X
18mar.

Otroški plesi

Za uspešnost usvajanja plesa je izrednega pomena hitra gibalna učljivost, koordinacija celega telesa in koordinacija v ritmu, saj vsa gibanja potekajo ob glasbeni spremljavi, ritmi posameznih plesov pa se med seboj razlikujejo. Najboljša popotnica za kasnejše poučevanje družabnih plesov v paru so plesno-ritmično igre in otroški plesi, ki jih predstavljamo v tem prispevku.

dr. Petra Zaletel, asist. Daša Pruš, dr. Marjeta Kovač in dr. Meta Zagorc

Univerza v Ljubljani, Fakulteta za šport

Citiraj članek

Ples predstavlja zabavno in družabno telesno dejavnost, ki s svojim širokim gibalnim repertoarjem omogoča razvoj vrste različnih gibalnih sposobnosti, poleg tega izboljšuje telesno samopodobo, samozavedanje, lajša telesne napetosti, tesnobe in agresije, zmanjšuje kognitivno in kinestetično zmedenost1.

V SLOfit nasvetih smo že predstavili pomen razvoja ritmičnih sposobnosti pri otrocih. Praktični napotki za poučevanje ritma koristijo vzgojiteljem in učiteljem kot predpriprava na poučevanje različnih plesov. Ko otrok usvoji osnovne zakonitosti ritma, učitelj nadaljuje s poučevanjem plesno-ritmičnih iger. Namenjene so usvajanju zakonitosti ritma na igriv in zabaven način. Preprosta gibanja, ki izhajajo iz najpreprostejših oblik premikanja – hoje in teka – učitelj združuje v kratke igrice, ki jih predšolski otroci in učenci izvajajo bodisi ob štetju bodisi ob petju in/ali glasbi. Vedno ob izvajanju učitelj zraven šteje in spodbuja tudi otroke, da mu pri tem sledijo. Plesno-ritmične igre niso namenjene le najmlajšim, temveč tudi starejšim učencem, ki se začenjajo učiti plesnih dejavnosti, lahko pa jih učitelj uporabi kot zabaven uvodni del ure, ki mu sledijo lahko druge, ne samo plesne vsebine. Vključi jih lahko tudi v minuto za zdravje ali v gibalni odmor. Kasneje plesno-ritmične igre učitelj nadgradi z otroškimi plesi, vse skupaj pa predstavlja prva srečanja otrok s plesom ob glasbi.

Plesno-ritmične igre

V nadaljevanju predstavljamo nekaj plesno-ritmičnih iger, ki si jih lahko ogledate tudi na spletnih povezavah ob primerni glasbi2. Prvi dve igri potekata brez glasbe, samo ob štetju. Sprva učitelj glasno šteje vse udarce v taktu, nato samo še prvega, potem pa pusti, da otroci ohranjajo notranji občutek za ritem in se tako učijo pravočasnega odziva. Pri naslednjih igrah jim glasba pomaga ohranjati ritmično gibanje.

Zrcala: Učenca stojita v paru, drug nasproti drugega. Prvi kaže poljuben gib, ki ga drugi ‒ zrcalo za njim ‒ z rahlim časovnim zamikom ponovi. Učitelj šteje en takt, torej štiri dobe, in daje navodila kdaj, torej na katero dobo, zrcalo ta gib ponovi.

Vlakci: Po štirje učenci stojijo v koloni in predstavljajo »vlakec«. Držijo se za ramena in hodijo v ritmu štetja osmic po prostoru. Na 1 – 2 – 3 – 4 vsak v koloni ponovi gib, ki ga vodilni naredi na prvo dobo. Gib vsak v koloni oziroma »vlakcu« ponovi na svojo dobo.

Prva doba: Medtem ko hodijo po prostoru, učenci izvajajo na prvo dobo v osmici različna gibanja – plosk, nenadno spremembo smeri, pozdrav, različne položaje in podobno.

Mojster in lutka: Učenec ‒ mojster se drugega učenca ‒ lutke dotika na različnih mestih, na različne dobe v taktu – ali samo na prvo dobo vsakega takta (torej na eno od štirih), ali na vsako drugo dobo, lutka pa se na ta dotik odzove z ustreznim gibanjem. Gibanje najprej določi učitelj, nato pa lahko izbiro prepusti učencem.

Papige: Učenci se premikajo po prostoru v ritmu glasbe in z rutko v roki. Poskusijo plesati z njo na različnih delih telesa. Kasneje ima skupina samo eno rutko, ki si jo učenci izmenjujejo med seboj, lastnik rutke pa pokaže gibanje, ki ga vsi ostali nato za njim ponavljajo. Dolžino lahko učitelj ritmično omeji na 2 ali 4 osmice.

Džungla ali bobenčki: Ob glasbi se učenci premikajo po prostoru in z različnimi gibanji posnemajo živali, na koncu ritmične fraze pa po glasbi bobnajo z različnimi deli telesa, od glave navzdol. Plesna igra je primerna tudi za ogrevanje.

Štampiljke: Dve osmici se učenci premikajo na različne načine po prostoru v ritmu glasbe, nato pa odtisnejo štampiljko in jo držijo naslednji dve osmici. Pri tem uporabljajo različne položaje, tako da čimbolj razgibajo telo. Plesna igra je primerna tudi za ogrevanje.

Otroški plesi

Ko učenci obvladajo ritem do te mere, da se pravočasno odzivajo in sledijo plesno-ritmičnim igram, se učitelj lahko loti poučevanja otroških plesov. Nekateri so enostavni in primerni za začetnike (npr. kačice, let kiss, Abraham, galop polka, rašpla). Ko jih učenci usvojijo, učitelj nadaljuje z nekoliko bolj »plesnimi« disco plesi, plesnim vlakcem, najbolj napredne skupine otrok pa že vključi v krožne plese (medvedji piknik, Škoti in Škotinje, kavbojci in Indijanci). Na koncu se učenci spoznajo še s ¾ ritmom v plesu baloni (ali t. i. meksikanskem valčku) 2.

Slika 1

Primer otroških plesov v krogu (Vir: Canva)

Predstavljamo najbolj priljubljene plese, s katerimi naj se spoznajo že predšolski otroci in učenci v prvem vzgojno-izobraževalnem obdobju pri predmetu šport, seveda pa jih lahko učitelj vključi tudi v učne ure v višjih razredih. Uporabi jih lahko v razširjenem programu (t. i. RaP), vključi jih lahko v minute za zdravje in v gibalni odmor, pa tudi počitek na planinskem športnem dnevu lahko popestri s katerim od plesov. Kot pomoč učiteljem pa je na spletni strani e-učenje plesa2 vsak ples predstavljen v celoti ob glasbeni spremljavi in v počasni izvedbi z vključeno razlago, štetjem ter didaktičnimi napotki za poučevanje.

Kačice: Učitelj skupaj z učenci šteje ob glasbi, ki je napisana v 4/4 taktu, štirikrat po 4 osmice. V prvem bloku učenci izvajajo gibanja desno-levo, v drugem bloku se pomikajo naprej po prostoru in na vsako osmico zamenjajo »glavo« kolone, v kateri stojijo. To je odličen začetek poučevanja plesa, saj sprva skupaj z učiteljem, kasneje pa učenci sami štejejo osmice in se nanje tudi preprosto gibljejo.

Let kiss: Učenci ga izvajajo ob glasbi v 4/4 ritmu. Lahko stojijo v koloni ali pa so v paru tako, da stojijo drug zraven drugega, pri tema pa se učenca dotikata z boki, roke imata s prekrižanim prijemom pred telesom. Učitelj skupaj z učenci šteje osmico brc z nogami in osmico poskokov, s katerimi lahko učenci na koncu zamenjajo smer gibanja. Obe osmici ponavljajo in tako dobivajo občutek za dolžino osmice.

Abraham: Ob glasbi učenci pojejo besedilo ljudske pesmi in se v koloni pomikajo po prostoru. Na refren pesmi naredi prvi učenec v koloni poljuben gib, ki ga nato ostali v koloni ponavljajo. V naslednji kitici (traja en blok ali 4 osmice) gre prvi v koloni na njen rep; učenci podobno ponovijo gib prvega. Abraham je ljudski ples iz Bele Krajine, ki je zelo preprost in s katerim lahko učenci začnejo brez večjih težav korakati v ritmu pesmi in glasbe prosto po prostoru.

Galop polka ali poštevanka je poskočen ples v 4/4 ritmu, pri katerem se učenci učijo štetja osmic na bolj matematičen način. Premikajo se z menjalnim korakom v stran, desno in levo, v poštevanki 2 x 8, 4 x 4 in 8 x 2. Pri tem v zadnjem taktu zamenjajo soplesalca.

Rašpla je ljudski ples, ki ga učenci plešejo v paru v 4/4 ritmu. Izvajajo poskoke naprej-nazaj z izmenično nogo na prvi, drugi in tretji udarec v taktu, na četrti udarec pa imajo pavzo. Tak vzorec izvedejo 8-krat, potem se štiri osmice vrtijo pod roko (vsako osmico v drugo smer). V zadnji osmici lahko tudi zamenjajo soplesalca.

Disko 1 - avtoštop: Učenci izvajajo ob popularni disko glasbi v 4/4 taktu na vsako osmico svoje gibanje (avtoštopajo, navijajo volno, jahajo konja in ploskajo) ter se po vsakem bloku koreografije (4 osmice) obrnejo za 90 stopinj v novo smer. Na ta način usvajajo vse smeri v prostoru in se osredotočijo na štetje osmic in blokov.

Disko 2 - košarka: Učenci izvajajo ob popularni disko glasbi v 4/4 taktu na vsako osmico različna košarkarska gibanja najprej na desno, nato ponovijo še na levo stran. Na ta način razvijajo koordinacijo obeh strani telesa in se hkrati osredotočijo na štetje osmic in blokov. Če ob tem učitelj omeni še Luko Dončića, je uspešnost poučevanja plesa zagotovljena!

Disko 3: Učenci izvajajo ob popularni disko glasbi v 4/4 taktu na vsako osmico različno gibanje, ki ga ponavljajo v desno in levo stran. Poskusijo tudi stilno zaznamovati disko ples, tako da vključijo večje amplitude gibanja (v prsnem košu, nogah in rokah). Osredotočajo se na štetje osmic in blokov.

Plesni vlakec: Vlakec popelje učence  mimo različnih krajev in držav, za katere so značilni plesi, katerih gibanje učenci posnemajo (valček, kazačok, rokenrol ipd.)

Medvedji piknik  je ples v trojkah, ki poteka po krožnici v plesni smeri. Glasba je napisana v 4/4 taktu. Učitelj pomaga učencem pri štetju, ki vsaj na začetku usvajanja plesnega gibanja štejejo osmice. V krogu se učenci v trojkah pomikajo po plesni smeri naprej, srednji v trojici pa se pomika še naprej do naslednjega para, kjer zamenja učenca te trojice. Vsi krožni plesi so bolj primerni za učence z naprednejšim znanjem, saj zahtevajo nekoliko boljšo koordinacijo v prostoru zaradi premikanja po krožnici in obračanja.

Kavbojci in Indijanci:  Učenci plešejo v parih po krožnici v smeri naprej in narazen drug od drugega na glasbo v 4/4 taktu. Štejejo osmice, pri štetju jim v začetku pomaga tudi učitelj. Kasneje sledijo ritmu glasbe brez glasnega štetja. Učenci se pomikajo po plesni smeri v parih naprej, pazijo na smer gibanja in menjavo plesnega partnerja.

Škoti in Škotinje: Učenci plešejo v parih po krožnici na glasbo v 4/4 taktu, pazijo na smer gibanja in menjavo plesnega partnerja ter skupaj z učitelji štejejo osmice.

Baloni ali meksikanski valček je ples v ¾ taktu, zato tudi ob glasbi učitelj šteje ali 1-2-3, 2-2-3 itd. ali pa uporablja lažje napovedi v ¾ taktu, na primer »tri-li-li, tra-la-la, rom-pom-pom«. Učenci plešejo v paru in se naučijo upoštevati prvo, najbolj poudarjeno dobo. Tako nihajo s telesom gor in dol (vzponi in spusti) v ritmu valčka.

Učitelji se morajo zavedati, da je poučevanje plesno-ritmičnih iger in otroških plesov odlična popotnica za kasnejše učenje družabnih plesov v paru. 

Slika 2

Družabni ples v paru (Vir: Pixabay)

Viri:

1Tao, D., Gao, Y., Cole, A., Baker, J. S., Gu, Y., Supriya, R., Tong, T. K., Hu, Q. in Awan-Scully, R. (2022). The Physiological and Psychological Benefits of Dance and its Effects on Children and Adolescents: A Systematic Review. Frontiers in Physiology, 13(925958). https://doi.org/10.3389/fphys.2022.925958
2Zaletel, P. (2023). E-učenje plesa; video-učni pripomoček za poučevanje plesa, https://ples.fakultetazasport.si/. Univerza v Ljubljani, Fakulteta za šport.

Kategorije

Navodila za avtorje

Navodila za avtorje prispevkov so dostopna tukaj.

SLOfit nasvet, spletna revija za praktična vprašanja s področja telesnega in gibalnega razvoja
ISSN 2591-2410
Izdajatelj: Univerza v Ljubljani, Fakulteta za šport
Odgovorna urednika: prof. dr. Gregor Jurak in prof. dr. Marjeta Kovač
Tehnični urednici: asist. Kaja Meh in doc. dr. Jerneja Premelč

Izdajo te publikacije sta omogočila sofinanciranje Fundacije za šport in Javne agencije za znanstvenoraziskovalno in inovacijsko dejavnost Republike Slovenije.