X
Arhiv po kategoriji: Gibalni razvojNazaj
Študentka Sara je pripravila zanimiv posnetek, kako pripraviti gibalni poligon za malčke, če v vrtcu nimamo na voljo telovadnice. Gibalne naloge je tematsko povezala s pravljico Rokavička.
Kaj pa, če v vrtcu nimamo telovadnice?
Študenta Andraž in Nejc vam predstavljata, kako lahko pri mlajših otrocih za vadbo moči na zanimiv način uporabimo gibanja z oponašanjem živali. Za to niso potrebni dodatni pripomočki in poseben prostor.
Razvoj moči z oponašanjem živalskega gibanja
Študenta Neža Naglič in Gašper Turšič skozi intervju s športno pedagoginjo Lizo Žvokelj, predstavljata vadbo za otroke s posebnimi potrebami z imenom Specialni Telovaj. Prispevek predstavlja koncept te prilagojene športne vadbe, njen pomen za gibalni razvoj otrok in izkušnje, ki jih je pri delu s to skupino pridobila Liza. Namen prispevka je spodbuditi večjo vključenost otrok s posebnimi potrebami v športne dejavnosti ter predstaviti primer dobre prakse za izvajanje takšne vadbe.
Specialni Telovaj – ko šport postane priložnost za vsakogar
Študentki Kaja in Nina predstavljata sodelovanje Centra za krepitev zdravja Nova Gorica z lokalnimi vzgojno izobraževalnimi ustanovami, starši in občino. Program, ki je namenjen spodbujanju zdravega življenjskega sloga mladih in dolgoročne skrbi za zdravje, zajema širok spekter delavnic o zdravi prehrani, pomenu redne telesne dejavnosti, krepitvi duševnega zdravja in vzpostavljanju dobrih higienskih navad.
Primer sodelovanja zdravstva in šol v Novi Gorici
Študentki Ajda in Lana vam predstavljata semafor agilnosti – zabavno gibalno nalogo, ki vključuje hitro premikanje s prisunskimi koraki in drugimi oblikami gibanja. Z nalogo izboljšujemo agilnost, ki zahteva usklajeno hitro premikanje celega telesa in hiter odzivni čas. Nalogo je mogoče spreminjati glede na način gibanja in postavitev oznak.
Semafor agilnosti
Moč rok in ramenskega obroča najmlajših se vztrajno zmanjšuje. Zato je pomembno, da otroci izvajajo čim več gibalnih nalog za razvoj te pomembne gibalne sposobnosti. Poskusite skupaj z otroki izvesti naslednjo nalogo, za katero potrebujete le nekaj pisanih ščipalk – krokodilčkov in barvnih posodic.
Krokodilčki za razvoj moči rok in ramenskega obroča
Študenta Anže in Nino vam predstavljata, kako lahko doma pripravite zabavno koordinacijsko vadbo z baloni, kateri se lahko pridružijo vsi družinski člani.
Razvijanje koordinacije s pomočjo balonov
Dober občutek za ritem je pomemben v številnih športih, pa tudi v vsakdanjem življenju, saj je lepo, ritmično gibanje zaželeno v številnih poklicih. Pomembno je, da ritem začutimo, zato je zgodnje učenje ritmičnih vzorcev skozi igro koristno za dolgoročni razvoj ritmičnih in gibalnih veščin.
Osnovne značilnosti ritma
Ritmične dejavnosti pomembno vplivajo na celostni razvoj otrok, saj izboljšujejo njihove gibalne sposobnosti in živčno-kinestetične povezave, spodbujajo čustveno in socialno zdravje, zmanjšujejo stres in tveganje za različne zdravstvene težave tako v otroštvu kot v starejšem starostnem obdobju.
Vpliv ritmičnih dejavnosti na otrokov celostni razvoj
Rolkanje je bilo uvrščeno kot olimpijski šport prvič na poletnih olimpijskih igrah 2020 v Tokiu, ki so sicer zaradi pandemije COVID-19 potekale leto kasneje (2021). Vključuje ulično rolkanje in rolkanje po ovalnem poligonu. Pot do mojstrstva pa je dolga, zato mlade najprej naučimo varne vožnje z rolko.
Kako začeti z rolkanjem
Stran 1 od 7 PrvaPrejšnja [1]2345 Zadnja

Kategorije

Navodila za avtorje

Navodila za avtorje prispevkov so dostopna tukaj.

SLOfit nasvet, spletna revija za praktična vprašanja s področja telesnega in gibalnega razvoja
ISSN 2591-2410
Izdajatelj: Univerza v Ljubljani, Fakulteta za šport
Odgovorna urednika: prof. dr. Gregor Jurak in prof. dr. Marjeta Kovač
Tehnični urednici: asist. Kaja Meh in doc. dr. Jerneja Premelč

Izdajo te publikacije sta omogočila sofinanciranje Fundacije za šport in Javne agencije za znanstvenoraziskovalno in inovacijsko dejavnost Republike Slovenije.