X
Labirint je zaleten blodnjak, ki ima enega ali več vhodov in le en izhod. Naredite ga lahko sami s širšim lepilnim trakom na tleh stanovanja ali zunaj s kredo na asfaltni površini. Ročaj metle pa je pripomoček, s katerim bo otrok kotalil žogo skozi zapletene poti labirinta. Pri tem bo izboljševal svojo spretnost rokovanja z dvema pripomočkoma in razvijal prostorsko orientacijo, natančnost, pozornost in vztrajnost.
Labirint z žogo za razvijanje prostorske orientacije
V okviru evropskega projekta FitBack smo med drugim razvili gradivi za spodbujanje gibalne pismenosti otrok in mladostnikov. Predstavljamo infografiko, ki mladostniku predstavlja, kako pristopiti k razvoju njegove mišične moči. Informacije so seveda koristne tudi za odrasle.
Kako naj se lotim izboljšanja svoje mišične moči?
V prispevku predstavljava dva načina popestritve kondicijske priprave za otroke med 8. in 12. letom starosti. Prva naloga, pri kateri gre za medpredmetno povezavo z matematiko, je primerna za popestritev učenja računanja. Druga naloga pa preoblikuje biatlon v novo dejavnost. Predstavljene dejavnosti lahko izvajamo v šoli, šoli v naravi ali pa v prostem času. Najbolje jih je izvajati kar zunaj.
Popestritev splošne kondicijske priprave
Domačo dnevno sobo lahko z dvema zankama in različnimi plezali spremenimo v pravi plezalni poligon. Kako ga oblikujemo in na kaj naj bodo otroci pozorni, da bo plezanje varno zanje in tudi za pohištvo ter morebitne dekoracije dnevne sobe, je nazorno predstavljeno v spodnjem slikopisu.
Plezalni poligon za Tarzane v domači dnevni sobi
V razmaku 80 centimetrov zvrtajte v strop dve luknji in vanju namestite dve zanki, na kateri obesite različna igrala. Za najmlajše sta najprimernejša plezalni stolp in plezalna (mornarska) lestev. Kaj vse zanimivega lahko počne že predšolski otrok na plezalih v dnevni sobi, nazorno predstavlja.
Plezalna igralnica za najmlajše v domači dnevni sobi
Kaj pomenita dve luknji, zvrtani v strop dnevne sobe in dve vpeti zanki, ki omogočata pripenjanje različnih plezal? Za otroka ogromno, gotovo pa bistveno več kot klubska mizica, ki nam največkrat služi za to, da nanjo položimo noge, ko gledamo televizijo.
Klubska mizica ali plezalni poligon v dnevni sobi? Odgovor je preprost - plezala!
Zima nam omogoča ukvarjanje z dejavnostmi, ki so prilagojene prav njenim značilnostim - nizkim temperaturam in snežni odeji. Sneg nam omogoča oblikovanje snežakov, iglujev, kepanje, sankanje, smučnje. Le izkoristite ga, saj je snežnih dni zaradi globalnega segrevanja čedalje manj.
Zimsko veselje
Športna vzgoja v srednji šoli mora pripraviti dijake tudi na prihodnje poklicne obremenitve. To je še posebej pomembno za srednje strokovne in poklicne srednješolske programe. Predstavljamo prispevek o vsebinah ergonomije v zdravstveni negi, ki jih izvaja športna pedagoginja Jasmina Mauko Dimovski na Srednji zdravstveni šoli Ljubljana.
Učenje osnovnih ergonomskih pristopov v zdravstveni negi pri športni vzgoji
Otroci usvajajo gibalne spretnosti z žogo v različnih fazah gibalnega razvoja. Ob tem razvijajo tudi svoje gibalne sposobnosti, situacijsko mišljenje, pozornost in razumevanje spoštovanja pravil. Najbolje je, da se otrok uči novih gibalnih vzorcev, kjer gibanje izvaja z enim ali več pripomočki (žogo, loparjem, kiji, palicami …), ob reševanju gibalnih izzivov.
Usvajanje gibalnih spretnosti z žogo
Katarina Bizjak Slanič, profesorica športne vzgoje, je za bralce revije Ciciban pripravila prispevek o igri, ki jo vsi poznamo, a jo običajno igramo z listom papirja in svinčnikom. Igro je »preoblekla« v gibalno različico, pri tem pa svetuje uporabo najrazličnejših pripomočkov. V zimskem času pa se lahko na podoben način igramo tudi kar v večji dnevni sobi ali na zasneženem travniku.
Tri v vrsto - poznana igra v gibalni različici

Kategorije

Navodila za avtorje

Navodila za avtorje prispevkov so dostopna tukaj.

SLOfit nasvet, spletna revija za praktična vprašanja s področja telesnega in gibalnega razvoja
ISSN 2591-2410
Izdajatelj: Univerza v Ljubljani, Fakulteta za šport
Odgovorna urednika: prof. dr. Gregor Jurak in prof. dr. Marjeta Kovač
Tehnični urednici: asist. Kaja Meh in doc. dr. Jerneja Premelč

Izdajo te publikacije sta omogočila sofinanciranje Fundacije za šport in Javne agencije za raziskovalno dejavnost Republike Slovenije.