dr. Jernej Kapus
Univerza v Ljubljani, Fakulteta za šport
Citiraj članek
UVOD
Ob nepričakovanem padcu v vodo mora utapljajoči priplavati na gladino in čim hitreje analizirati okoliščine, tj. določiti svoj nov položaj v vodi. Opaziti mora morebitne nevarnosti v vodi in poiskati najvarnejši ter najbližji izhod na kopno. Spretnost orientacije v vodi je torej pomembna spretnost samozaščite pred utopitvami ali vodne kompetence varnega plavalca.1 Obsega obračanje iz prsnega v hrbtni položaj in obratno ter spremembo smeri v levo ali desno med plavanjem v prsnem ali hrbtnem položaju. To sta spretnosti, ki jih učenec najlažje usvoji spontano, prek igre, ko se poskuša v vodi premikati na različne načine v različne smeri. Med igro lahko različna obračanja nezavedno kombinira.1
Slika 1
Med igro malega vaterpola učenec spontano kombinira različna obračanja
Ko učenec v spretnostih obračanja in spremembe smeri plavanja že dovolj napreduje, mu lahko učitelj omogoči vadbo tudi v zahtevnejših okoliščinah, kot so valovi in tokovi. Pri tem mora poskrbeti, da so pogoji za učenca še vedno varni in nadzorovani. Usvojenost obeh spretnosti sicer preverja s preizkusom za stopnjo bronastega delfina:
OBRAČANJE IZ PRSNEGA V HRBTNI POLOŽAJ IN OBRATNO
Lebdenje, bodisi v prsnem bodisi v hrbtnem položaju, ima svoje prednosti med reševanjem težav v vodi, saj je samozaščita pred utopitvijo. Lebdenje (ali plavanje na mestu) v prsnem položaju na vodni gladini omogoča boljši pregled nad površino, v hrbtnem položaju pa je dihanje lažje. Obračanje iz enega v drug položaj je lahko čelno ali vzdolžno.
Spretnost vzdolžnega obračanja iz hrbtnega v prsni položaj lahko učitelj poučuje z nadgradnjo vaje zvezdice v hrbtnem položaju, pri kateri učenec globoko vdihne, leže na vodno gladino v hrbtni položaj in razširi roke in noge. Nato sune z boki in se vzdolžno obrne v prsni položaj. Sprva mu lahko učitelj pri tem pomaga ali pa si učenec pomaga sam z zaveslaji. Podobno lahko z nadgradnjo vaje zvezdica v prsnem položaju učenec vadi obračanja iz prsnega v hrbtni položaj. Ko učenec usvoji spretnost vzdolžnega obračanja med lebdenjem (plavanjem) na mestu, ga lahko vadi tudi med plavanjem kravla in hrbtnega. Slednje je tudi sestavni del nadvodnega in podvodnega obrata hrbtno.
Za poučevanje čelnega obračanja lahko učitelj poveže vaji zvezdice (bodisi v hrbtnem bodisi v prsnem položaju) z vajo plavanja na mestu v pokončnem položaju. Na ta način se učenec obrne iz enega v drug položaj tako, da preide iz hrbtnega skozi pokončni položaj v položaj prsno. Pri tem si pomaga z zaveslaji. Zahtevnejša vaja učenja čelnega obračanja so prevali naprej. Sprva jih učenec izvaja v plitvini z odrivom od dna, s pomočjo dveh sošolcev ali čez tekmovalno progo. Za usvajanje krožnih zaveslajev ob telesu, ki so potrebni za različna čelna obračanja, je koristna vaja povezava dveh zaporednih prevalov naprej. Zahtevnejši vaji sta prevali naprej v globoki vodi in polovični prevali naprej. Ob znanju čelnega obračanja te vaje od učenca zahtevajo tudi občutek za položaj telesa v vodi, saj se mora znati pravočasno odpreti v hrbtnem položaju.
SPREMEMBA SMERI V LEVO ALI DESNO MED PLAVANJEM V PRSNEM ALI HRBTNEM POLOŽAJU
Med plavanjem v odprtih vodah (valovito morje s tokom, reka) se poskušamo izogniti morebitnim nevernostim na poti. Smer plavanja lahko enostavno spremenimo že s plavanjem v bolj ali manj širok desni ali levi zavoj. Lahko pa je sprememba smeri bolj zapletena, sestavljena iz več obračanj. Takšna načina sta:
Slika 2
Čelno obračanje predstavlja prvi del podvodnega obrata. Plavalka prenese pokrčene noge nad gladino, medtem ko ima glavo ves čas potopljeno. Sledi odriv od stene in drsenje z vzdolžnim obračanje iz hrbtnega v prsni položaj (foto Samo Jeranko)
VIRI
1Stallman, R.K., Moran, K., Quan, L., in Langendorfer, S (2017). From Swimming Skill to Water Competence: Towards a More Inclusive Drowning Prevention Future. International Journal of Aquatic Research and Education, 10(2). https://scholarworks.bgsu.edu/ijare/vol10/iss2/3/ 2Kapus, V., Štrumbelj, B., Kapus, J., Jurak, G., Šajber-Pincolič, D., Bednarik, J., Vute, R., Čermak, V. in Kapus, M. (2002). Plavanje. Učenje. Univerza v Ljubljani, Fakulteta za šport.
2025
Letnik 9, številka 1
Letnik 9, številka 2
2024
Letnik 8, številka 4
Letnik 8, številka 3
Letnik 8, številka 2
Letnik 8, številka 1
2023
Letnik 7, številka 4
Letnik 7, številka 3
Letnik 7, številka 2
Letnik 7, številka 1
Letnik 6, številka 4
Letnik 6, številka 3
Letnik 6, številka 2
Letnik 6, številka 1
Navodila za avtorje prispevkov so dostopna tukaj.
Izdajo te publikacije sta omogočila sofinanciranje Fundacije za šport in Javne agencije za znanstvenoraziskovalno in inovacijsko dejavnost Republike Slovenije.
Piškotke uporabljamo za zagotavljanje uporabniku prijaznih spletnih storitev, boljše uporabniške izkušnje in spremljanje statistike obiska. Interakcija med spletnim uporabnikom in spletnim mestom je s pomočjo piškotkov hitrejša in enostavnejša. Z njihovo pomočjo si spletno mesto zapomni posameznikove preference in izkušnje, s tem je prihranjen čas, brskanje po spletnih mestih pa bolj učinkovito in prijazno. Piškotki niso škodljivi in so časovno omejeni. Več o piškotkih