X
Arhiv po kategoriji: Cicido in CicibanNazaj
Razburljive in vznemirljive oblike proste igre, ki vključujejo negotovost izida in pri katerih obstaja možnosti telesne poškodbe, imenujemo tvegane igre. Pri tem ima izraz "tveganje" pozitivni naboj, saj zaznava tveganja predstavlja priložnost za otrokov osebnostni razvoj. V prispevku predstavljamo nekaj tveganih vragolij v gozdu, naši največji telovadnici.
Vragolije v gozdu naj prinašajo tudi tvegano igro
Za starejše otroke lahko izdelamo hobotnico, igra z njo pa je lahko zaradi njihovih bolj razvitih sposobnosti in že naučenih spretnosti veliko bolj dinamična. Uprizorimo lahko dinamične tekalne igre s hobotnico, preskoke hobotnice ali preskoke lovk z akrobatskimi spretnostmi.
Še ena spretna hobotnica za nekoliko starejše otroke
Poletne počitnice večina otrok preživi ob morju. V plitvinah ob preobljudenih plažah hobotnice sicer ne bodo videli, lahko pa jo naredite skupaj z otroki in tako popestrite njihovo gibalno dejavnost. Že samo izdelovanje hobotnice skupaj z otroki ima poseben čar, še več pa pomeni skupna igra s hobotnico.
Spretna hobotnica
Meti spadajo med najpogosteje uporabljene gibalne vzorce, ki jih otroci vključujejo v svojo spontano igro. Za splošno uspešnost je pri njihovi izvedbi treba biti pozoren na izvedbo koraka naprej z nasprotno nogo, zasuka trupa okoli navpične osi in rahlega predklona v nasprotno stran, krožno gibanje dejavne roke v smeri navzdol in nazaj ter zaporedno vključevanje mišic. Za otroka pa je najpomembnejše, kako dolg in/ali natančen je met.
Natančni in dolgi meti
Med socialne dejavnike, ki vplivajo na otrokovo gibalno dejavnost, uvrščamo tudi fizično okolje (dvorišča, gozd, igralnice, zunanja, igrišča, telovadnice), igre in igralne ter športne pripomočke. Te lahko tudi preoblikujemo in iz žoge naredimo raketo. Tako postane usvajanje metov še zanimivejše.
Z raketo na vrh piramide
Predstavljamo zanimiv plezalni poligon, ki ga lahko uporabijo učitelji športa kot pripravo otrok za planinski športni dan, posebej če ta vključuje tudi kakšno plezalno dogodivščino. Plezalni poligon lahko otežimo tudi tako, da učenci premagujejo plezalne ovire z dodatno obremenitvijo in tako krepijo mišičje celotnega telesa.
Kako s plezalnim poligonom pripraviti učence za planinski športni dan
Že vrsto let se stroka ukvarja z vprašanjem, kako rešiti problem velikega upada moči rok in ramenskega obroča otrok. Veliko število otrok ni več sposobnih splezati po žrdi in vrvi do prečnice, na kateri sta pritrjeni. Zato moramo v vadbo vključevati čim več plezanja. Predstavljamo zanimiv plezalni poligon, ki krepi zgornji del telesa in razvija koordinacijo gibanja ter gibljivost. Letvenik pa si lahko kupite tudi za domačo uporabo.
Plezalni poligon na letveniku za najmlajše
Starši imajo pomembno vlogo pri vključevanju otrok v različne gibalne dejavnosti. Predstavljamo rezultate dveh obsežnih študij o povezavi gibalne dejavnosti otrok in staršev ter praktičen primer sodelovanja matere in otrok. Naj vas spodbujajo, da razmislite o večji vlogi v gibalnem vsakdanu svojih otrok.
Vpliv staršev na gibalno dejavnost otrok
Starši so lahko vzor otrokom tudi pri vključevanju v različne oblike gibalne dejavnosti. Ta s starostjo otrok upada in prav tu velja uporabiti enega od znanih pregovorov: kar se Janezek nauči, to Janez zna. Zato je pomembno, da postane vsakodnevna vadba trajna navada in tisti del družinskega življenja, v katerega so vključeni tako otroci kot starši.
Skupna vadba otrok in staršev je temelj vseživljenjske gibalne navade
Biti bolan ni prav nič prijetno. Virusi so na pohodu in ko obležimo, moramo počivati. Po nekaj dneh pa se le lotimo pregona virusov z zanimivo igro. Tako bo čas okrevanja hitreje minil, otroci pa bodo lažje počakali ponovnega snidenja s sošolci.
Preženimo viruse

Kategorije

Navodila za avtorje

Navodila za avtorje prispevkov so dostopna tukaj.

SLOfit nasvet, spletna revija za praktična vprašanja s področja telesnega in gibalnega razvoja
ISSN 2591-2410
Izdajatelj: Univerza v Ljubljani, Fakulteta za šport
Odgovorna urednika: prof. dr. Gregor Jurak in prof. dr. Marjeta Kovač
Tehnični urednici: asist. Kaja Meh in doc. dr. Jerneja Premelč

Izdajo te publikacije sta omogočila sofinanciranje Fundacije za šport in Javne agencije za znanstvenoraziskovalno in inovacijsko dejavnost Republike Slovenije.