fakulteta za šport
Odgovorna urednika: prof. dr. Gregor Jurak in prof. dr. Marjeta Kovač
Tehnični urednici: asist. Kaja Meh in asist. dr. Jerneja Premelč

Izdajo te publikacije sta omogočila sofinanciranje Fundacije za šport in Javne agencije za raziskovalno dejavnost Republike Slovenije.