X
Gimnastična abeceda so preproste gibalne naloge z gimnastično vsebino. To so lahko gimnastične vaje, gibanja na gimnastičnih orodjih, ob njih čeznje ali z gimnastičnimi pripomočki, lahko pa izvajamo gibanja, ki so priprava na učenje gimnastičnih prvin. Večino teh prvin naj bi otroci usvojili v predšolskem obdobju, lahko tudi doma v toplem objemu mame, kar prikazuje spodnji prispevek, objavljen v reviji Cicido.
Priprava na gimnastično vadbo v toplem objemu mame
Moderni tekmovalni plesi so glede na število registriranih tekmovalcev (več kot 3.000) najštevilčnejša sekcija znotraj Plesne zveze Slovenije. Vključujejo plesne zvrsti, ki predstavljajo umetnost uprizarjanja (jazz, step, balet, show plesi, modern …) in urbane ali ulične plese (hiphop, breakdance, electricboogie) ter tradicionalne plese (orientalski trebušni plesi). V šoli sta za učence najbolj zanimiva hiphop in jazz ples, zato predstavljamo, kako se lotiti njunega poučevanja.
Moderni tekmovalni plesi v šoli – hiphop in jazz ples
Družabni plesi so predstavljali že v 16. stoletju moralno sprejemljiv način zbliževanja nasprotnih spolov in dotikanja. Današnjim otrokom in mladostnikom, ob veliki količini časa, preživetega pred zasloni, pa predstavljajo dotiki kar velik izziv. Zato so družabni plesi dobra izbira za njihovo socializacijo. Kot prvi družabni ples naj učitelj predstavi tehnosving in z njim navadi otroke na usklajeno gibanje v paru.
Socializacija in medsebojno povezovanje s plesom – izziv za mlade?
Zmanjšana inzulinska občutljivost je stanje, pri katerem telo za vzdrževanje normalnega presnovnega ravnovesja potrebuje vedno več inzulina. Če se ne ukrepa pravočasno, lahko to stanje vodi v sladkorno bolezen tipa 2 in celo do odpovedi trebušne slinavke. Ustrezna vadba izboljšuje inzulinsko občutljivost in presnovno ravnovesje.
Vadba izboljšuje presnovno ravnovesje
Sodobni ples je plesna zvrst, ki se je razvila iz klasičnega baleta, vendar pa zavrača njegova stroga pravila in se jim upira. Plesalci sodobnega plesa bolj svobodno uporabljajo trup, postavitev stopal, plešejo tudi na tleh. V ospredju je improvizacija, ki plešoče spodbuja k lastnemu izražanju, samozavedanju, ustvarjalnosti, zato predstavljamo, kako ga lahko učitelj vključi tudi v različne športne dejavnosti.
Zakaj je lahko sodobni ples za otroke zanimiv
Učbeniki so pomemben didaktični pripomoček, vendar lahko ob pomanjkanju strokovne utemeljenosti ali didaktične premišljenosti ovirajo učni proces. To je še posebej relevantno pri predmetih, kot je šport, kjer prevladuje praktično učenje. V recenziji analiziramo, ali i-učbenik Šport iz e-Torbe ustreza strokovnim in didaktičnim standardom ter prispeva k učinkovitejšemu poučevanju.
Recenzija i-učbenika Šport
Plesne dejavnosti so vključene v večino svetovnih kurikulov. Čeprav so slovenski učni načrti za predmet šport že v preteklosti vključevali plesne dejavnosti, prav tako pa je ples vključen v zdaj veljavne učne načrte v celotni navpičnici, ugotavljamo, da jih izvaja le slaba polovica učiteljev. Učenci tako ne usvojijo ene od pomembnih gibalnih spretnosti, s katero se lahko ukvarjajo v vseh starostnih obdobjih.
Ali je res dovolj plesnih dejavnosti v naših šolah?
Za uspešnost usvajanja plesa je izrednega pomena hitra gibalna učljivost, koordinacija celega telesa in koordinacija v ritmu, saj vsa gibanja potekajo ob glasbeni spremljavi, ritmi posameznih plesov pa se med seboj razlikujejo. Najboljša popotnica za kasnejše poučevanje družabnih plesov v paru so plesno-ritmično igre in otroški plesi, ki jih predstavljamo v tem prispevku.
Otroški plesi
Poučevanje plesa je za marsikaterega učitelja kar velik strokovni zalogaj. V prispevku predstavljamo nekatere smernice za zabavno poučevanje plesa, posebej pa se osredotočamo na pobude, ki naj jim sledi učitelj pri poučevanju mlajših otrok. Otrokovo zadovoljstvo ob plesnem ustvarjanju je namreč odvisno od učiteljevih pristopov in njihovega vloženega truda.
Nasveti za poučevanje plesa na zabaven način in možnosti spodbujanja otroške in mladostnikove ustvarjalnosti
Ples je dragoceno orodje za otroško igrivost in zabavo ter spodbujanje ustvarjalnosti. S plesanjem otroci spoznavajo sebe, gradijo medsebojne odnose, se učijo ravnati s svojimi čustvi, se spontano in ustvarjalno izražajo s telesom, usklajujejo gibanje in glasbo, kar je ključno za njihov celostni razvoj.
Ples je zabava in spodbuja otroško ustvarjalnost
Stran 1 od 28 PrvaPrejšnja [1]2345 Zadnja

Kategorije

Navodila za avtorje

Navodila za avtorje prispevkov so dostopna tukaj.

SLOfit nasvet, spletna revija za praktična vprašanja s področja telesnega in gibalnega razvoja
ISSN 2591-2410
Izdajatelj: Univerza v Ljubljani, Fakulteta za šport
Odgovorna urednika: prof. dr. Gregor Jurak in prof. dr. Marjeta Kovač
Tehnični urednici: asist. Kaja Meh in doc. dr. Jerneja Premelč

Izdajo te publikacije sta omogočila sofinanciranje Fundacije za šport in Javne agencije za znanstvenoraziskovalno in inovacijsko dejavnost Republike Slovenije.