X
Arhiv po kategoriji: Telesna dejavnostNazaj
Narava otrokom ponuja neizmerne možnosti raziskovanja, tako okolice kot njihovega lastnega telesa. Peljimo otroke ven in ne bodimo preveč zaščitniški pri njihovem raziskovanju narave. Tudi kakšen padec je pomemben del tega!
Peljite otroka ven!
Poleg zagotavljanja t.i. pravilnega položaja sedenja so po 20 minutah potrebne prekinitve sedenja.
Učitelj mora šolarje spodbujati k pravilnemu sedenju
Napačno je otroka že pred 10-im letom starosti vključiti samo v en šport. S tem ga bomo prikrajšali za pomembne gibalne izkušnje, ki bi jih moral dobiti za optimalen gibalni in celostni razvoj, pa tudi morebitno doseganje vrhunskosti v gibanju. Zgodnja specializacija sicer pomeni, da bo otrok v zgodnji mladosti boljši od večine vrstnikov v gibanjih, ki jih intenzivno vadi, njegov kasnejši napredek pa bo zelo omejen.
Prezgodnja športna specializacija je škodljiva
Dnevno količino sedenja otrok in mladostnikov moramo zmanjšati z omejeno uporabo časa pred zasloni na največ 1 uro dnevno, pogostim prekinjanjem dolgotrajnega sedenja in omejevanjem motoriziranega prevoza in časa, preživetega v notranjih prostorih med dnevom.
Naši potomci postajajo Homo Sedens
V današnjem času je pri učencih prevladujoč sedeči način življenja, ki ne zahteva veliko telesnega naprezanja, zato je posledično edino sredstvo te razbremenitve v odmoru gibanje; zato stroka priporoča gibalni odmor. V času pouka ima podobno vlogo kot minuta za zdravje, le da je daljši in ni tako prostorsko omejen. To ni odmor za malico.
Gibalni odmor - pomembna prekinitev pouka
Stran 11 od 11 Prva 78910[11] NaslednjaZadnja

Kategorije

Navodila za avtorje

Navodila za avtorje prispevkov so dostopna tukaj.

SLOfit nasvet, spletna revija za praktična vprašanja s področja telesnega in gibalnega razvoja
ISSN 2591-2410
Izdajatelj: Univerza v Ljubljani, Fakulteta za šport
Odgovorna urednika: prof. dr. Gregor Jurak in prof. dr. Marjeta Kovač
Tehnični urednici: asist. Kaja Meh in doc. dr. Jerneja Premelč

Izdajo te publikacije sta omogočila sofinanciranje Fundacije za šport in Javne agencije za raziskovalno dejavnost Republike Slovenije.