X
11apr.

Skupna vadba otrok in staršev je temelj vseživljenjske gibalne navade

Starši so lahko vzor otrokom tudi pri vključevanju v različne oblike gibalne dejavnosti. Ta s starostjo otrok upada in prav tu velja uporabiti enega od znanih pregovorov: kar se Janezek nauči, to Janez zna. Zato je pomembno, da postane vsakodnevna vadba trajna navada in tisti del družinskega življenja, v katerega so vključeni tako otroci kot starši.

Katarina Bizjak Slanič1 in prof. dr. Marjeta Kovač2

1 OŠ Janka Glazerja, Ruše

2 Univerza v Ljubljani, Fakulteta za šport

Slovenski otroci se premalo gibajo, dejavno sodelovanje v gibalnih dejavnostih pa povsod po svetu upada s starostjo otrok. Poleg gibanja v vrtcu in šoli je še kako pomembno, da je gibanje redna dejavnost družinskega življenja, kajti navade, pridobljene v otroštvu, se ohranjajo tudi v odraslosti. Tudi v domačem okolju ne smemo pozabiti, da se mora med gibanjem otrok močno zadihati, pri tem pa so vdihi kratki, otrok se prepoti, ustvarjena toplota telesa pa mu naj pordeči lica.1 Dihanje, rdečica in potenje so trije lahko prepoznavni in najpomembnejši znaki, ki pokažejo, da je gibanje dovolj intenzivno in dolgotrajno ter posledično vpliva na otrokovo zdravje in dobro počutje. Gibalna dejavnost pomaga graditi in ohranjati zdrave kosti, mišičje in sklepe.2 Vpliva na maso telesa in tako ohranja ustrezen indeks telesne mase ter znižuje možnost pojava različnih bolezni sodobnega sveta v kasnejšem življenju (sladkorna bolezen, srčno-žilne bolezni ipd.).2 Pomaga, da otrok hitro zaspi in da je njegov spanec kakovosten.3 Poleg tega pa gibalna dejavnost pomembno vpliva na duševno zdravje otroka in njegovo vedenje: spodbuja optimizem in gradi otrokovo pozitivno samopodobo4, izboljšajo se otrokove kognitivne sposobnosti5, učni dosežki6, pozornost, otrok je zato lahko dalj časa osredotočen na delo.5,6 Zmanjšajo se njegovo strahovi in napetosti.7 Če vadi v organizirani obliki (v društvu, pri zasebniku), se hitreje vključuje v skupinsko delo in lažje oblikuje prijateljske in spoštljive odnose z vrstniki.8

Številne raziskave kažejo, da imajo starši ključno vlogo pri otrokovem zadostnem (vsakodnevnem) in učinkovitem gibalnem udejstvovanju1,8, zato vam ponujamo nekaj nasvetov:

  • Bodite zgled otrokom: igrajte se in vadite skupaj z njim. Tudi vi se zadihajte, preznojite in pokažite, da zmorete prenašati večji in dolgotrajnejši napor.
  • V predšolskem in zgodnjem šolskem obdobju ponudite otroku različne gibalne dejavnosti. Opazujte ga, pri katerih se najbolje počuti. Vadite skupaj z otrokom in ga spodbujajte. To je odlična priložnost, da družina preživlja prosti čas skupaj. Če je otroku določen šport posebej všeč, ga vključite v organizirano vadbo.
  • Posvetujte se z otrokovo vzgojiteljico oziroma učiteljico, kako otrok gibalno napreduje in ali vam lahko svetuje, kaj lahko naredite tudi doma, če je otrok nekoliko manj spreten. O ustreznem telesnem razvoju se pogovorite tudi z otrokovim zdravnikom, ki vam bo povedal, ali se otrok razvija skladno z mejniki telesnega razvoja, ter učiteljem športne vzgoje, ki bo analiziral otrokov gibalni razvoj ter vam svetoval, v katero športno dejavnost vključite otroka, da bo v njej uspešen in zadovoljen.
  • V šoli naj bo otrok vsako leto vključen v redno spremljavo Športno-vzgojni karton, s pomočjo posebne aplikacije Moj SLOfit pa boste dobili objektivne povratne informacije o različnih vidikih njegovega telesnega in gibalnega razvoja kar prek domačega zaslona, obenem pa tudi opozorila, če se v posameznem kazalniku razvoja pokažejo pomanjkljivosti, in nasvet, kako pomagati otroku, da jih odpravi.
  • Doma ustvarite ugodno notranje in zunanje okolje za gibanje, prosto igro ali celo redno vadbo. Prav tako otroku zagotovite športne pripomočke, ki ga zvabijo h gibanju. Različne žoge, kolebnice, plezalne vrvi ipd. so najboljše igrače.
  • Otrok naj bo med kakršno koli vadbo in igro primerno oblečen. Oblačila naj bodo udobna, varna, pričakujte tudi, da jih bo umazal ali celo strgal. To je del dejavne igre, zato ga zaradi umazanih ali strganih hlač nikoli ne kregajte.
  • Posebej še prosti čas naj bo povezan tudi z načrtnimi omejitvami: omejite otroku (in sebi) gledanje v zaslone (televizija, tablica, telefon), omejite nadomeščanje izgubljene tekočine s sladkimi pijačami, nadomeščanje izgubljene energije pa s sladkimi ali slanimi prigrizki!

Če bodo skupno gibanje in športna vadba del družinskega življenja, boste gotovo pri otroku oblikovali zdrave vseživljenjske navade. Profesorica športne vzgoje Katarina Bizjak Slanič je za bralce revije Cicido pripravila nekaj namigov za skupno vadbo z otrokoma, kjer topel stisk rok in poljub na lice ob vadbi povesta vse.

cdo7_Telovadivaskupa...cdo7_Telovadivaskupa...

Viri:

1“Encourage Your Child to Be Physically Active” (American Academy of Pediatrics Copyright © 2020) 11 Ways to Encourage Your Child to Be Physically Active - HealthyChildren.org 

2 Lazarou, C., Panagiotakos, D. B. in Matalas, A. L. (2009). Lifestyle factors are determinants of children’s blood pressure levels: the CYKIDS study. Journal of human hypertension, 23(7), 456–463.

3Carson, V., Tremblay, M. S., Chaput, J. P., in Chastin, S. F. M. (2016). Associations between sleep duration, sedentary time, physical activity, and health indicators among Canadian children and youth using compositional analyses. Applied Physiology, Nutrition and Metabolism, 41(6), S294–S302. https://doi.org/10.1139/APNM-2016-0026/ASSET/IMAGES/APNM-2016-0026TAB5.GIF

4Tremblay, M. S., Inman, J. W., in Willms, J. D. (2000). The relationship between physical activity, self-esteem, and academic achievement in 12-year-old children. Pediatric Exercise Science, 12(3), 312–323. https://doi.org/10.1123/pes.12.3.312

5Donnelly, J. E., Hillman, C. H., Castelli, D., Etnier, J. L., Lee, S., Tomporowski, P., Lambourne, K., in Szabo-Reed, A. N. (2016). Physical Activity, Fitness, Cognitive Function, and Academic Achievement in Children. Medicine in Science in Sports in Exercise, 48(6), 1197–1222. https://doi.org/10.1249/MSS.0000000000000901

6Chaddock-Heyman, L., Hillman, C. H., Cohen, N. J., in Kramer, A. F. (2014). III. The importance of physical activity and aerobic fitness for cognitive control and memory in children. Monographs of the Society for Research in Child Development, 79(4), 25–50. https://doi.org/10.1111/mono.12129

7Glenister, D. (1996). Exercise and mental health: A review. The Journal of the Royal Society for the Promotion of Health, 116(1), 7–13. https://doi.org/10.1177/146642409611600102

8Petersen, T. L., Møller, L. B., Brønd, J. C., Jepsen, R. in Grøntved, A. (2020). Association between parent and child physical activity: a systematic review. International Journal of Behaviour Nutritition and Physical Activity, 17, 67. doi: 10.1186/s12966-020-00966-z

 

Kategorije

Navodila za avtorje

Navodila za avtorje prispevkov so dostopna tukaj.

SLOfit nasvet, spletna revija za praktična vprašanja s področja telesnega in gibalnega razvoja
ISSN 2591-2410
Izdajatelj: Univerza v Ljubljani, Fakulteta za šport
Odgovorna urednika: prof. dr. Gregor Jurak in prof. dr. Marjeta Kovač
Tehnični urednici: asist. Kaja Meh in doc. dr. Jerneja Premelč

Izdajo te publikacije sta omogočila sofinanciranje Fundacije za šport in Javne agencije za raziskovalno dejavnost Republike Slovenije.