X
Dober občutek za ritem igra ključno vlogo pri koordinaciji in nadzoru gibanja. Omogoča tekoče, usklajeno gibanje, saj spodbuja natančnost in osredotočenost pri izvajanju kompleksnih nalog, usklajevanje gibov s časovnimi intervali pa pripomore k bolj ekonomičnemu in manj utrujajočemu gibanju
Praktični napotki za poučevanje ritma
Kanadski raziskovalci so prvi pripravili smernice za 24-urno gibalno vedenje (24-UGV) otrok in mladine, ki jih predstavljamo v tem prispevku. Navajamo pa tudi številne slovenske dokumente s spodbudami za čim bolj ustrezno gibalno vedenje otrok in mladostnikov.
Priporočila za 24-urno gibalno vedenje otrok in mladine
24-urno gibalno vedenje (24-UGV) obsega telesno dejavnost, sedečo dejavnost, zaslonski čas in spanje. V tem prispevku je podrobneje pojasnjena medsebojna povezanost sestavin 24-UGV.
Sestavine 24-urnega gibalnega vedenja
24-urno gibalno vedenje (24-UGV) obsega telesno dejavnost, sedečo dejavnost, zaslonski čas in spanje. Eden pomembnejših dejavnikov 24-UGV je sodobna tehnologija, ki po eni strani negativno vpliva na naše gibalne navade, a nam hkrati omogoča natančno spremljanje 24-UGV. V prispevku predstavljamo koncept 24-UGV in kako ga spremljati s pomočjo nosljive tehnologije.
Kaj vključuje koncept 24-urnega gibalnega vedenja
Ritmične dejavnosti so ključna orodja za ohranjanje možganskega zdravja in kakovosti življenja za vse generacije. Predstavljamo znanstveno dokazane prednosti plesnih in glasbenih terapij, ki so pomembne predvsem za starejše in ljudi z nevrodegenerativnimi boleznimi.
 Glasbene in plesne terapije za ohranjanje kognitivnih in telesnih funkcij različnih generacij
Dober občutek za ritem je pomemben v številnih športih, pa tudi v vsakdanjem življenju, saj je lepo, ritmično gibanje zaželeno v številnih poklicih. Pomembno je, da ritem začutimo, zato je zgodnje učenje ritmičnih vzorcev skozi igro koristno za dolgoročni razvoj ritmičnih in gibalnih veščin.
Osnovne značilnosti ritma
Ritmične dejavnosti pomembno vplivajo na celostni razvoj otrok, saj izboljšujejo njihove gibalne sposobnosti in živčno-kinestetične povezave, spodbujajo čustveno in socialno zdravje, zmanjšujejo stres in tveganje za različne zdravstvene težave tako v otroštvu kot v starejšem starostnem obdobju.
Vpliv ritmičnih dejavnosti na otrokov celostni razvoj
Vsako kopališče mora biti opremljeno s predpisanimi kopališkimi znaki za nevarnosti in obveznosti, prepovedi ter opozorila oziroma obvestila, ki jih morajo upoštevati obiskovalci kopališča.
Poznavanje sporočil, ki jih posredujejo kopališki znaki, pomembno vpliva na varnost obiskovalcev kopališč
Rolkanje je bilo uvrščeno kot olimpijski šport prvič na poletnih olimpijskih igrah 2020 v Tokiu, ki so sicer zaradi pandemije COVID-19 potekale leto kasneje (2021). Vključuje ulično rolkanje in rolkanje po ovalnem poligonu. Pot do mojstrstva pa je dolga, zato mlade najprej naučimo varne vožnje z rolko.
Kako začeti z rolkanjem
Rolkanje je ena od bolj tveganih športnih dejavnosti, a nudi rolkarju veliko adrenalinskega užitka, če dobro obvlada vožnjo na rolki in različne trike. Ker je možnost padca tako za začetnika kot izurjenega rolkarja kar precejšnja, se moramo obvezno zavarovati z zaščitno opremo, rolkarske spretnosti pa usvajamo zelo postopno
Rolkanje za male noge

Kategorije

Navodila za avtorje

Navodila za avtorje prispevkov so dostopna tukaj.

SLOfit nasvet, spletna revija za praktična vprašanja s področja telesnega in gibalnega razvoja
ISSN 2591-2410
Izdajatelj: Univerza v Ljubljani, Fakulteta za šport
Odgovorna urednika: prof. dr. Gregor Jurak in prof. dr. Marjeta Kovač
Tehnični urednici: asist. Kaja Meh in doc. dr. Jerneja Premelč

Izdajo te publikacije sta omogočila sofinanciranje Fundacije za šport in Javne agencije za znanstvenoraziskovalno in inovacijsko dejavnost Republike Slovenije.