X
Arhiv po kategoriji: PlavanjeNazaj
Predstavljeni standardi in iz njih izhajajoča merila ocenjevanja znanja plavanja ter plavalnih sposobnosti določajo cilje in vsebino programov začetnega ter nadaljevalnega učenja plavanja. Zato je za vse, ki poučujejo plavanje, nujno, da jih poznajo in razumejo.
Cilji in vsebine sodobne doktrine začetnega in nadaljevalnega učenja plavanja
Učenci se udeležujejo plavalnih šol v naravi, pri tem pa so fantje v trenutno zelo popularnih bermuda hlačah, v potovalkah pa se znajdejo tudi plavalna očala in maske. Zato učitelji pogosto sprašujejo, ali lahko učenci pri preverjanju plavanja nosijo plavalna očala in celo potapljaške maske. Odgovore podajamo v spodnjem prispevku.
Športna oprema, ki je dovoljena pri preizkusih znanja plavanja in plavalnih sposobnosti
Pri preizkusih plavalnih tehnik učitelj oceni, ali učenec zna eno (srebrni delfin) ali tri (zlati delfin). Poenostavljeni načini plavanja, npr. žaba, reševalni kravl in germanija, niso prikazi plavalne tehnike. Pri tem naj se ne ozira na večino učenčevih napak. Pozoren naj bo le na velike napake, zaradi katerih plavanja ne moremo opredeliti kot plavalno tehniko, zato se prikaz ne prizna.
Velike napake pri plavalnih tehnikah in kako jih lahko popravimo
Danes veljavna merila za oceno znanja plavanja in plavalnih sposobnosti so bila posodobljena leta 2018. Prve štiri stopnje (bronasti, srebrni in zlati morski konjiček ter delfinček) opredeljujejo neplavalce, naslednjih šest (bronasti, srebrni in zlati delfin ter bronasti, srebrni in zlati morski pes) pa plavalce. Bronasti delfin ostaja še vedno tista stopnja, ki v Sloveniji prva opredeljuje plavalca.
Posodobljena merila za ocenjevanje znanja plavanja in plavalnih sposobnosti
Starši so ob nekaterih prvih plavalnih zaveslajih svojih nadobudnežev prepričani, da njihov otrok že zna plavati. Pa temu ni tako! Ovrednotenje znanja plavanja in plavalnih sposobnosti pri nas poteka s pomočjo uveljavljenih meril, ki uspešno podpirajo sistem oplavanjevanja. V dobrih tridesetih letih smo jih nekajkrat posodobili. Ker so merila za učitelja smerokaz poučevanja, predstavljamo strokovno ozadje razvoja meril.
Razvoj meril za ocenjevanje plavanja in plavalnih sposobnosti
Plavanje v primerjavi z nekaterimi drugimi športi zahteva malo in poceni športno opremo. Če se med poletjem ne boste zgolj namakali v prijetni vodi, potem so poleg kopalk plavalna očala najpomembnejša oprema, še posebej, ker vam omogočijo, da spoznate plavanje na nov, vznemirljivo zanimiv način.
Podvodna perspektiva
Kopalke se vam naj prilegajo ob telo, ne smejo pa vas tiščati. Podoben učinek kot prevelike kopalke imajo stare, slabo vzdrževane ali kopalke iz bombaža. Takšne kopalke namreč hitro izgubijo svojo prožnost oz. »se razmrežijo«, kar nas ovira pri plavanju.
Kakšne naj bodo kopalke za rekreativno plavanje?
Naše rekreativno plavanje mora biti igriva dejavnost, ki nas telesno in duševno sprosti ter okrepi in socialno obogati. Da lahko rekreativna plavalna vadba zadovolji te cilje, mora temeljiti na poznavanju lastnega plavalnega znanja in sposobnosti ter biti ustrezno vodena, torej primerno načrtovana in varno izvedena.
Živimo, da plavamo ali plavamo, da živimo?
Plavanje je življenjskega pomena. Že šest desetletij poteka v Sloveniji sistematično poučevanje plavanja. Vsi, ki poučujejo plavanje, pa tudi tisti, ki le želijo izboljšati svojo tehniko, si lahko pomagajo s spletnimi prikazi pravilnih izvedb vaj osnovne, nadaljevalne in tekmovalne stopnje, ki so jih pripravili strokovnjaki Fakultete za šport Univerze v Ljubljani.
Plavati s spletom
Privajenost otroka na vodo je osnova za učinkovito učenje plavanja. Otrok, ki se boji vode, težko potopi glavo, gleda in izdihne pod vodo. Tega ga najlažje naučimo s pomočjo igre. Otrok naj s pihanjem ustvarja mehurčke na vodni gladini, šteje prste prijatelja pod vodno gladino, nato pa postane »pravi reševalec«, ki rešuje potopljive igračke z dna kopalne kadi, morja ali bazena. Pri tem mu lahko v začetku pomaga nošnja plavalnih očal ali maske, da lažje gleda pod vodo. Te spretnost...
Kako postanejo otroci »pravi reševalci« iz vode

Kategorije

Navodila za avtorje

Navodila za avtorje prispevkov so dostopna tukaj.

SLOfit nasvet, spletna revija za praktična vprašanja s področja telesnega in gibalnega razvoja
ISSN 2591-2410
Izdajatelj: Univerza v Ljubljani, Fakulteta za šport
Odgovorna urednika: prof. dr. Gregor Jurak in prof. dr. Marjeta Kovač
Tehnični urednici: asist. Kaja Meh in doc. dr. Jerneja Premelč

Izdajo te publikacije sta omogočila sofinanciranje Fundacije za šport in Javne agencije za raziskovalno dejavnost Republike Slovenije.