X
Arhiv po kategoriji: Gibalni razvojNazaj
Napačno je otroka že pred 10-im letom starosti vključiti samo v en šport. S tem ga bomo prikrajšali za pomembne gibalne izkušnje, ki bi jih moral dobiti za optimalen gibalni in celostni razvoj, pa tudi morebitno doseganje vrhunskosti v gibanju. Zgodnja specializacija sicer pomeni, da bo otrok v zgodnji mladosti boljši od večine vrstnikov v gibanjih, ki jih intenzivno vadi, njegov kasnejši napredek pa bo zelo omejen.
Prezgodnja športna specializacija je škodljiva
Dnevno količino sedenja otrok in mladostnikov moramo zmanjšati z omejeno uporabo časa pred zasloni na največ 1 uro dnevno, pogostim prekinjanjem dolgotrajnega sedenja in omejevanjem motoriziranega prevoza in časa, preživetega v notranjih prostorih med dnevom.
Naši potomci postajajo Homo Sedens
V današnjem času je pri učencih prevladujoč sedeči način življenja, ki ne zahteva veliko telesnega naprezanja, zato je posledično edino sredstvo te razbremenitve v odmoru gibanje; zato stroka priporoča gibalni odmor. V času pouka ima podobno vlogo kot minuta za zdravje, le da je daljši in ni tako prostorsko omejen. To ni odmor za malico.
Gibalni odmor - pomembna prekinitev pouka
Stran 7 od 7 Prva 3456[7] NaslednjaZadnja

Kategorije

Navodila za avtorje

Navodila za avtorje prispevkov so dostopna tukaj.

SLOfit nasvet, spletna revija za praktična vprašanja s področja telesnega in gibalnega razvoja
ISSN 2591-2410
Izdajatelj: Univerza v Ljubljani, Fakulteta za šport
Odgovorna urednika: prof. dr. Gregor Jurak in prof. dr. Marjeta Kovač
Tehnični urednici: asist. Kaja Meh in doc. dr. Jerneja Premelč

Izdajo te publikacije sta omogočila sofinanciranje Fundacije za šport in Javne agencije za znanstvenoraziskovalno in inovacijsko dejavnost Republike Slovenije.