Predstavljamo zanimiv plezalni poligon, ki ga lahko uporabijo učitelji športa kot pripravo otrok za planinski športni dan, posebej če ta vključuje tudi kakšno plezalno dogodivščino. Plezalni poligon lahko otežimo tudi tako, da učenci premagujejo plezalne ovire z dodatno obremenitvijo in tako krepijo mišičje celotnega telesa.
Katarina Bizjak Slanič1 in dr. Marjeta Kovač2
1 OŠ Janka Glazerja, Ruše
2 Univerza v Ljubljani, Fakulteta za šport
Citiraj članek
Kako pripraviti otroke na večje telesne obremenitve? Na igriv način lahko to naredimo s plezalnim poligonom v telovadnici. Primer za najmlajše smo že predstavili v prispevku Plezalni poligon na letveniku za najmlajše, zdaj pa prikazujemo poligon, namenjen učencem prvega in drugega vzgojno-izobraževalnega obdobja. Poligon predstavlja nizanje različnih nalog (lahko v telovadnici, v vodi, na smučišču ..). V prikazanem primeru učitelj uporabi poligon, sestavljen z različnimi nalogami na letvenikih. Lahko pa izkoristi tudi celotno telovadnico z dodatnimi nalogami, s katerimi učenci razvijajo tiste gibalne sposobnosti, ki so pomembne na planinskem pohodu.
Vstop na poligon: Za vstop uporabimo švedsko klop z zatičem, ki je zataknjena za prečko letvenika. Po njej se lahko otrok, ki sedi, potegne s pomočjo vrvi, lahko pa se povleče tudi tako, da povlek izvede v leži na trebuhu s pomočjo pritega z obema rokama. Otrokom, ki tega ne bi zmogli, najprej ponudimo lažjo različico – poteg z raznoženimi nogami ali pa hojo po vseh štirih. Namesto švedske klopi lahko za vstop uporabimo tudi švedsko skrinjo, ki jo postavimo z daljšo stranjo pravokotno na letvenike. Višino prilagodimo starosti otrok. Nanjo otrok naskoči v oporo klečno ali oporo čepno in nato nadaljuje z gibanjem po letveniku.
Sestop z letvenika: za sestop lahko uporabimo švedsko klop, po kateri se otrok spusti sede kot po toboganu. Težja različica je spust v leži na trebuhu z glavo v smeri »vožnje«.
Naloge na plezalnem poligonu si sledijo od leve proti desni. Pri tem lahko omejimo prostor prijema z ruticami dveh barv. Na prečke letvenika pritrdimo s posebnimi objemkami obroče, skozi katere mora zlesti otrok, obesimo dodaten drog, ki omogoča visenje, ali grbačo, ki jo otrok obide, prav tako lahko obide blazino, vpeto med pokončni stranici. Pod prečke postavimo višjo oviro (npr. valj), ki se je ne sme dotakniti, s pomočjo kolebnic naredimo zanke za priteg, del poti lahko otrok premaga tako, da je s hrbtom obrnjen k prečkam … Možnosti je veliko, učitelj pa lahko spreminja zaporedje nalog, obremenitev pa povečuje tako, da otrok premaga poligon čim hitreje, večkrat zapored ali z dodatno obremenitvijo (nahrbtnikom na rami, utežmi okoli gležnjev ali zapestij).
Dodatne naloge, povezane s planinskim športnim dnem, lahko nanizamo ob obodu telovadnice. Naloge naj vključujejo hojo po ožji površini, npr. po gredi ali debelejši vrvi (razvoj ravnotežja), hojo po vseh štirih (krepitev rok in ramenskega obroča), preskok »potoka«, ki ga predstavlja modra blazina (razvoj skočne moči), poskoke s pomočjo koordinacijske lestve ali na tla položenih kolebnic (razvoj koordinacije), nošnjo težje žoge iz enega obroča v drugega (krepitev rok in ramenskega obroča). Na koncu s pomočjo skrinje in dveh manjših skrinjic naredimo »Triglav«, na katerega se otrok povzpne in tako usvoji najbolj zaželeni cilj vsakega obiskovalca slovenskih gora. Na poseben list si lahko pritisne tudi žig (lahko ga izdelamo sami) in se vpiše v »planinsko knjigo«.
Primer, predstavljen prvič bralcem revije Ciciban, kaže, da na takšnem plezalnem poligonu ni nikoli dolgčas! Podoben plezalni poligon lahko učitelji pripravijo tudi za starejše učence, ki bodo spoznali, da je naporna vadba lahko tudi zabavna in igriva.

