X
Danes se klasični načini ocenjevanja vse bolj nadgrajujejo z alternativnimi. Preverjanje gibalnih spretnosti tako ne vključuje le ocene tehnične izvedbe in nekaterih taktičnih rešitev, temveč predvsem ovrednotenje strategij za reševanje problemov.
Alternativi načini preverjanja in ocenjevanja znanja pri športni vzgoji vključujejo tako ocenjevanje gibalnih spretnosti kot teoretičnih znanj
V ospredju sodobnega ocenjevanja je tudi pri športni vzgoji uporaba t. i. avtentičnih nalog, ocenjevanje konceptualnih znanj in vključevanje učenca v samoocenjevanje ter samovrednotenje znanja, npr. da učenec sam prepozna svoje pomanjkljivosti, jih zna ovrednotiti in popraviti. Tak proces zagotavlja bolj kakovostno znanje in s povratno informacijo spodbuja učenca k nadaljnji športni dejavnosti.
Nekateri alternativi načini preverjanja in ocenjevanja znanja pri športni vzgoji
Naše rekreativno plavanje mora biti igriva dejavnost, ki nas telesno in duševno sprosti ter okrepi in socialno obogati. Da lahko rekreativna plavalna vadba zadovolji te cilje, mora temeljiti na poznavanju lastnega plavalnega znanja in sposobnosti ter biti ustrezno vodena, torej primerno načrtovana in varno izvedena.
Živimo, da plavamo ali plavamo, da živimo?
Plavanje je življenjskega pomena. Že šest desetletij poteka v Sloveniji sistematično poučevanje plavanja. Vsi, ki poučujejo plavanje, pa tudi tisti, ki le želijo izboljšati svojo tehniko, si lahko pomagajo s spletnimi prikazi pravilnih izvedb vaj osnovne, nadaljevalne in tekmovalne stopnje, ki so jih pripravili strokovnjaki Fakultete za šport Univerze v Ljubljani.
Plavati s spletom
Notranje ocenjevanje je avtonomija učitelja. Za vrednotenje znanja učencev lahko uporabi zelo različne načine, tudi takšne, kjer v proces ocenjevanja dejavno vključi učence. V prispevku predstavljamo več vrst ocenjevanja. Priporočamo, da učitelj uporablja tiste, ki najbolj ustrezajo namenu pouka.
Tudi pri športni  vzgoji obstajajo različne vrste ocenjevanja
Ocenjevanje je ena najtežavnejših in najbolj zapletenih dejavnosti, s katero se soočajo učitelji športne vzgoje. Učitelj mora ocenjevati v tesni povezavi s celotnim učnim procesom, saj je ocenjevanje neločljiv del procesa učenja in poučevanja. Pri tem lahko poleg tradicionalnih ocenjevalnih strategij uporablja tudi alternativne pristope.
Ocenjevanje pri pouku športne vzgoje je ena najtežavnejših učiteljevih nalog
Preverjanje in ocenjevanje sta dva pomembna procesa poučevanja, ki se dopolnjujeta, vendar imata različne cilje in potekata na različnih stopnjah učnega procesa. V prispevku pojasnjujemo razlike med obema procesoma.
Preverjanje in ocenjevanje športne vzgoje sta dva različna procesa z različnimi nameni
Danes se vse bolj uveljavljajo sodobni pristopi pri poučevanju športne vzgoje, pri katerih učitelj zasnuje in vodi pouk tako, da učenec ob praktičnih nalogah, ki mu predstavljajo gibalni in miselni izziv, usvaja gibalne spretnosti in teoretične vsebine ter njihovo uporabo v vsakdanjem življenju na različnih ravneh. Učitelj temu prilagaja naloge in poučevalne strategije.
Od učenja tehnike k problemsko zasnovanim izzivom za dvig gibalne kompetentnosti in oblikovanje zdravega življenjskega sloga
V času, ko se pri nas in v tujini soočamo s primeri nasilja v šolah, se sprašujemo, kaj narediti, da do tovrstnega nasilja ne bi prišlo. V javnosti obstaja predsodek, da borilne veščine spodbujajo nasilje in mlade učijo pretepanja, vendar raziskave kažejo nasprotno.
»Mehke borilne veščine« lahko prispevajo k preprečevanju nasilja v šolah
Večina najbolj priljubljenih otroških iger vključuje tek in lovljenje v prostoru, ki zahtevata visoko sposobnost premagovanja dolgotrajne in intervalne (prekinjajoče) obremenitve. Premagovanje tovrstnih obremenitev nam omogoča gibalna sposobnost imenovana srčno-dihalna vzdržljivost. Ta skrbi za prenos kisika iz ozračja v mišice, ki ga nato porabljajo za pridobivanje energije.
Nasveti za izboljšanje srčno-dihalne vzdržljivosti

Kategorije

Navodila za avtorje

Navodila za avtorje prispevkov so dostopna tukaj.

SLOfit nasvet, spletna revija za praktična vprašanja s področja telesnega in gibalnega razvoja
ISSN 2591-2410
Izdajatelj: Univerza v Ljubljani, Fakulteta za šport
Odgovorna urednika: prof. dr. Gregor Jurak in prof. dr. Marjeta Kovač
Tehnični urednici: asist. Kaja Meh in doc. dr. Jerneja Premelč

Izdajo te publikacije sta omogočila sofinanciranje Fundacije za šport in Javne agencije za raziskovalno dejavnost Republike Slovenije.