X
Arhiv po kategoriji: Gibalni razvojNazaj
Aerobna vzdržljivost je zelo pomembna za zdravje otroka! Zmanjšuje njegovo utrujenost ob naporih, aerobna vadba pa ugodno vpliva na njegovo duševno zdravje, saj izboljšuje njegovo razpoloženje in samospoštovanje. Pozitivno vpliva tudi na njegovo šolsko uspešnost. S pravilno vadbo jo lahko pomembno izboljšamo, zato predstavljamo osnovne zakonitosti tovrstne vadbe.
Tudi starši lahko vplivajo na aerobno vzdržljivost otrok
Starši običajno dandanes prepogosto opozarjajo otroke med njihovo igro na morebitne nevarnosti. Zaradi tega si otroci oblikujejo napačne predstave o gibanju in si postavijo samoomejitve. Opozarjamo, na kaj velja biti res pozoren pri njihovi igri z vidika njihove varnosti.
Kako naj starši zagotovijo varno igro otrok?
Zelo dragoceno je, če se skupaj z otrokom ukvarjate s športom. Vaša vloga je predvsem: spodbujanje dejavnega preživljanja otrokovega prostega časa, otroka ne omejujte pri njegovem gibanju, omejite pa mu čas, ki ga preživi sede pred zasloni; po posvetu z otrokovim učiteljem športne vzgoje otroku omogočite, da je čim bolj gibalno dejaven, lahko tudi skupaj z vami.
Kako lahko starši sami pomagate otroku izboljšati telesno zmogljivost?
Telesna dejavnost ima številne ugodne učinke na zdravje otrok in mladostnikov, zato smo strokovnjaki s področja športa in medicine na podlagi raziskovalnih izsledkov pripravili slovenska priporočila za odmerjanje telesne dejavnosti otrok in mladostnikov, pri čemer pa je treba zaradi raznolikosti v gibalnem razvoju obliko in količino telesne dejavnosti prilagoditi vsakemu posamezniku.
Slovenske smernice za telesno udejstvovanje otrok in mladostnikov
Pretežno sedeč način življenja pri naših otrocih in mladostnikih že sedaj povzroča vrsto zdravstvenih tegob, v prihodnje pa jih bo še več, če ne bomo ukrepali. Vsak šolar sam lahko naredi največ zase, šola pa lahko šolarje ozavesti o problemu sedentarnosti in rešitvah za preprečevanje tegob ter jim ponudi možnost za zmanjševanje težav, povezanih s prekomernim sedenjem.
Kako zmanjšati težave šolarjev, povezane z dolgotrajnim sedenjem?
Samo z uravnoteženo in raznoliko prehrano lahko otroku in mladostniku zagotovimo vse potrebne hranilne snovi za ustrezno rast in razvoj. To velja tudi za tiste, ki trenirajo šport. Ni dokazov, da bi uživanje prehranskih dopolnil lahko izboljšalo telesno zmogljivost pri tistih posameznikih, ki imajo uravnoteženo prehrano!
Najstnik naj ne uživa prehranskih dopolnil, raje mu uravnotežite prehrano
Slovenski otroci imajo v primerjavi z ostalimi otroci SVETA bistveno večjo eksplozivno moč, kar kaže na to, da imajo večjo mišično maso, ki je sposobna bolje obvladovati skupno maso telesa.
Slovenski otroci in mladostniki superiorni v eksplozivni moči v primerjavi z ostalimi otroki na svetu
Ob poplavi novih športov, stroškov za nakup pripomočkov in opreme zanje ter njihovega kopičenja v otrokovi sobi se je smiselno vprašati, kakšen je njihov namen in ali obstajajo tudi druge bolj preproste možnosti. Nekatere športne dejavnosti so pač zimzelene, njihov učinek pa blagodejen.
Preprosto miganje
Danes vse pogosteje govorimo o gibalni kompetentnosti posameznika. Pomeni, da je posameznik ustrezno gibalno učinkovit, da je usvojil osnovne gibalne in športne spretnosti, ki mu omogočajo sodelovanje v različnih športnih dejavnostih, razume pomen gibanja in športa ter njunih vplivov na njegovo telo in zdravje ter je redno športno dejaven. Prav to pa je tudi temeljno poslanstvo predmeta šport/športna vzgoja v šolskem sistemu.
Gibalna pismenost, gibalna izobraženost in gibalna kompetentnost - kaj pa je to?
Narava otrokom ponuja neizmerne možnosti raziskovanja, tako okolice kot njihovega lastnega telesa. Peljimo otroke ven in ne bodimo preveč zaščitniški pri njihovem raziskovanju narave. Tudi kakšen padec je pomemben del tega!
Peljite otroka ven!

Kategorije

Navodila za avtorje

Navodila za avtorje prispevkov so dostopna tukaj.

SLOfit nasvet, spletna revija za praktična vprašanja s področja telesnega in gibalnega razvoja
ISSN 2591-2410
Izdajatelj: Univerza v Ljubljani, Fakulteta za šport
Odgovorna urednika: prof. dr. Gregor Jurak in prof. dr. Marjeta Kovač
Tehnični urednici: asist. Kaja Meh in doc. dr. Jerneja Premelč

Izdajo te publikacije sta omogočila sofinanciranje Fundacije za šport in Javne agencije za znanstvenoraziskovalno in inovacijsko dejavnost Republike Slovenije.