X
Katarina Bizjak Slanič, profesorica športne vzgoje, je za Cicido, revijo za predšolske otroke, pripravila namig, kako lahko skupaj z otrokom sami izdelate loparje in jih uporabite za igranje prilagojenega »badmintona«. Igro je poimenovala baloninton, saj je perjanice (žogice) nadomestila z baloni. Kar lotite se dela, saj potrebujete plavalnega črva, lepilni trak, škarje in pisane balone, da bo bolj zabavno, pa seveda nekaj volje in potrpljenja. Ampak zabava je zagotovljena!

Katarina Bizjak Slanič1, Marjeta Kovač2
1
OŠ Janka Glazerja, Ruše, 2 Univerza v Ljubljani, Fakulteta za šport

V skupino  iger z loparji uvrščamo naslednje športe: namizni tenis, tenis, badminton, skvoš in nekatere druge različice s prilagojenimi pravili in športnimi pripomočki ter prilagojenimi igrišči1. S tremi pri nas najbolj poznanimi igrami z loparji, badmintonom, namiznim tenisom in tenisom, se lahko ukvarjamo vse življenje in so primerni za oba spola2. Udarjanje žogice ali perjanice z loparjem, in žogica, ki se kotali, poskakuje, se suče – z različnimi rotacijami – v igrah z loparji predstavljata za vsakega otroka poseben izziv. Veliko zadovoljstvo je igrati ne le en proti drugemu, ampak igrati tudi en z drugim v igri dvojic1.

Igre z loparji imajo izjemno pomemben vpliv na otrokovo gibalno pismenost, saj razvijajo različne gibalne sposobnosti, obenem pa se otrok nauči tudi že zapletenejših gibalnih spretnosti, saj odbija balon/žogico/perjanico s podaljškom roke - loparjem. Pri igrah z loparji mora otrok zaznavati gibanje balona/žogice/perjanice, oceniti, kako hitro se giblje, imeti občutek za prostor, kajti gibajoči predmet mora zadeti z loparjem, zato mora uskladiti gibanje svojega telesa in loparja z gibanjem balona/žogice/perjanice. Ker se predmet lahko giblje zelo hitro, mora hitro reagirati, obenem pa biti osredotočen na številne dejavnike: prostor, prijatelja, ki mu bo odbil balon/žogico/perjanico, smer in hitrost leta pripomočka3.

Za začetek je tako pomembno, da ima otrok čim večji lopar in pripomoček, ki ob odboju nima velike hitrosti. Zato je igranje badmintona z balonom in prilagojenim loparjem, narejenim iz plavalnega črva, odlična ideja za najmlajše. Začnite z enim balonom, ki si ga otrok podaja sam, nadaljujte s podajanjem v paru ali skupini več otrok. V igro lahko vključite tudi več balonov in prilagodite pravila, ki dopuščajo samo en odboj ali zaporedno dva odboja. Na tla lahko narišete črto in tako ustvarite dve polji ali napnete vrvico ali celo mrežo, da si otroci podajajo balone čez oviro. Seveda se tudi sami vključite v igro. Če se bo otrok navdušil nad badmintonom, pa ga lahko vpišete v katero od društev, ki delujejo v Sloveniji.   

Literatura:

1 Kondrič, M. (2003). Igra z loparjem – ustvarjalni dialog z rokami v šoli. Šport, 51(4), 3–6 priloga.
2 Weiss, R. (2011). Učenje iger z loparjem v 1. triletju osnovne šole (Diplomsko delo). Univerza v Ljubljani, Fakulteta za šport, Ljubljana. Pridobljeno iz https://www.fsp.uni-lj.si/COBISS/Diplome/Diploma22064730WeissRok.pdf
3 Filipčič, A. in Filipčič, T. (2003). Tenis. Učenje. Ljubljana: Fakulteta za šport, Inštitut za šport.

Kategorije

Navodila za avtorje

Navodila za avtorje prispevkov so dostopna tukaj.

SLOfit nasvet, spletna revija za praktična vprašanja s področja telesnega in gibalnega razvoja
ISSN 2591-2410
Izdajatelj: Univerza v Ljubljani, Fakulteta za šport
Odgovorna urednika: prof. dr. Gregor Jurak in prof. dr. Marjeta Kovač
Tehnični urednici: asist. Kaja Meh in doc. dr. Jerneja Premelč

Izdajo te publikacije sta omogočila sofinanciranje Fundacije za šport in Javne agencije za raziskovalno dejavnost Republike Slovenije.