X
22apr.

Raznolika in strokovno bogata gradiva za poučevanje košarke v šolskem obdobju

Košarka je prav gotovo eden od najbolj priljubljenih športov Sloveniji, s katerim se organizirano in neorganizirano ukvarja veliko število mladih fantov in deklet. Že vrsto let je tudi obvezna sestavina učnega načrta za predmete s področja športa. V prispevku predstavljamo številna gradiva, ki so nastala v zadnjih letih kot pomoč učiteljem športne vzgoje in trenerjem mlajših starostnih skupin.

Avtor naslovne fotografije: Aleš Fevžer, arhiv KZS

prof. dr. Frane Erčulj

Univerza v Ljubljani, Fakulteta za šport

Košarka je prav gotovo eden od najbolj priljubljenih športov v Sloveniji, s katerim se  organizirano (v košarkarskih šolah, šolskih interesnih dejavnostih in društvih) in neorganizirano (igranje s prijatelji ali z družinskimi člani) ukvarja veliko število mladih fantov in deklet.1

V krovno košarkarsko organizacijo Košarkarsko zvezo Slovenije je včlanjenih več kot 130 društev, v katerih igra prek 32.000 registriranih košarkarjev in košarkaric. Zelo popularna je tudi kot športno rekreativna dejavnost med odraslimi, saj se z njo dejavno ukvarja okoli 15 odstotkov moške in 2,5 odstotka ženske populacije v Sloveniji.

Razlogov za priljubljenost košarke in množično ukvarjanje s to športno igro je več. Poleg bogate tradicije, uspešnih nastopov naših košarkarjev in košarkaric, društev ter reprezentanc in precejšnje medijske pozornosti je eden od pomembnih razlogov prav gotovo dostopnost. V Sloveniji imamo namreč veliko število košarkarskih igrišč (tako v dvoranah kot tudi na prostem), poleg tega pa je vsaj rekreativno igranje košarke zelo nezahtevno z vidika pogojev igranja in tudi stroškov.

S košarko lahko pomembno vplivamo na razvoj celostne človekove osebnosti (razvoj gibalnih, funkcionalnih, spoznavnih, psiho-socialnih sposobnosti in lastnosti), hkrati pa ima tudi pomembno vzgojno funkcijo. Zato predstavlja tudi zelo primerno vsebino predmeta šport/ športna vzgoja in je vključena v učne načrte športne vzgoje osnovnih in srednjih šol ter fakultet. V osnovni in srednji šoli otroci in mladostniki vadijo posamezne elemente in igrajo košarko pri rednem pouku športa/športne vzgoje, pa tudi pri drugih dejavnostih v okviru šole (neobvezni izbirni predmet šport, izbirni predmet – izbrani šport košarka, tekmovanja v okviru športnih dni, popoldanske dejavnosti v šolah v naravi, športne dejavnosti v razširjenem programu oziroma podaljšanem bivanju, šolska športna tekmovanja).

Mnogi igrajo košarko v prostem času na šolskih in drugih igriščih v okolici svojega doma, vse bolj popularna postaja tudi t. i. ulična košarka oz. košarka 3X3. Na marsikaterem domačem igrišču vidimo postavljen košarkarski koš. Tisti, ki bi se radi bolj pogosto in organizirano ukvarjali s košarko, pa nimajo visokih tekmovalnih ambicij, jo lahko vadijo in igrajo v številnih zasebnih ali javnih košarkarskih šolah, v šolskih interesnih dejavnostih (košarkarskih krožkih) ter v okviru številnih bolj ali manj organiziranih rekreativnih skupin in tekmovanj. V Sloveniji je organiziranih 14 rekreativnih košarkarskih lig, v katerih nastopa prek 170 ekip in skoraj 2000 igralcev.

Za razliko od nekaterih drugih športov je košarka športna panoga, ki ne zahteve zgodnje specializacije. Starostna meja vključevanja otrok v organizirano košarkarsko vadbo se kljub temu znižuje (Slika 1). Pogosto se dogaja, da otroci začnejo z njo že ob vstopu v osnovno šolo. S tem ni nič narobe, če prezgodnja vadba ne postane preveč specializirana in enostranska.

Slika 1

Tekmovanja za najmlajše so zelo priljubljena (foto: Aleš Fevžer, arhiv KZS)

AAFF1781

Za vse, ki poučujejo košarko v šoli in z njo seznanjajo mlade igralce v društvih, smo na Fakulteti za šport Univerze v Ljubljani pripravili več gradiv. Starostno obdobje, ki ga obravnavamo v gradivih Metodika poučevanja košarke v obdobju osnovne šole in Šolska košarka, predstavlja obdobje najbolj intenzivnega razvoja mladih košarkarjev in košarkaric. Rečemo lahko tudi, da je to obdobje, ko je možnost vpliva na košarkarski razvoj otrok največja. Uspešno delo z mladimi košarkarji in košarkaricami v tem starostnem obdobju in njihov košarkarski razvoj temelji na t. i. pedagoškem trikotniku otrok – starši – trener oziroma partnerskem odnosu med otroki in njihovimi starši na eni strani in društvom na drugi. Ker omenjeno obdobje v veliki meri sovpada z obdobjem osnovnega šolanja, v ta odnos močno posega še četrti deležnik (partner) – šola. To je tudi eden od razlogov, da smo v knjigi Metodika poučevanja košarke v obdobju osnovne šole združili vsebine, ki so namenjene društveni in šolski košarki v najširšem smislu. Glavni poudarek je na specialni didaktiki poučevanja košarke, ki predstavlja teoretično podlago za vadbo košarke tako na šolski, kot tudi društveni ravni. V knjigi Šolska košarka, ki se nanaša na poučevanje (vadbo) košarke v okviru šolskega sistema, so vsebine in način dela prilagojeni splošni populaciji otrok (redni pouk športa/športne vzgoje) ter neselekcionirani populaciji, ki pa ima večji interes za košarko in se vključuje v košarkarsko vadbo kot izbrano interesno dejavnost.

Slika 2

Raznolikost vadbe najmlajših je ključ do ustreznega gibalnega razvoja (foto: Aleš Fevžer, arhiv KZS)

AAFF1774

Vsi, ki poučujejo košarko v okviru šolskega sistema, si lahko pomagajo tudi s strokovno literaturo, ki smo jo izdali v zadnjih letih in je namenjena prvenstveno delu v društvih.  Vsebino in način dela prilagodijo potrebam svojih varovancev. V knjigi Košarka v obdobju osnovne šole1 (Slika 3) smo v večjem delu poudarili specialno didaktiko in značilnosti poučevanja košarke po posameznih starostnih obdobjih oziroma tekmovalnih kategorijah (od U8 do U14). Čeprav gre za strokovno gradivo, so v tej knjigi številne vsebine, ki so namenjene vsem, ki sodelujejo v procesu vzgajanja in poučevanja otrok v zdrave uspešne osebnosti, ne samo na področju športa oz. košarke, temveč tudi širše. Poleg poučevanja (vadbe) košarkarskih in gibalnih vsebin (spretnosti), ki se mu posvečamo v omenjenih gradivih, je pomemben del vaditeljevega dela z mladimi košarkarji tudi razvoj gibalnih sposobnosti.

Slika 3

Naslovnica knjige Košarka v obdobju osnovne šole

KošarkaOŠ1

Če želite nadgraditi svoje znanje na tem področju, priporočamo, da posežete po knjigi Sodobni koncepti v kondicijski pripravi mladih košarkarjev2 (Slika 4).

Slika 4

Naslovnica knjige Sodobni koncepti v kondicijski pripravi mladih košarkarjev

naslovka_kondicija

Vsak učitelj oziroma vaditelj/trener mora neprestano nadgrajevati svoje znanje in predstavljena gradiva mu lahko pomagajo tako pri širjenju obzorij o pomenu in raznovrstnosti dela z mladimi, kot pri ožjih, specialno usmerjenih informacijah o uspešnih načinih podajanja košarkarskih spretnosti v šolah ali društvih.

Viri:

1 Erčulj, F., Bergant, B., Gašparin, D. in Sila, A. (2018). Košarka v obdobju osnovne šole. Univerza v Ljubljani, Fakulteta za šport, Inštitut za šport.

2 Vujin, S., Erčulj, F. in Remic, P. (2016). Sodobni koncepti v kondicijski pripravi mladih košarkarjev. Univerza v Ljubljani, Fakulteta za šport.

*avtor naslovne fotografije: Aleš Fevžer, arhiv KZS

 

Kategorije

Navodila za avtorje

Navodila za avtorje prispevkov so dostopna tukaj.

SLOfit nasvet, spletna revija za praktična vprašanja s področja telesnega in gibalnega razvoja
ISSN 2591-2410
Izdajatelj: Univerza v Ljubljani, Fakulteta za šport
Odgovorna urednika: prof. dr. Gregor Jurak in prof. dr. Marjeta Kovač
Tehnični urednici: asist. Kaja Meh in doc. dr. Jerneja Premelč

Izdajo te publikacije sta omogočila sofinanciranje Fundacije za šport in Javne agencije za raziskovalno dejavnost Republike Slovenije.