dr. Gregor Jurak, dr. Marjeta Kovač in Petra Radi
Laboratorij za diagnostiko telesnega in gibalnega razvoja
Citiraj članek
Eden od ukrepov za zmanjševanje zdravstvenih težav, ki se pojavljajo z dolgotrajnim sedenjem, so nekajminutne gibalno dejavne prekinitve pouka t.i. minute za zdravje. Le-te pa imajo lahko tudi še druge namene. Pomembna značilnost te vadbe je, da so gibalne naloge prostorsko zelo omejene, saj potekajo v učilnicah. Sliši se enostavno, pa ni tako. Zato predlagamo, da športni pedagog pripravi usposabljanje za ostale učitelje in druge delavce na šoli za tovrstne prekinitve dela. Uspeh izvajanja minut za zdravje je odvisen od tega, če bo športni pedagog uspel navdušiti ostale učitelje za izvajanje teh minut (predstavitev problematike sedentarnosti, pozitivni učinki vadbe, ...) in jim posredovati ustrezna znanja za njihovo izvedbo. Ti učitelji bodo namreč izvajalci teh dejavnosti. Posebej jih seznani, da je izbira nalog odvisna od namena prekinitve. Ta pa je lahko različen:
Izvedba bo lažja in bolj kakovostna, če bodo učitelji upoštevali naslednja didaktična priporočila:
Ob koncu šolskega leta športni pedagog izpelje vrednotenje minute za zdravje na šoli (kdo jih je izvajal, pogostost izvajanja, obseg, vsebine, težave) in na tej osnovi učiteljskemu zboru predlaga izboljšave.
Za lažjo vpeljavo minute za zdravje smo pripravili izbor vaj, ki vključujejo sliko in opis pravilne izvedbe. Vaje so združene po različnih vsebinskih sklopih. Na začetku vsakega sklopa so osnovne vaje, proti koncu pa vse bolj sestavljene, tako da lahko vsak učitelj najde vajo, za katero se počuti kompetenten za izvajanje, poleg tega pa lahko učencem ponudi raznovrsten izbor vaj za dosego enakega cilja. Izbor vaj se nahaja v prilogi.
Kot podporo pri vpeljavi minute za zdravje šolam nudimo delavnice, na katerih razložimo problematiko sedenja, pravilno sedenje in potrebne gibalne naloge za odpravljanje tegob, povezanih s prekomernim sedenjem. Če vas zanima, nas kontaktirajte.
2025
Letnik 9, številka 1
Letnik 9, številka 2
2024
Letnik 8, številka 4
Letnik 8, številka 3
Letnik 8, številka 2
Letnik 8, številka 1
2023
Letnik 7, številka 4
Letnik 7, številka 3
Letnik 7, številka 2
Letnik 7, številka 1
Letnik 6, številka 4
Letnik 6, številka 3
Letnik 6, številka 2
Letnik 6, številka 1
Navodila za avtorje prispevkov so dostopna tukaj.
Izdajo te publikacije sta omogočila sofinanciranje Fundacije za šport in Javne agencije za znanstvenoraziskovalno in inovacijsko dejavnost Republike Slovenije.
Piškotke uporabljamo za zagotavljanje uporabniku prijaznih spletnih storitev, boljše uporabniške izkušnje in spremljanje statistike obiska. Interakcija med spletnim uporabnikom in spletnim mestom je s pomočjo piškotkov hitrejša in enostavnejša. Z njihovo pomočjo si spletno mesto zapomni posameznikove preference in izkušnje, s tem je prihranjen čas, brskanje po spletnih mestih pa bolj učinkovito in prijazno. Piškotki niso škodljivi in so časovno omejeni. Več o piškotkih