Vid Turnšek in Dimitrij Mićović
Univerza v Ljubljani, Fakulteta za šport
Citiraj članek
Telesna nedejavnost ima številne škodljive učinke na naše zdravje. Smernice za telesno dejavnost priporočajo, da so odrasli telesno dejavni vsaj 150–300 minut zmerno intenzivne, aerobne telesne dejavnosti ali vsaj 75–150 minut visoko intenzivne, aerobne telesne dejavnosti oziroma enakovredno kombinacijo telesne dejavnosti obeh intenzivnosti1. Pomembno je, da v našo vadbeno rutino vključimo tudi vaje za krepitev mišic in izboljšanje gibljivosti.
Prekomerno sedenje v službah, šolah, avtu in v prostem času povečuje tveganje za razvoj različnih zdravstvenih težav. Opuščanje določenih gibanj ali njihova odsotnost v vadbenih programih pa lahko povzroči neravnotežje v sklepih, tako iz vidika moči kot gibljivosti, kar pogosto vodi do bolečin1. Ključno je, da poznamo ustrezne vaje in njihovo odmerjanje, saj nam to lahko pomaga pri preprečevanju ali zmanjšanju tovrstnih bolečin 2.
V tem prispevku predstavljamo praktične prikaze vaj za vsako telovadno napravo na otoku športa v Ljubljani, na Puhovi ulici. Vsaka vaja je prikazana v dveh težavnostnih stopnjah, pri čemer smo se osredotočili na pravilno tehniko izvedbe in ustrezno stopnjevanje zahtevnosti vaj. Poleg tega smo poudarili ključne mišične skupine, ki se aktivirajo pri posamezni vaji.
Telovadno orodje
Mišična skupina
Težavnost: težka
Težavnost: lahka
Ravna klop
Prsa in triceps
Sklece v opori na klopi
Izmenično stopanje na klop
Bradlja
Prsa in triceps, noge
Sklek na bradlji
Izmenični enonožni počepi z oporo na bradlji
Drog
Noge
Izpadni korak z oporo na drogu
Krogi
Hrbet in biceps
Zgibi na krogih z nadprijemom
Zgib s komolci ob telesu s pomočjo odriva z nogami
Poševna klop
Trup
Dviganje in spuščanje iztegnjenih nog v leži na hrbtu
Izmenični dvigi skrčenih nog v leži na hrbtu
Nasveti:
Viri
1World Health Organization. (2020). Global recommendations on physical activity for health. World Health Organization. https://www.who.int/publications/i/item/9789241599979 2Dolenc, M. (2019). Domača telovadba za vse generacije. In Kongres športa za vse 2019 (p. 77). Olimpijski komite Slovenije.
2025
Letnik 9, številka 1
Letnik 9, številka 2
2024
Letnik 8, številka 4
Letnik 8, številka 3
Letnik 8, številka 2
Letnik 8, številka 1
2023
Letnik 7, številka 4
Letnik 7, številka 3
Letnik 7, številka 2
Letnik 7, številka 1
Letnik 6, številka 4
Letnik 6, številka 3
Letnik 6, številka 2
Letnik 6, številka 1
Navodila za avtorje prispevkov so dostopna tukaj.
Izdajo te publikacije sta omogočila sofinanciranje Fundacije za šport in Javne agencije za znanstvenoraziskovalno in inovacijsko dejavnost Republike Slovenije.
Piškotke uporabljamo za zagotavljanje uporabniku prijaznih spletnih storitev, boljše uporabniške izkušnje in spremljanje statistike obiska. Interakcija med spletnim uporabnikom in spletnim mestom je s pomočjo piškotkov hitrejša in enostavnejša. Z njihovo pomočjo si spletno mesto zapomni posameznikove preference in izkušnje, s tem je prihranjen čas, brskanje po spletnih mestih pa bolj učinkovito in prijazno. Piškotki niso škodljivi in so časovno omejeni. Več o piškotkih