X
Arhiv po kategoriji: Gibalni razvojNazaj
Ste kdaj razmišljali, koliko energije porabite v istem času pri različnih gibalnih dejavnostih, npr. pri pomivanju posode in pohodu na bližnji hrib? Mogoče ste kaj slišali ali prebrali na to temo in zaznali izraz MET. Ali veste kaj to pomeni? Če vas zanimajo odgovori na ta vprašanja, si preberite naslednji prispevek.
Gibalni razvoj otroka je tesno povezan z njegovim telesnim razvojem in obratno. To še posebej velja za zgodnje otroštvo. Na telesni razvoj najbolj vpliva dedna zasnova, ki pa lahko doseže svoje zmožnosti le ob ustreznih vplivih okolja, kot so gibanje, prehrana in življenjske razmere.
Telesni razvoj predšolskega otroka
Vsak otrok je edinstven, razvija se skladno s svojo optimalno hitrostjo in po svojih zmožnostih. Na njegov razvoj vplivajo dednostni dejavniki, okolje in otrokova lastna gibalna dejavnost. Predstavljamo gibalni razvoj otroka v predšolskem obdobju ter okvirno starost, pri katerih otroci dosežejo določene gibalne spretnosti.
Ali se vaš otrok ustrezno gibalno razvija?
Pogosto slišimo, da ima otrok ali mladostnik dobro razvite gibalne ali motorične sposobnosti, nekdo drug nima ustrezno razvitih gibalnih vzorcev, tretji je usvojil ustrezne gibalne veščine. Kaj sploh pomenijo ti pojmi?
Gibalni vzorci, gibalne veščine, gibalne spretnosti, gibalne sposobnosti – kakšne so razlike?
Ustrezen gibalni razvoj je temelj otrokove gibalne učinkovitosti in posledično zdravja v kasnejšem življenju. Predstavljamo nekaj njegovih ključnih značilnosti.
Kaj lahko starši naredijo za boljši gibalni razvoj otroka ali najstnika?
Spanje pomembno vpliva na zdravje otrok in mladostnikov. Dober spanec zagotavlja boljšo pripravljenost za umsko delo, večjo produktivnost, normalni kognitivni razvoj, manjše tveganje za prekomerno prehranjenost in boljšo pripravljenost za gibalno dejavnost.
Koliko spanja potrebuje vaš otrok oz. mladostnik?
Greste ob prvi priložnosti z otrokom v naravo, na svež zrak in veliko dozo gibanja? Obiskuje vaš najstnik športne dejavnosti? Potem uspešno kljubujete dejstvu, da se današnji otroci in mladostniki vse manj spontano gibajo, in vsem posledicam, ki pritičejo zraven.
Zakaj je tako pomembno, da se otrok oz. mladostnik čim več giba?
Ker naj bi bilo kakovostno šolanje pravica vsakega otroka, je prav, da kot družba zagotovimo, da ima vsaka šola primerno športno dvorano, urejena zunanja igrišča in pripomočke, ki lahko pospešijo otrokov gibalni razvoj.
Športna vzgoja v ustreznem okolju naj bo dostopna vsem otrokom
Večini šolarjem so športniki vzor. Niso pa vsi taki. Nekateri ob športnih dejavnostih pravijo, ne znam, ne zmorem, nočem. Predstavljamo, kako jim lahko pomagate, da ne bi bili zaradi tega izločeni iz vrstniške igre.
Kako pomagati otroku, če mu pri športu ne gre?
Športna vzgoja je zaradi svoje drugačnosti v primerjavi z drugimi šolskimi predmeti in otrokove potrebe po gibanju daleč najbolj priljubljen šolski predmet v osnovni in srednji šoli. Seveda pa so tudi otroci in mladostniki, ki jim ta predmet ni všeč. Največkrat so razlog negativne izkušnje.
Športna vzgoja je najbolj priljubljen šolski predmet. Kaj pa, če jo šolar vseeno ne mara?

Kategorije

Navodila za avtorje

Navodila za avtorje prispevkov so dostopna tukaj.

SLOfit nasvet, spletna revija za praktična vprašanja s področja telesnega in gibalnega razvoja
ISSN 2591-2410
Izdajatelj: Univerza v Ljubljani, Fakulteta za šport
Odgovorna urednika: prof. dr. Gregor Jurak in prof. dr. Marjeta Kovač
Tehnični urednici: asist. Kaja Meh in doc. dr. Jerneja Premelč

Izdajo te publikacije sta omogočila sofinanciranje Fundacije za šport in Javne agencije za znanstvenoraziskovalno in inovacijsko dejavnost Republike Slovenije.