X
Katarina Bizjak Slanič, profesorica športne vzgoje, je obiskala gasilce in za revijo Cicido pripravila prispevek o plezanju. Plezanje je ena od pomembnih veščin gasilcev, za otroke pa predstavlja gibanje, s katerim razvijajo moč rok, ramenskega obroča in trupa, skladnost gibanja in ravnotežje.
Plezanje je ena od pomembnih veščin gasilcev in nepogrešljivo za otrokov razvoj
Katarina Bizjak Slanič, profesorica športne vzgoje, je za revijo Ciciban pripravila »eksplozivne« gibalne izzive. Moč je namreč ena temeljnih gibalnih sposobnosti, ki jo lahko razdelimo po več kriterijih. Prav v eksplozivni moči zaznavamo upad rezultatov naših otrok v zadnjih tridesetih letih, zato jim dajmo čim več priložnosti za njen razvoj.
Z zabavnimi izzivi lahko izboljšujemo eksplozivno moč otrok
Pogosta vprašanja, ki nam jih postavljajo učitelji športne vzgoje, so povezana z licenciranjem, zato bomo poskušali pojasniti, kaj licenca sploh je in kdaj jo potrebuje učitelj športne vzgoje za svoje delo v šoli ali športu.
Kdaj učitelj športne vzgoje potrebuje licenco za svoje strokovno delo?
Katarina Bizjak Slanič, profesorica športne vzgoje, je za revijo Cicido pripravila jesenske gibalne izzive. Živimo na severni polobli, zato nas razveseljujejo štirje letni časi. Vsak ima svoje posebnosti, ki nam omogočajo, da si postavimo različne gibalne izzive, prilagojene njihovim značilnostim.
Jesenski gibalni izzivi za otroke in starše
Katarina Bizjak Slanič, profesorica športne vzgoje, je za Ciciban, eno najuglednejših revij za najmlajše, pripravila prispevek o ravnotežju in ponudila tri ravnotežne izzive. Otrok naj razvija ravnotežje s posebnimi izzivi ali športi, saj bo tako bolj stabilen in učinkovit pri številnih vsakodnevnih opravilih. Zaradi izboljševanja nadzora nad ravnotežnim položajem se namreč zmanjša količina odvečnih gibov, kar mu omogoča, da se tako lahko nauči zapletenejših spretnosti.
Izzivi, kako razvijati ravnotežje
Ravnotežje je ena od zelo zapletenih funkcij našega organizma. Opredeljeno je kot zmožnost vzdrževanja centralnega težišča telesa nad podporno površino, tako da samodejno vzdržujemo telesno držo v različnih pogojih in pri različnih dejavnostih. Ravnotežne vaje sistematično vključimo v vadbo v vseh starostnih obdobjih, posebej še v starosti, ko je upad ravnotežja povezan z večjim tveganjem za padce.
Ravnotežje je izjemno pomembno v vseh življenjskih obdobjih
Katarina Bizjak Slanič, profesorica športne vzgoje, je za Cicido, revijo za predšolske otroke, pripravila namig, kako lahko skupaj z otrokom sami izdelate loparje in jih uporabite za igranje prilagojenega »badmintona«. Igro je poimenovala baloninton, saj je perjanice (žogice) nadomestila z baloni. Kar lotite se dela, saj potrebujete plavalnega črva, lepilni trak, škarje in pisane balone, da bo bolj zabavno, pa seveda nekaj volje in potrpljenja. Ampak zabava je zagotovljena!
Baloninton - prilagojena igra badmintona
V reviji Ciciban je Katarina Bizjak Slanič pripravila nekaj zanimivih nalog za izboljšanje tehnike rolanja. Ko bo znal otrok dobro in varno rolati, se lahko skupaj podate na nekatere rolarske poti doma in takoj čez mejo.
Lotite se nalog za izboljšanje tehnike rolanja
V reviji Ciciban je Katarina Bizjak Slanič pripravila osnovna navodila za prve korake na rolarjih in nekaj zanimivih nalog za izboljšanje tehnike rolanja. Otrok se lahko začne učiti rolanja pri štirih letih, hkrati pa ga moramo naučiti pravilnega padanja. Če želimo, da bomo skupaj uživali na rolarjih, pa je pomembno tudi, kakšno opremo kupimo.
Rolanje je odlična vadba ravnotežja
Katarina Bizjak Slanič, profesorica športne vzgoje, je za Cicido, revijo za najmlajše nagajivce, pripravila zanimiv kolesarski poligon. Vožnja s poganjalcem, skirojem ali kolesom je odlična priložnost za razvijanje ravnotežja, moči, spretnosti in vzdržljivosti, hkrati pa tudi priprava na kasnejše vključevanje v promet. Pri tem pa ne pozabite, da mora otrokovo glavo varovati čelada.
Kolesarski poligon

Kategorije

Navodila za avtorje

Navodila za avtorje prispevkov so dostopna tukaj.

SLOfit nasvet, spletna revija za praktična vprašanja s področja telesnega in gibalnega razvoja
ISSN 2591-2410
Izdajatelj: Univerza v Ljubljani, Fakulteta za šport
Odgovorna urednika: prof. dr. Gregor Jurak in prof. dr. Marjeta Kovač
Tehnični urednici: asist. Kaja Meh in doc. dr. Jerneja Premelč

Izdajo te publikacije sta omogočila sofinanciranje Fundacije za šport in Javne agencije za raziskovalno dejavnost Republike Slovenije.