X
15dec.

Velike napake pri plavalnih tehnikah in kako jih lahko popravimo

Pri preizkusih plavalnih tehnik učitelj oceni, ali učenec zna eno (srebrni delfin) ali tri (zlati delfin). Poenostavljeni načini plavanja, npr. žaba, reševalni kravl in germanija, niso prikazi plavalne tehnike. Pri tem naj se ne ozira na večino učenčevih napak. Pozoren naj bo le na velike napake, zaradi katerih plavanja ne moremo opredeliti kot plavalno tehniko, zato se prikaz ne prizna.

izr. prof. dr. Jernej Kapus

Univerza v Ljubljani, Fakulteta za šport

Običajno učitelji v osnovnošolskih plavalnih šolah v naravi naučijo otroke do stopnje plavalca (bronasti delfin). Tisti, ki plavanju namenijo več ur in pozornosti tudi v šolskem sistemu (npr. v osnovni šoli v oddelkih z dodatno športno ponudbo ali v šolah, ki imajo bazen, v srednjih šolah pa v športnih oddelkih in v tistih šolah, ki nimajo svojih telovadnic in del pouka izvajajo v bližnjem bazenu), posebej pa še v plavalnih društvih in pri zasebnih ponudnikih plavalnih programov, seveda otroke naučijo tudi različnih plavalnih tehnik in skok na glavo v vodo. Tem je namenjen prispevek o velikih napakah, ki jih moramo zaznati pri preverjanju za usvojitev srebrnega in zlatega delfina. Dodane so še povezave na spletni pripomoček za poučevanje in učenje plavanja.

VELIKA NAPAKA PRI KRAVLU

Velika napaka pri kravlu je dvigovanje glave iz vode pri vdihu (slika 1). Vzrok je neskladnost dihanja (gibanja glave in/ali dihalnega cikla) z zaveslaji. Najpogosteje gre za učenčevo težavo pri izdihovanju v vodo, ki ga med plavanjem ritmično določa sama plavalna tehnika. Če učencu ne uspe končati izdiha pod gladino (zaradi počasnega izdiha ali izdiha skozi nos), mora izdihovati tudi, ko ima obraz nad njo. Ker je to obdobje kratko (čas vdiha pri kravlu ni daljši od 0,5 sekunde1), mu zmanjka časa za zadosten vdih. Zato tega nepravilno podaljšuje in tako poruši usklajenost gibanja glave z zaveslaji.

Slika0

Slika 1. Velika napaka pri kravlu je dvigovanje glave iz vode pri vdihu.

Za odpravljanje napake mora učenec najprej nadzorovano dihati z izdihovanjem v vodo (vaja Plitvina: stoja; predklon; dihanje s sukanjem glave  in druge vaje prilagajanja na vodo). Nato dihanju s sukanjem glave postopno doda udarce in zaveslaje.

VELIKI NAPAKI PRI PRSNEM

Veliki napaki pri prsnem sta nesimetričen udarec in eno ali obe stopali med udarcem nista nastavljeni (sliki 2). Napaki, ki sta pogosto vzrok ena drugi, izhajata iz slabega nadzora gibanja nog in stopal v prsnem položaju, pri katerem vidni nadzor ni mogoč. Vzrok nenastavljenega stopala je lahko tudi slaba gibljivost gležnja.

Slika1

Sliki 2. Veliki napaki pri prsnem sta nesimetričen udarec (levo) in desno stopalo med udarcem ni nastavljeno (desno).

Pri vajah udarcev mora biti učenec pozoren na simetričnost gibanja nog. Najlažje je to nadzorovati z vajama Udarci prsno; z desko in plovcem in Udarci prsno; v hrbtnem položaju; priročeno; s plovcem. Za odpravo napake nenastavljenih stopal lahko učitelj uporabi vaje za izboljšanje gibljivosti gležnjev in vse vaje udarcev, pri katerih mora biti učenec pozoren, da stopala primerno pokrči in obrne ven.

VELIKI NAPAKI PRI HRBTNEM

Pri hrbtnem je pravilen položaj telesa na gladini ključen za sproščeno in učinkovito plavanje. Zato je velika napaka, če učenec med plavanjem sedi (slika 3 levo). Zaradi tega je bolj potopljen, udarja globlje, težje vesla in ima težave z obdržanjem obraza na gladini. Druga velika napaka pri hrbtnem je nepravilna koordinacija med rokami (zaradi predolgega čakanja ob telesu roka ujame roko; slika 3 desno).

Slika2

Sliki 3. Veliki napaki pri hrbtnem sta sedeč položaj (levo) in nepravilna koordinacija med rokami (desno).

 
Za odpravljanje nepravilnega položaja so primerne vaje zvezdice in drsenja v hrbtnem položaju ter vaje udarcev hrbtno, pri čemer mora biti učenec pozoren na visok položaj bokov in da kolena ne pridejo iz vode. Pravilno koordinacijo med rokami lahko učenec usvoji z vajami zaveslajev hrbtno na kopnem in v vodi. Še posebej so lahko učinkovite vaje zaveslajev z drsenjem, bodisi v paru, bodisi samostojno.

 

VELIKE NAPAKE PRI SKOKU NA GLAVO

Velike napake pri skoku na glavo v vodo so skok na ploh, skok na strehico in skok brez odriva, torej le s padcem v vodo. Pri skoku na ploh učenec najpogosteje zaradi strahu ne napne rok in z njimi ne učvrsti glave. Zato se mu ta med letom dvigne nad roke in povzroči plosk doskok na gladino. Vzrok skoka na strehico je učenčev odriv, usmerjen v težišče. Zato je navora sile podlage in posledično prečnega vrtenja telesa med letom premalo. Ker učenec vendarle skuša skočiti na glavo, se v pasu prepogne in preide v vodo hkrati z rokami in nogami. Pri skoku brez odriva gre najpogosteje za učenčev strah pred skakanjem na glavo v vodo. Ker pravilnega gibanja še ni osvojil in utrdil, so najprimernejše vaje za odpravljanje teh napak metodične vaje osnovnega skoka na glavo v vodo.

ZA KONEC

Opisane napake so pomembne le pri ocenjevanju preizkusov za stopnji srebrnega in zlatega delfina. Nikakor pa učitelj ne sme z njimi obremenjevati neplavalcev, torej tistih, ki se potegujejo za stopnje morskih konjičkov, delfinčka in bronastega delfina. Ti učenci so še v programih začetnega učenja plavanja. Njihov glavni namen je naučiti učence enostavnih in nezapletenih gibov, ki jim bodo omogočili obdržanje na vodni gladini, enostavno obračanje in varno skakanje v vodo. Če ne gre za ogrožanje varnosti, na tej stopnji učenja napak v gibanju učencev v bistvu ni! Pri začetnem poučevanju se učitelj ne sme preveč osredotočati na ocenjevanje in pretirano analiziranje učenčeve izvedbe. Cilj začetnega učenja plavanja je namreč drugačen. Neplavalec mora pridobiti primerne vodne kompetence, ki mu bodo omogočale ustrezne reakcije tudi ob nepričakovanih zapletih v vodi in ob njej2. Le tako bo postal varen plavalec.

 

Literatura

1 Cardelli, C., Lerda, R. in Chollet, D. (2000). Analysis of breathing in the crawl as a functiom of skill and stroke characteristics. Perceptual and motor skills, 90(3), 979‒987.

2 Stallman, R. K. (2017). From Swimming Skill to Water Competence: A Paradigm Shift. International Journal of Aquatic Research and Education, 10(2).

 

 

Kategorije

Navodila za avtorje

Navodila za avtorje prispevkov so dostopna tukaj.

SLOfit nasvet, spletna revija za praktična vprašanja s področja telesnega in gibalnega razvoja
ISSN 2591-2410
Izdajatelj: Univerza v Ljubljani, Fakulteta za šport
Odgovorna urednika: prof. dr. Gregor Jurak in prof. dr. Marjeta Kovač
Tehnični urednici: asist. Kaja Meh in doc. dr. Jerneja Premelč

Izdajo te publikacije sta omogočila sofinanciranje Fundacije za šport in Javne agencije za raziskovalno dejavnost Republike Slovenije.