X
17dec.

Razvijanje koordinacije s pomočjo balonov

Študenta Anže in Nino vam predstavljata, kako lahko doma pripravite zabavno koordinacijsko vadbo z baloni, kateri se lahko pridružijo vsi družinski člani.

Anže Čuk in Nino Kociper

Univerza v Ljubljani, Fakulteta za šport

Citiraj članek

Balone najpogosteje uporabljamo za dekorativne namene, npr. na kakšnih praznovanjih. Vendar pa so baloni koristen pripomoček tudi drugje. V fizioterapiji se uporabljajo za izboljšanje ravnotežja in prostorske orientacije. Vključeni so tudi v različne terapevtske pristope za osebe s posebnimi potrebami ali za ljudi po poškodbah1. Baloni omogočajo počasnejše gibanje, zato so tudi odličen pripomoček za razvijanje koordinacije pri otrocih.

Koordinacija je sposobnost, da gibanje prilagodimo spreminjajočim se okoliščinam, pri čemer telo deluje skladno in učinkovito2. Razvoj koordinacije poteka v celotnem otroštvu, najbolj ustrezno obdobje za učenje bolj zapletenih koordinacijskih gibanj (npr. vožnja s kolesom, drsanje) pa je obdobje upočasnjene rasti pred vstopom v puberteto. Zato moramo za razvoj koordinacije izbirati naloge, ki so ustrezne razvojni stopnji otroka oz. mladostnika.

Koordinacijo lahko razvijamo tudi doma. Njen razvoj lahko pri otroku spodbujamo na različne načine in z različnimi pripomočki. Običajno imamo doma kakšne napihljive balone, ki jih lahko uporabimo kot pripomoček za razvijanje koordinacije.

Igra z baloni lahko pozitivno vpliva na telesni, socialni in čustveni razvoj otrok3. Predvsem pa baloni služijo kot pripomoček za olajšano in zabavno učenje novih gibalnih nalog4. Igra z baloni pa lahko prispeva tudi h kognitivnemu razvoju zlasti mlajših otrok, saj otroci skozi igro razvijajo sposobnost reševanja problemov in so ob tem ustvarjalni3.

Kako organizirati tovrstno vadbo z baloni? Najprej napihnemo balone, jih okrasimo z imenom ali risbico in že smo nared za naše prve gibalne izzive. Vaje z baloni nam služijo kot predvaje za kasnejše žongliranje s pravimi žonglerskimi pripomočki. Ker vaje vsebujejo samo balone in pripomočke, ki jih najdemo doma, lahko izzive opravljamo kar v dnevni sobi. Pri tem smo pozorni na osnovna načela varnosti, zato iz prostora umaknemo ali zaščitimo stvari, ki bi lahko bile vzrok poškodbe (npr. ostri robovi) in omejimo obseg in hitrost gibanja.

Naloge: 

  1. Lahko odbijaš balon na različne načine, brez da ti pade na tla?
  • Najprej poskusi z obema rokama.
  • Brez ene roke.
  • Brez obeh rok.
  • Sedaj pa položiš blazine po tleh. Blazine so lava in pazi, da te ne opeče, pri tem ko odbijaš balone. 
  1. Zmoreš to ponoviti z dvema balonoma? 
  2. Poskusi pospraviti vse blazine, brez da ti balon pade na tla.

Igri se pridružijo še drugi družinski člani ali prijatelji. Igro lahko popestrite z raznimi izzivi, kot so ploski in obrati... Ali pa jo popestrite še z več baloni in jih poskušate obdržati v zraku kar se da dolgo. Zelo zabaven izziv je tudi lahko igra križec in krožec, pri katerem med samo igro vsak pazi na svoj balon, da mu ne pade.

Kako pa naprej?

Ko nam naloge z baloni ne predstavljajo večjih težav, svoje znanje nadgradimo z bolj kompleksno in koordinacijsko zahtevnejšo nalogo, kot je žongliranje ali baloninton.

Viri:

1 Battaglia, G., Alesi, M., Tabacchi, G., Palma, A., & Bellafiore, M. (2018). The Development of Motor and Pre-literacy Skills by a Physical Education Program in Preschool Children: A Non-randomized Pilot Trial. Frontiers in Psychology, 9, 2694. https://doi.org/10.3389/fpsyg.2018.02694   
2 Smadu, M. (2014). The importance of coordinative abilities in achieving athletic performance. Marathon Journal, 6(1), 92–94.  
3 Taylor, A, Gummer, A., & Welland, S. (2020). How balloon play can support child development: A study of three to four year-olds. The European Balloon and Party Council. 
4 Ferguson, Rebecca; Childs, Mark; Okada, Alexandra; Sheehy, Kieron; Tatlow-Golden, Mimi and Childs, Anna (2020). Creating a Framework of fun and Learning: Using Balloons to Build Consensus. In: 14th European Conference on Games Based Learning - ECGBL 2020, 23-25 Sep 2020, Brighton (held virtually due to COVID).

Kategorije

Navodila za avtorje

Navodila za avtorje prispevkov so dostopna tukaj.

SLOfit nasvet, spletna revija za praktična vprašanja s področja telesnega in gibalnega razvoja
ISSN 2591-2410
Izdajatelj: Univerza v Ljubljani, Fakulteta za šport
Odgovorna urednika: prof. dr. Gregor Jurak in prof. dr. Marjeta Kovač
Tehnični urednici: asist. Kaja Meh in doc. dr. Jerneja Premelč

Izdajo te publikacije sta omogočila sofinanciranje Fundacije za šport in Javne agencije za znanstvenoraziskovalno in inovacijsko dejavnost Republike Slovenije.