13maj
Zmožnost presoje, kdaj varno v vodo
Vodna kompetenca varnega plavalca je več kot znanje plavanja. Nekdo lahko zelo dobro plava, vendar se v vodi in ob njej obnaša brezbrižno, neodgovorno in precenjuje svoje sposobnosti. To ga lahko pripelje do težav in v skrajnih okoliščinah tudi do utopitve. To pomeni, da dobro znanje in sposobnost plavanja še ne pomenita varnega plavalca. Varen plavalec je namreč tisti, ki zna presoditi lastno znanje, spretnosti in sposobnosti ter odgovorno upošteva dane okoliščine.
dr. Jernej Kapus
Univerza v Ljubljani, Fakulteta za šport
Citiraj članek
UVOD
Izraz kompetenca zelo poenostavljeno pomeni, da določeno stvar opravimo učinkovito.1 V primeru vodne kompetence je pridevnik »učinkovito« povezan s pridevnikom »varno«. Vodna kompetenca varnega plavalca se torej kaže v našem varnem vedenju in obnašanju v vodi ter ob njej.2 Predstavlja skupek osebnostnih značilnosti, vrednot, izkušenj, znanj in usvojenih spretnosti, vzorcev razmišljanj, odgovornosti do samega sebe itd., ki nam pomagajo do ustrezne presoje. Presoja je torej rezultat ovrednotenja lastnega znanja, spretnosti in sposobnosti ter danih okoliščin, ki lahko vplivajo na sprejetje odločitev:
- ali je vodno okolje dovolj varno, da v njega sploh vstopimo,
- pri reševanju nepričakovanih težav v vodi.
Slika 1
Vprašanje: »naj grem v vodo ali ne?« predstavlja tudi primerno presojo, kdaj varno v vodo (foto Jernej Kapus)

Na našo presojo med drugimi najbolj vplivajo naše izkušnje in čustva. Pri slednjih moramo imeti predvsem primerno raven:
KAKO UČITELJ POUČUJE ZMOŽNOST PRESOJE
Ob usvajanju spretnosti vodne kompetence se mora učenec pri začetnem učenju plavanja naučiti tudi presojati, kdaj in kaj je v vodi in ob njej zanj še varno ter kaj ne. Za ustrezno presojo:
- mora znati oceniti lastno znanje, spretnosti in sposobnosti,
- mora prepoznati in predvidevati nevarne okoliščine v vodi in ob njej,
- se mora zavedati tveganj in se jim pri dejavnostih v vodi ter ob njej znati tudi izogniti.
Slika 2
Ustrezna presoja nas zaščiti pred nevarnimi okoliščinam pri dejavnostih v vodi in ob njej

Učenec potrebuje izkušnje za ocenjevanje lastnega znanja, spretnosti in sposobnosti. Najlažje jih dobi tako, da spretnosti vodne kompetence, ki se nanašajo neposredno nanj:
spretnost varnega vstopa v vodo, spretnost nadzorovanja in usklajevanja dihanja, spretnost obdržanja na gladini, spretnost orientacije v vodi, spretnost plavanja v različnih položajih, spretnost potopa in plavanja pod gladino ter spretnost varnega izhoda iz vode
usvoji tudi v različnih okoljih, kot so z rešilnim jopičem in obleko, v valoviti vodi, v razburkani vodi, v vodi s tokom in v hladni vodi. Pri tem mora učitelj poskrbeti, da so tudi zahtevnejši pogoji za učenca še vedno varni in nadzorovani. Le na ta način bo učenec lahko spoznal morebitne nevarne okoliščine pri dejavnostih v vodi in ob njej, ob tem pa usvojil še spretnosti, ki mu bodo pomagale ob nepričakovanih težavah v vodi. Hkrati se bo preskusil v manj ustreznih pogojih in tako izmojstril v preventivnem ter samozaščitniškem obnašanju v vodi in ob njej (zavedal se bo tveganja in se z ustrezno ravnijo znanja in čustev primerno odzval na morebitne nevarne okoliščine).
Z učenjem plavanja si mora učenec izoblikovati primeren odnos do različnih vodnih okolij in ustrezne presoje, kaj je za njega v vodi varno in kaj ne.
Slika 3
Znak »SPOŠTUJ VODO« preventivne akcije zaščite pred utopitvami v Veliki Britaniji7

Zahtevnejše pogoje lahko učitelj ustvari že z enostavnim igrami v bazenu (škropljenje, valovanje). Korak naprej so lahko izkušnje pri usvajanju spretnosti vodne kompetence v bazenih z valovi ali vodnim tokovi ali v plavalnih kanalih, ki jih lahko učitelj izkoristi v različnih vodnih parkih. Najlažje to izkušnjo učitelj ponudi v šoli v naravi s plavalnimi dejavnostmi, ki jo organizira v naravnem kopališču. V naravnem kopališču so pogoji bolj spremenljivi kot v bazenskih kopališčih. Ker mora biti prisotna reševalna služba z ustrezno opremo, učitelj vseeno lahko varno izvede pouk. Z izborom različnih kopališč učitelj omogoči učencu spoznavanje različnih nevarnih okoliščin v vodi in ob njej.
Za poučevanje lahko izkoristi tudi športi dan ali zaključni (nagradni) izlet. Plavalni športni dan ne sme biti le zabava na bazenu, temveč naj vključuje tudi sistematično poučevanje plavanja in usvajanja drugih vodnih kompetenc. Učitelj naj izbere bazen, ki ponuja različne možnosti (pršenje, valovanje, vodni tokovi …) plavanja v oteženih okoliščinah. Prav tako naj imajo učenci s seboj posebno majico z namenom, da se preizkusijo v plavanju z majico in njenem slačenju. V šoli v naravi lahko učitelj tudi z zgledom izoblikuje učencu ustrezno presojo. Skupaj lahko namreč spremljata vremensko napoved za naslednje dni in trenutne razmere. Glede na pogoje nato skupaj načrtujeta pouk, tj. presodita, kaj bo za učenca varno in kaj morda ne.
VIRI
1Cankar, A. D. (b. d.) Kompetence: kaj, zakaj, kako? Competo. https://www.competo.si/blog/kompetence-kaj-zakaj-kako/
2Stallman, R. K. (2017). From Swimming Skill to Water Competence: A Paradigm Shift. International Journal of Aquatic Research and Education, 10(2).
3Kjendlie, P. L., Pedersen, T., Thoresen, T., Setlo, T., Moran, K. in Stallman, R. K. (2013). Can You Swim in Waves? Children's Swimming, Floating, and Entry Skills in Calm and Simulated Unsteady Water Conditions. International Journal of Aquatic Research and Education, 7(4).
4Moran, K. (2014). Can you swim in clothes? An exploratory investigation of the effect of clothing on water competency. International Journal of Aquatic Research and Education, 8(4), 338–350.
5Moran, K. (2015). "Can You swim in Clothes? Reflections on the Perception and Reality of the Effect of Clothing on Water Competency." International Journal of Aquatic Research and Education, 9(2), 1–20.
6Moran, K. (2014). Getting out of the water – how hard can that be? International Journal of Aquatic Research and Education, 8(4).
7Respect the water. (b. d.) https://rnli.org/safety/respect-the-water