X
Arhiv po kategoriji: Cicido in CicibanNazaj
Hokej na ledu je ena od popularnejših slovenskih moštvenih iger. Kdo ne pozna Anžeta Kopitarja, našega najuspešnejšega hokejista in klasičnih dvobojev dveh moštev iz Ljubljane ter Jesenic? Poznamo tudi inline hokej, hokej na travi in njegovo zimsko različico dvoranski hokej. Kaj pa hokej na mizi? Preizkusite se v »novi« igri, namenjeni razvijanju natančnosti in taktičnega mišljenja.
Hokej na mizi
Poletje naj bo namenjeno dogodivščinam v naravi, pri tem pa naj se otrok spremeni v pustolovca, ki raziskuje okolico in premaguje ovire s hojo, plezanjem, skakanjem in iskanjem različnih predmetov in pojavov.
Poletna dogodivščina v naravi
Igre z loparji ali drugimi pripomočki (palicami, kiji), s katerimi udarjamo žogico, so za mlajše otroke zahteven zalogaj, saj morajo prej obvladati svoje telo na mestu (t. i. stabilnostna gibanja) in v gibanju (t. i. lokomotorna gibanja) brez uporabe dodatnega pripomočka. Z otroki začnimo tako, da z loparjem udarjajo milne mehurčke ali žogico, navezano na vrvico, ki visi z drevesa.
Namizni tenis pod drevesom
Namizni tenis je igra, ki zahteva usklajeno delo rok in nog, neprestano pozornost, hiter gibalni odgovor na vidno zaznavo žogice, pa tudi taktično razmišljanje. Z majhnimi otroki začnimo tako, da z loparjem udarjajo milne mehurčke. Milni mehurčki se gibljejo počasneje kot žogica, zato je otrok hitro uspešen, obenem pa se lahko zabava vsa družina.
Namizni tenis z milnimi mehurčki
V vsakršnem vremenu naj bodo otroci čim več časa zunaj v naravi. Pomembno je, da so primerno obuti. Pomlad nas vabi na travnike in v gozd, ob potoke, reke in morsko obalo, pa tudi v gore. Z dobro obutvijo bodo otrokove noge ostale suhe, potep pa bo zanj zanimivo doživetje. Ob tem naj otrok opazuje naravo, saj jo bo le tako spoznal in spoštoval.
Noge se potepajo
Ko se odpravimo v gore, moramo spoštovati kar nekaj pomembnih pravil glede opreme, telesne priprave, vremena in varnosti. V gorah pa je pomembno, da se tudi primerno obnašamo in spoštujemo gorniški bonton.
Ob dobri pripravi in ustrezni opremi je v gorah pomembno tudi primerno obnašanje
Otroci tudi doma sedijo, ko se učijo, berejo, delajo domače naloge. Če je sedenja preveč in začne njihova koncentracija padati, naj z gibalno prekinitvijo razmigajo svoje telo. Nekaj primerov je takih prekinitev, ki jim rečemo minuta za zdravje, je nanizanih spodaj.
Nekaj nalog za domačo minuto za zdravje
Otroci lahko mečejo žogice z eno roko na dva načina: od zgoraj in od spodaj. Za predšolske otroke je pomembno, da čim bolj pravilno usvojijo oba meta, saj jih bodo uporabljali pri različnih športnih igrah. Obeh gibalnih spretnosti se bodo lažje naučili in izboljšali njuno izvedbo, če bodo z metanjem žogic nahranili pisano pošast.
Meta od zgoraj in spodaj bosta otrokom delala manj težav, če bodo z žogicami nahranili pošast
V reviji Ciciban, najstarejši reviji za otroke prvega vzgojno-izobraževalnega obdobja, je Katarina Bizjak Slanič pripravila nekaj zanimivih nalog za razvoj moči rok in ramenskega obroča. V marčevski številki (letnica 2023) pa spoznajo še delovanje ognjenikov, za zanimiv obisk poskrbijo tudi v doživljajskem parku Vulkanija ali pa se z otroki povzpnite do Doma na Smrekovcu, kjer je še vedno opazno delovanje ognjenika na Slovenskem.
Izbruh ognjenika pomaga razvijati otrokovo moč rok in ramenskega obroča
Ponujamo nekaj zanimivih nalog za razvoj koordinacije gibanja in moči najmlajših. Pri tem otroci spoznajo tudi, kaj so ognjeniki oziroma vulkani, zakaj izbruhnejo in kaj je lava, starši pa jim pripravijo otočke rešitve, ki jih izkoristijo za premikanje po dnevni sobi. Na koncu igre otroci pomagajo pospraviti dnevno sobo.
Izbruh ognjenika v dnevni sobi

Kategorije

Navodila za avtorje

Navodila za avtorje prispevkov so dostopna tukaj.

SLOfit nasvet, spletna revija za praktična vprašanja s področja telesnega in gibalnega razvoja
ISSN 2591-2410
Izdajatelj: Univerza v Ljubljani, Fakulteta za šport
Odgovorna urednika: prof. dr. Gregor Jurak in prof. dr. Marjeta Kovač
Tehnični urednici: asist. Kaja Meh in doc. dr. Jerneja Premelč

Izdajo te publikacije sta omogočila sofinanciranje Fundacije za šport in Javne agencije za znanstvenoraziskovalno in inovacijsko dejavnost Republike Slovenije.