X
Arhiv po kategoriji: RavnotežjeNazaj
Padci predstavljajo pogost razlog za poškodbe, predvsem pri starejših. Študentka Ema predstavlja preprost sklop vaj za zmanjševanje tveganja pred padci.
Kako se v starosti izogniti padcem?
Rolkanje je bilo uvrščeno kot olimpijski šport prvič na poletnih olimpijskih igrah 2020 v Tokiu, ki so sicer zaradi pandemije COVID-19 potekale leto kasneje (2021). Vključuje ulično rolkanje in rolkanje po ovalnem poligonu. Pot do mojstrstva pa je dolga, zato mlade najprej naučimo varne vožnje z rolko.
Kako začeti z rolkanjem
Rolkanje je ena od bolj tveganih športnih dejavnosti, a nudi rolkarju veliko adrenalinskega užitka, če dobro obvlada vožnjo na rolki in različne trike. Ker je možnost padca tako za začetnika kot izurjenega rolkarja kar precejšnja, se moramo obvezno zavarovati z zaščitno opremo, rolkarske spretnosti pa usvajamo zelo postopno
Rolkanje za male noge
Kanadsko pediatrično združenje in njihov Odbor za preprečevanje poškodb je pripravil smernice za zdrav otrokov razvoj s tvegano igro v zunanjem okolju. V prispevku predstavljamo definicijo tvegane igre, njihove klasifikacije in nekaj primerov pustolovščin v gozdu, ki vključujejo tudi dejavnike .
Kaj je tvegana igra
Ali lahko katapultiranje uporabimo tudi v otroški igri? Poglejte v prispevku, kako lahko sami naredimo katapult ter z njegovo pomočjo razvijamo ravnotežje, eksplozivno moč in natančnost. V zabavno dejavnost pa lahko vključimo tudi sosede.
Katapult
Ali veste, kaj pomeni beseda parkour? Parkour je športna disciplina, v kateri mora tekmovalec priti s točke A do točke B na najhitrejši in najbolj učinkovit ter inovativen način, pri tem pa si ne sme pomagati s pripomočki. Seveda si lahko parkour zamislimo tudi kot navidezno pot v gozdu, k premagovanjem ovir pa povabimo najmlajše.
Parkour v gozdu spodbuja otrokovo kritično mišljenje in samoodgovornost
Katarina Bizjak Slanič, profesorica športne vzgoje, je za Ciciban, eno najuglednejših revij za najmlajše, pripravila prispevek o ravnotežju in ponudila tri ravnotežne izzive. Otrok naj razvija ravnotežje s posebnimi izzivi ali športi, saj bo tako bolj stabilen in učinkovit pri številnih vsakodnevnih opravilih. Zaradi izboljševanja nadzora nad ravnotežnim položajem se namreč zmanjša količina odvečnih gibov, kar mu omogoča, da se tako lahko nauči zapletenejših spretnosti.
Izzivi, kako razvijati ravnotežje
Ravnotežje je ena od zelo zapletenih funkcij našega organizma. Opredeljeno je kot zmožnost vzdrževanja centralnega težišča telesa nad podporno površino, tako da samodejno vzdržujemo telesno držo v različnih pogojih in pri različnih dejavnostih. Ravnotežne vaje sistematično vključimo v vadbo v vseh starostnih obdobjih, posebej še v starosti, ko je upad ravnotežja povezan z večjim tveganjem za padce.
Ravnotežje je izjemno pomembno v vseh življenjskih obdobjih
V reviji Ciciban je Katarina Bizjak Slanič pripravila nekaj zanimivih nalog za izboljšanje tehnike rolanja. Ko bo znal otrok dobro in varno rolati, se lahko skupaj podate na nekatere rolarske poti doma in takoj čez mejo.
Lotite se nalog za izboljšanje tehnike rolanja
V reviji Ciciban je Katarina Bizjak Slanič pripravila osnovna navodila za prve korake na rolarjih in nekaj zanimivih nalog za izboljšanje tehnike rolanja. Otrok se lahko začne učiti rolanja pri štirih letih, hkrati pa ga moramo naučiti pravilnega padanja. Če želimo, da bomo skupaj uživali na rolarjih, pa je pomembno tudi, kakšno opremo kupimo.
Rolanje je odlična vadba ravnotežja
Stran 1 od 2 PrvaPrejšnja [1]2 Zadnja

Kategorije

Navodila za avtorje

Navodila za avtorje prispevkov so dostopna tukaj.

SLOfit nasvet, spletna revija za praktična vprašanja s področja telesnega in gibalnega razvoja
ISSN 2591-2410
Izdajatelj: Univerza v Ljubljani, Fakulteta za šport
Odgovorna urednika: prof. dr. Gregor Jurak in prof. dr. Marjeta Kovač
Tehnični urednici: asist. Kaja Meh in doc. dr. Jerneja Premelč

Izdajo te publikacije sta omogočila sofinanciranje Fundacije za šport in Javne agencije za znanstvenoraziskovalno in inovacijsko dejavnost Republike Slovenije.