X
Arhiv po kategoriji: Športna vadbaNazaj
V času, ko se učenci po dveh mesecih spet vračajo v šole, možnosti okužbe pa še vedno obstajajo, je še kako pomembno, da učiteljice/učitelji poskrbijo za primerno, redno in strokovno vodeno telesno dejavnost šolarjev. Strokovnjaki Fakultete za šport in Zavoda RS za šolstvo so pripravili priporočila za izvedbo pouka predmeta šport za učence prvega vzgojno-izobraževalnega obdobja.
Priporočila za izvajanje pouka športa za učence od 1. do 3. razreda v času vračanja v osnovne šole, ko obstaja še možnost okužbe s koronavirusom SARS-CoV-2
Še kako pomembno je, da tudi starejši odrasli, ki so v obdobju povečane možnosti  okužbe z virusom COVID-19 označeni kot posebej ranljiva skupina, ohranjajo svojo telesno pripravljenost. Magistrica kineziologije Nina Istenič je skupaj z zdravnikom, specialistom družinske medicine, Jako Strelom in zasl. prof. dr. Jankom Strelom, ki vaje tudi izvaja, pripravila tri različne vadbene programe.
Starejši potrebujejo vsakodnevno, sebi primerno vadbo
Učenčeva mapa dosežkov je ena novejših metod usvajanja in preverjanja znanja, ki predstavlja inštrument za procesno vrednotenje učenčevega napredka in učiteljeve strokovne rasti. Predstavljamo e-osebno mapo učenke 6. razreda OŠ Alojzija Šuštarja iz Ljubljane, ki jo je izdelala s pomočjo navodil in pod mentorstvom svoje profesorice športne vzgoje Petre Filipič. Prikazala je svojo gibalno dejavnost v prvem tednu šolanja na daljavo, hkrati pa je v izdelavo vključila tudi veliko mer...
Mladi športniki lahko v času, ko vadijo doma zaradi povečane možnosti okužbe z virusom COVID-19, ohranjajo svojo telesno pripravljenost, obenem pa poskrbijo tudi za preventivo pred morebitnimi poškodbami. Magistrica kineziologije Nina Istenič je za njih pripravila vadbeni program v lažji in težji različici.
Predstavljamo nabor vaj zdravstvene športne vzgoje za skupine učencev od 1. do 6. razreda, ki zdaj to vadbo izvajajo doma. Cilj vadbe je poskrbeti za ohranjanje moči večjih mišičnih skupin, koordinacijo celotnega telesa in gibljivost kolčnega ter ramenskega sklepa.
Zdravstvena športna vzgoja za gibalno manj kompetentne učence, učence z zdravstvenimi, razvojnimi in vedenjskimi težavami naj bo stalnica tudi v obdobju šolanja »na daljavo«
Tudi za mlajše učence in otroke je pomembno, da skrbijo za telesno dejavnost v času šolanja na daljavo. V ta namen smo na enem mestu zbrali koristne informacije za učitelje in starše.
V ambulanti Arcus medici v Žireh so pripravili vodeno vadbo pod vodstvom kineziologinje, ki je primerna tudi za posameznike z nižjo ravnjo telesne zmogljivosti.
Vadba na spletu v času širjenja koronavirusa za paciente ambulante Arcus medici v Žireh
Ste kdaj razmišljali, koliko energije porabite v istem času pri različnih gibalnih dejavnostih, npr. pri pomivanju posode in pohodu na bližnji hrib? Mogoče ste kaj slišali ali prebrali na to temo in zaznali izraz MET. Ali veste kaj to pomeni? Če vas zanimajo odgovori na ta vprašanja, si preberite naslednji prispevek.
Konec leta je odlična priložnost, da pogledamo, kaj se je uresničilo in kaj nam prinaša leto, ki prihaja. Naj bo novo leto uspešno, očarljivo, iskrivo, igrivo, z veliko sladkosti in modrosti! Poleg vseh obveznosti pa vsak dan načrtujte gibanje, to preprosto ne sme umanjkati v vašem dnevnem urniku.
Novoletna gibalna zaobljuba
Šola izvaja številne športne dejavnosti, tako v šoli kot zunaj nje. Pri tem se sooča z varnostnimi in strokovnimi zahtevami, zakonodajo, pritiski staršev in komercialno ponudbo zavarovalnic, športnih sredin in turističnih ponudnikov. Odgovornim se pojavlja vrsta dilem, pri čemer trepetajo, ali kljub trudu delajo kaj spornega. Predstavljamo naše strokovno mnenje glede tovrstnih vprašanj, pri čemer velja opozoriti, da se normativno opredeljena izhodišča spreminjajo.
Dileme pri izpeljavi šolskih športnih dejavnosti

Kategorije

Navodila za avtorje

Navodila za avtorje prispevkov so dostopna tukaj.

SLOfit nasvet, spletna revija za praktična vprašanja s področja telesnega in gibalnega razvoja
ISSN 2591-2410
Izdajatelj: Univerza v Ljubljani, Fakulteta za šport
Odgovorna urednika: prof. dr. Gregor Jurak in prof. dr. Marjeta Kovač
Tehnični urednici: asist. Kaja Meh in doc. dr. Jerneja Premelč

Izdajo te publikacije sta omogočila sofinanciranje Fundacije za šport in Javne agencije za znanstvenoraziskovalno in inovacijsko dejavnost Republike Slovenije.