Moč rok in ramenskega obroča najmlajših se vztrajno zmanjšuje. Zato je pomembno, da otroci izvajajo čim več gibalnih nalog za razvoj te pomembne gibalne sposobnosti. Poskusite skupaj z otroki izvesti naslednjo nalogo, za katero potrebujete le nekaj pisanih ščipalk – krokodilčkov in barvnih posodic.
Katarina Bizjak Slanič1 in dr. Marjeta Kovač2
1 OŠ Janka Glazerja, Ruše
2 Univerza v Ljubljani, Fakulteta za šport
Citiraj članek
V današnjem času večino fizičnega dela, tudi gospodinjskega, opravijo stroji, zato moč rok in ramenskega obroča pri vseh starostnih skupinah prebivalcev upada1. Zaradi manjše moči mišičnih skupin zgornjega dela telesa in prisilne drže v sedečem ali stoječem položaju, v katerem opravljamo vse več poklicnega dela, so pri odrasli populaciji vse pogostejše bolečine v ramenih in zgornjem delu hrbtenice. Tudi najmlajši v prostem času ne obremenjujejo spontano teh mišičnih skupin, saj ne plezajo več po drevesih in igralih, se ne prerivajo, vlečejo in potiskajo med merjenjem vrstniške moči. Drugačen življenjski slog je tako povzročil pomemben in kontinuiran upad moči rok in zgornjega dela telesa tudi pri otrrocih1. Tega upada nam še ni uspelo sistematično zaustaviti zaradi opuščanja določenih vsebin pri predmetu šport (npr. plezanja in gimnastičnih prvin), pri izvedbi katerih so obremenjene mišice rok in ramenskega obroča, saj se učitelji bojijo, da bi se učenci poškodovali. Prav tako je izvedba učne ure z velikim številom učencev (zaradi neustreznega normativa v prvih petih razredih osnovne šole) in pripravo različnih orodij, na katerih bi krepili mišičje zgornjega dela telesa in rok, organizacijsko zapletena in časovno zahtevna. Tudi v domačem okolju je opazno umanjkanja prostočasnega igranja zunaj na različnih plezalih in igralih, iz otroške igre pa so, predvsem zaradi zaščitniških praks staršev, izginile različne t. i. tvegane igre merjenja moči med sovrstniki, ki vključujejo potiskanje, prerivanje in vlečenje, pa plezanje na drevesa ali višje objekte.
Podatki nacionalne presečne študije ARTOS (Analiza razvojnih trendov otrok v Sloveniji), ki jo izvaja Univerza v Ljubljani, Fakulteta za šport in v katero je vsako desetletje vključeno 2% šolajoče populacije2, kažejo, da je povprečen osemletnik leta 1970, ko so bile izvedene prve meritve, vztrajal v vesi v zgibi 41,7 sekund, osemletnica pa 32,3 sekunde3. Podatki športno-vzgojnega kartona, v meritve katerega je vključeno več kot 95% osnovnošolcev4, pa ponujajo za leto 2023 naslednje rezultate: osemletniki so v povprečju vztrajali v vesi v vzgibi le še 28,8 sekund, deklice te starosti pa 25,2 sekundi4.
Iz predstavljenih podatkov vidimo, da moč rok in ramenskega obroča najmlajših upada, opazne razlike med spoloma sicer še obstajajo v prid fantov, a so se v pol stoletja zelo zmanjšale. Razlika med 8-letniki in 8-letnicami v vztrajanju v vesi v zgibi, merski nalogi, s katero merimo statično moč rok in ramenskega obroča, je bila leta 1970 kar 9,4 sekunde3, leta 2023 pa le še 3,6 sekunde4.
V Slofit nasvetih in s prispevki v revijah Cicido in Ciciban smo predstavili že kar nekaj primerov zanimivih gibalnih nalog za razvoj moči rok in ramenskega obroča najmlajših otrok (primer 1; primer 2; primer 3; primer 4; primer 5; primer 6; primer 7; primer 8). Tudi naslednja naloga, ki jo je pripravila profesorica športne vzgoje Katarina Bizjak Slanič za bralce revije Ciciban, je zanimiva in zelo učinkovita. Potrebujemo le nekaj pisanih skodelic in ščipalk za obešanje perila, ki jim zaradi imena izdelovalca pravimo kar »krokodilčki«. Pa seveda otrokom ne sme zmanjkati vztrajnosti, da vse ščipalke z majice razvrstijo v skodelice. Nalogo lahko preoblikujemo tako, da otrokom postavimo različne cilje:
- V vsako skodelico naj odložijo enako število ščipalk ne glede na barvo skodelice in/ali ščipalk.
- Ščipalke odložijo v barvno skladne skodelice.
- Ko odložijo ščipalke v skodelice, jih lahko, seveda po krajšem odmoru, premestijo iz ene v drugo skodelico (npr. iz modre v rdečo). Pri izvajanju te naloge so spet v opori ležno spredaj (položaj, ki ga na sliki prikazuje Julija).
- Če so otroci še pri močeh, pa si naj vsaj pet krokodilčkov poskušajo pripeti spet nazaj na majico.
Več otrok lahko tekmuje tudi med seboj, prav tako pa se lahko pomerijo straši in otroci. Kdo bo zmagovalec med njimi, lahko le ugibamo. Sprejmete izziv? In še nasvet za starše: če vam ali vašim najmlajšim ne gre predstavljena naloga »dobro od rok«, poskusite najprej le z nekaj krokodilčki ali pa nalogo izvajajte v lažji različici ‒ v opori klečno (pri tem položaju se opirate ob tla z rokami in koleni). T. i. olajšane okoliščine so namreč eden od vadbenih pristopov, ki vas bo zagotovo postopno pripeljal do cilja.


Viri:
1Kovač, M., Jurak, G.,Starc, G. in Strel, J. (2007). Šport in življenjski slogi otrok in mladine. Univerza v Ljubljani, Fakulteta za šport.
2Jurak, G., Kovač, M. in Starc, G. (2013). The ACDSi 2013 - the analysis of chidren`s development in Slovenia 2013 : study protocol. Anthropological notebooks, 19(3), 123‒143. http://www.drustvo-antropologov.si/AN/PDF/2013_3/Anthropological_Notebooks_XIX_3_Jurak.pdf, Digitalna knjižnica Slovenije - dLib.si.
3Šturm, J. in Strel, J. (2002). Gibalni in telesni razvoj osnovnošolcev Slovenije v obdobju 1970/71-1983. Univerza v Ljubljani, Fakulteta za šport.
4Starc, G., Kovač, M., Leskošek, B., Sorić, M. in Jurak, G. (2023). ŠVK 2023 - Poročilo o telesnem in gibalnem razvoju otrok in mladine v šolskem letu 2022/23. Laboratorij za diagnostiko telesnega in gibalnega razvoja, Fakulteta za šport, Univerza v Ljubljani. https://www.slofit.org/Portals/0/Porocilo_2023.pdf