X
01mar.

Gibalno utrjevanje predlogov

Marsikateremu najmlajšemu povzročajo predlogi preglavice. Razmišljanje, kje sem, ko sem na, pod, za, ob, se mota v glavah otrok. Poskusite utrjevati predloge z gibanjem, kar prikazujejo Teodor, Matic, Julija in plišasti medvedek.

Katarina Bizjak Slanič1 in prof. dr. Marjeta Kovač2 

1 OŠ Janka Glazerja, Ruše

2 Univerza v Ljubljani, Fakulteta za šport

Otrok se najlažje uči z igro.1, 2 Ob deževnem vikendu lahko utrjujemo predloge, ki ponazarjajo položaje in gibanja telesa, z igro v domači dnevni sobi. Takšno učenje, ki poteka na igriv način, ima številne prednosti 1,2: otrok mimogrede usvaja prostorske pojme (na, ob, za, pod, okoli …) in pojme, povezane s položaji telesa (sed, stoja, počep …) ter gibanji (postavi se ob …, sedi na …, stopi za …, teci okrog  …).

Pri tem starši podajajo predloge nalog, še bolje pa je, da to zaupamo nekoliko starejšemu otroku. Ker pri igri, ki jo je prikazala profesorica športne vzgoje Katarina Bizjak Slanič za bralce revije Cicido, sodeluje več otrok, razvijamo tudi otrokove socialne kompetence. Pri pripravi stolov sodelujejo vsi otroci, eden od starejših otrok ali pa odrasel prevzame vlogo medvedka, kasneje pa so lahko medvedki vsi udeleženi otroci. Otroci se morajo dobro organizirati, saj morajo biti stoli postavljeni dovolj narazen, da ne ovirajo njihovega gibanja, obenem prevzamejo odgovornost za varnost, saj morajo sami presoditi, ali so dovolj stabilni. Gibanja, kot so plezanje na stole, počepanje pod nje in tekanje okoli stolov razvijajo otrokove gibalne spretnosti in koordinacijo. Pri tem razvijamo tudi otrokov spoznavni razvoj: uči se predlogov, ob večkratni ponovitvi si jih zapomni in jih zna uporabiti tudi kasneje v drugih primerih.

Igro lahko otežimo tako, da otroci izvajajo gibanja z zavezanimi očmi ali pa morajo ob določenem položaju posnemati katero od živali (pri počepu pod stolom se nato zvijejo v klopčič kot ježek, stopijo na stol in posnemaj štorkljo …). Če so v skupini štirje, lahko dvojici tekmujeta med seboj, kdo bo prej opravil nalogo. Tako vplivamo tudi na čustva otrok, saj bodo spodbujali drug drugega in se veselili uspeha.

Otrok bo tako predloge usvojil mimogrede, vsem odraslim pa svetujemo, da pokukajo na spletno stran Kopičenje predlogov | Leemeta prevajanje.

 

cdo4_Posnemajmedvedk...

cdo4_Posnemajmedvedk...

Viri:

1 Majumdar, A. (2020). Role of play in child development. International Journal of Technical Research and Science. (15) (PDF) ROLE OF PLAY IN CHILD DEVELOPMENT (researchgate.net)

2 Brown, F. in Patte, M. (2013). Rethinking children’s play. Bloomsbury.

 

 

Kategorije

Navodila za avtorje

Navodila za avtorje prispevkov so dostopna tukaj.

SLOfit nasvet, spletna revija za praktična vprašanja s področja telesnega in gibalnega razvoja
ISSN 2591-2410
Izdajatelj: Univerza v Ljubljani, Fakulteta za šport
Odgovorna urednika: prof. dr. Gregor Jurak in prof. dr. Marjeta Kovač
Tehnični urednici: asist. Kaja Meh in doc. dr. Jerneja Premelč

Izdajo te publikacije sta omogočila sofinanciranje Fundacije za šport in Javne agencije za raziskovalno dejavnost Republike Slovenije.