X
26apr.

Vpliv staršev na gibalno dejavnost otrok

Starši imajo pomembno vlogo pri vključevanju otrok v različne gibalne dejavnosti. Predstavljamo rezultate dveh obsežnih študij o povezavi gibalne dejavnosti otrok in staršev ter praktičen primer sodelovanja matere in otrok. Naj vas spodbujajo, da razmislite o večji vlogi v gibalnem vsakdanu svojih otrok.

Otroštvo predstavlja pomembno obdobje za vzpostavitev zdravega življenjskega sloga.1 Njegov izjemno ključen dejavnik je tudi vseživljenjska telesna dejavnost. Pri tem imajo starši pomembno vlogo.1-3 Številni raziskovalci so se osredotočali na ugotavljanje, kakšen model posnemanja predstavlja starševsko gibalno udejstvovanje, kako spodbujajo in podpirajo svoje otroke pri gibalni dejavnosti. Skupina danskih raziskovalcev pa je ugotavljala, kako sta povezani gibalna dejavnost staršev in otrok.1 V meta-analizo (sistematično analizo že izvedenih neodvisnih študij, s katero prihajajo raziskovalci do novih ugotovitev) so vključili 39 raziskav, objavljenih med letoma 2008 in 2018 v priznanih raziskovalnih zbirkah. Študije so preučevale objektivno izmerjeno gibalno dejavnost otrok (torej s pomočjo posebnih merilnikov in ne vprašalnikov) in vsaj eno meritev starševske gibalne dejavnosti. Pri tem so bili pozorni na starostne skupine, spol staršev in otrok, metodologijo merjenja starševske gibalne dejavnosti (vprašalnik ali merilnik) in vrsto ter intenzivnost gibalne dejavnosti. Velikost vzorcev v raziskavah je bila od 15 dvojic (dvojico je predstavljal eden od staršev in otrok) do 1267 dvojic (povprečje je bilo 319). V večini študij so gibalno dejavnost merili s posebnimi napravami pospeškometri. V večini študij je bila ugotovljena pozitivna povezanost med starševsko in otrokovo gibalno dejavnostjo ne glede na starost otrok in spol v dvojici otrok-starš. Študije, kjer so tudi starševsko gibalno dejavnost merili na objektiven način, so pokazale močnejšo povezavo med otrokovo in starševsko gibalno dejavnostjo od študij, kjer so straši le poročali o svoji gibalni dejavnosti. Čeprav ni bilo ugotovljeno, da bi intenzivnost dejavnosti (nizko intenzivna, zmerno do visoko intenzivna) zelo vplivala na povezavo, pa je povezava gibalne dejavnosti med staršem in otrokom šibkejša, če se oba starša in otrok ukvarjajo z nizko intenzivno dejavnostjo.

Podobno raziskavo so objavili leta 2021 portugalski in španski raziskovalci.2 Prav tako so iz podatkovnih zbirk izbrali referenčne članke in analizirali tiste raziskave (v končno so analizo vključili 32 raziskav, objavljenih med leti 2001 in 2020), v katerih so raziskovalci preučevali povezavo med starši in otroki, starimi 6 do 12 let (skupaj je bilo vključenih 37.960 oseb, od tega 18.693 otrok in 19.267 staršev). Otroška in starševska gibalna dejavnost je bila merjena ali z vprašalniki ali objektivno (s podpeškometri ali pedometri) ali pa so raziskovalci kombinirali oba pristopa. Vse vključene raziskave razen štirih so pokazale pozitivno povezavo med starševsko in otroško gibalno dejavnostjo, pri tem pa se je pokazalo, da je pri večji starševski gibalni dejavnosti večja tudi gibalna dejavnost otrok. Posebej je bila vidna povezava dvojic istega spola (mati-hči in oče-sin). V nekaterih študijah se je pokazalo, da je vpliv materine gibalne dejavnosti pomembnejši od očetove; materina zmerno do visoko intenzivna gibalna dejavnost je imela pomemben vpliv na sinove in hčere, očetova zmerno do visoko intenzivna gibalna dejavnost pa le na njihove sinove.

Rezultati številnih študij kažejo na pomembno vlogo gibalno dejavnih staršev kot modelov za gibalno dejavnost otrok. Avtorji izpostavljajo pomen starševskega spodbujanja gibalne dejavnosti v družini, zato priporočajo, da starši več časa preživijo z otroki gibalno dejavno, pri tem pa naj bo ta dejavnost zmerno do visoko intenzivna. Ne smemo pa pozabiti  tudi na vlogo staršev pri logistični podpori otrokom, ki se ukvarjajo s športom (vožnja do društva in nazaj; čustvena podpora; financiranje športnega udejstvovanja s plačilom vadnin, članarin in nakupom športne opreme). Več priporočil o podpori staršev si preberite v našem prispevku Skupna vadba otrok in staršev je temelj vseživljenjske gibalne navade. V prispevku za revijo Ciciban pa si poglejte nekaj primerov skupne vadbe med profesorico športne vzgoje Katarino Bizjak Slanič in njenimi otroki.

cic7_Telovadimoskupa...

cic7_Telovadimoskupa...

Viri

1Petersen, T. L., Møller, L. B., Brønd, J. C., Jepsen, R. in Grøntved, A. (2020). Association between parent and child physical activity: a systematic review. International Journal of Behaviour Nutritition and Physical Activity 17, 67. doi: 10.1186/s12966-020-00966-z

2Matos, R., Monteiro, D., Amaro, N., Antunes, R., Coelho, L., Mendes, D. in Arufe-Giráldez, V. (2021). Parents' and Children's (6-12 Years Old) Physical Activity Association: A Systematic Review from 2001 to 2020. International Journal of Environmental Research and Public Health, 18(23), 12651. doi: 10.3390/ijerph182312651. PMID: 34886372; PMCID: PMC8656881.

3Courtney, J. B., Moss, H. E.,  Butki, B. D. in Li, K. (2019). Parent Support, Perceptions, and Child Attributes Affect Child Activity. American Journal of Health Behavior, 43, 311–325. 

4Yao, C. A. in Rhodes, R. E. (2015). Parental correlates in child and adolescent physical activity: A meta-analysis. International Journal of Behaviour Nutritition and Physical Activity, 12, 10–47. 

 

 

Kategorije

Navodila za avtorje

Navodila za avtorje prispevkov so dostopna tukaj.

SLOfit nasvet, spletna revija za praktična vprašanja s področja telesnega in gibalnega razvoja
ISSN 2591-2410
Izdajatelj: Univerza v Ljubljani, Fakulteta za šport
Odgovorna urednika: prof. dr. Gregor Jurak in prof. dr. Marjeta Kovač
Tehnični urednici: asist. Kaja Meh in doc. dr. Jerneja Premelč

Izdajo te publikacije sta omogočila sofinanciranje Fundacije za šport in Javne agencije za raziskovalno dejavnost Republike Slovenije.