X
23feb.

Snežne kepe in zimske počitnice brez snega

Zaradi globalnega ogrevanja med zimskimi počitnicami otroci nabirajo telohe in trobentice. Da jim pričaramo vsaj malo zimskega veselja, se lahko »kepajo« tudi v dnevni sobi. Če pa le najdete čas in možnost, da jih peljete v nekoliko višje ležeče predele, naj se kepajo ali zadevajo cilje s »pravimi« snežnimi kepami.

Katarina Bizjak Slanič1 in prof. dr. Marjeta Kovač2

1 OŠ Janka Glazerja, Ruše

2 Univerza v Ljubljani, Fakulteta za šport

Globalno segrevanje je zaznano povsod po svetu. Pomeni povišanje temperature ozračja zaradi onesnaževanja, ki ga povzroča s svojimi dejanji človeštvo. Že od konca 19. stoletja naprej se dviguje povprečna temperatura Zemljinega ozračja in oceanov, kar povzroča velike podnebne spremembe, močne in neugodne vremenske pojave in izumrtje nekaterih rastlinskih ter živalskih vrst. 

Znanstveniki so ugotovili, da se je Zemlja med svojo dolgo zgodovino zaradi premikov v svoji orbiti segrevala in hladila, kar je povzročilo spremembo podnebja, predvsem zato, ker je prejela več ali manj sončne svetlobe.1 V zadnjem stoletju pa na segrevanje Zemlje vpliva predvsem človek s svojimi neustreznimi dejanji. Meteorološki podatki kažejo, da se je povprečna temperatura na Zemlji med letoma 1880 in 2012 dvignila za 0,85 °C2, stopnja višanja temperature pa se je v zadnjih petdesetih letih skoraj podvojila.1 Pred letom 1979 se je povprečna temperatura vsako desetletje dvignila za 0,07 °C, po letu 1979 pa je segrevanje pospešilo dvig na 0,13 °C na desetletje.2 Kako upočasniti segrevanje, so izjemno pomembna znanstvena vprašanja. 

Gotovo se kot starši ali stari starši spomnimo zimskih počitnic in obilice snega v večini slovenskih krajev. Zimske počitnice so pomenile za otroke pravo zimsko veselje: kepanje, postavljanje snežnih mož, sankanje, smučanje na bližnjem gričku, drsanje na zaledenelem bajerju. Danes so med zimskimi počitnicami temperature pozno pomladanske, na travniku cvetijo zvončki, trobentice in marjetice, nekateri regratovi cvetovi so se že spremenili v regratove lučke. Kako najmlajšim pričarati nekaj zimskega vzdušja kar v domači dnevni sobi? Snežne kepe lahko oblikujemo tudi iz papirja ali pa uporabimo mehko, manjšo plišasto igračo. V dnevni sobi naredimo navidezno igrišče (uporabimo vrvico ali pregrado iz niza stolov ali blazin), otroci pa lahko s »snežnimi« kepami  zadevajo drug drugega ali pa poskušajo s kepo zadeti tla tako, da igralec na drugi strani ne ulovi kepe. Pri tem lahko igra traja določen čas (npr. dve minuti) ali pa je njen namen, da poskušajo doseči določeno število zadetkov. S snežnimi kepami lahko tudi ciljajo določen predmet (jogurtove lončke) ali zadevajo ciljni prostor (škatlo, obroč). Ob tem razvijajo natančnost zadevanja, vztrajnost in osredotočenost.

Natančnost je sposobnost za natančno določitev smeri in sile pri zadevanju cilja oziroma pri izvedbi gibanj po točno določeni poti (npr. vodenje sablje pri sabljanju, roke pri boksu). Posebej je pomembna v tistih športih, pri katerih udeleženci zadevajo nek cilj (košarkarski koš, nogometna ali rokometna vrata, tarčo pri streljanju, luknjo na golf igrišču ...) ali vodijo pripomoček (npr. sabljo) ali del telesa (npr. zamah noge pri karateju) do cilja. Natančnost je pomembna tudi pri vsakdanjih opravilih odraslih (npr. vtakniti nit v šivankino uho zahteva precejšnjo stopnjo natančnosti), natančnosti pa sistematično navajamo tudi otroke, saj je nepogrešljiva sposobnost npr. pri pisanju, postavljanju oklepajev pri matematičnih nalogah ali ločil pri pisnem izdelku.

Večkrat bo otrok poskušal zadeti nek cilj, bolj natančen bo pri tem. Poglejmo, ali je pri metu njegovo telo v pravilnem položaju (nasprotna noga od roke, s katero meče, je v predkoraku, telo je nekoliko zasukano v smer roke, s katero meče). Otrok naj bo osredotočen na cilj, ki ga poskuša zadeti. S tem razvija tudi koncentracijo, z več uspešnimi meti pa se mu povečuje tudi samozavest. Verjeti vase je pomembno za izvajanje natančnih gibov.

Če pa v teh dneh le najdete čas in možnost, da otroke peljete v nekoliko višje ležeče predele, kjer je še nekaj snežne odeje, naj se kepajo ali zadevajo cilje s »pravimi« snežnimi kepami.

cdo5_Nisnega_1_malacdo5_Nisnega_2_mala

Viri:

1Kaj je globalno segrevanje? https://www.varcevanje-energije.si/okolje-in-zdravje/kaj-je-globalno-segrevanje/

2Globalno segrevanje – mit ali resničnost? https://znc.si/blog/globalno-segrevanje-mit-ali-resnicnost/

 
 

Kategorije

Navodila za avtorje

Navodila za avtorje prispevkov so dostopna tukaj.

SLOfit nasvet, spletna revija za praktična vprašanja s področja telesnega in gibalnega razvoja
ISSN 2591-2410
Izdajatelj: Univerza v Ljubljani, Fakulteta za šport
Odgovorna urednika: prof. dr. Gregor Jurak in prof. dr. Marjeta Kovač
Tehnični urednici: asist. Kaja Meh in doc. dr. Jerneja Premelč

Izdajo te publikacije sta omogočila sofinanciranje Fundacije za šport in Javne agencije za raziskovalno dejavnost Republike Slovenije.