X
Arhiv po kategoriji: Telesna zmogljivostNazaj
Presnovni sindrom je skupek več zdravstvenih stanj, ki so že vsaka zase razlog za pogostejši pojav bolezni srca in žilja ter sladkorne bolezni. Vzroki zanje segajo že v otroštvo. Gibalna dejavnost otroka igra pomembno vlogo pri njihovem preprečevanju.
Presnovni sindrom – kaj je to?
Aerobna vzdržljivost je zelo pomembna za zdravje otroka! Zmanjšuje njegovo utrujenost ob naporih, aerobna vadba pa ugodno vpliva na njegovo duševno zdravje, saj izboljšuje njegovo razpoloženje in samospoštovanje. Pozitivno vpliva tudi na njegovo šolsko uspešnost. S pravilno vadbo jo lahko pomembno izboljšamo, zato predstavljamo osnovne zakonitosti tovrstne vadbe.
Tudi starši lahko vplivajo na aerobno vzdržljivost otrok
Zelo dragoceno je, če se skupaj z otrokom ukvarjate s športom. Vaša vloga je predvsem: spodbujanje dejavnega preživljanja otrokovega prostega časa, otroka ne omejujte pri njegovem gibanju, omejite pa mu čas, ki ga preživi sede pred zasloni; po posvetu z otrokovim učiteljem športne vzgoje otroku omogočite, da je čim bolj gibalno dejaven, lahko tudi skupaj z vami.
Kako lahko starši sami pomagate otroku izboljšati telesno zmogljivost?
Telesna dejavnost ima številne ugodne učinke na zdravje otrok in mladostnikov, zato smo strokovnjaki s področja športa in medicine na podlagi raziskovalnih izsledkov pripravili slovenska priporočila za odmerjanje telesne dejavnosti otrok in mladostnikov, pri čemer pa je treba zaradi raznolikosti v gibalnem razvoju obliko in količino telesne dejavnosti prilagoditi vsakemu posamezniku.
Slovenske smernice za telesno udejstvovanje otrok in mladostnikov
Starši s svojimi pretiranimi zaščitniškimi praksami pogosto silijo učitelje in vodstva šol v ukrepe, ki dolgoročno škodijo otrokom. Dopustimo učiteljem, da naj dobro delajo svoje delo!
Med skrbjo za varnost in zdravo pametjo
Uspešnost izvajanja minut za zdravje med poukom je odvisno od tega, ali bo športni pedagog znal navdušiti ostale učitelje za izvajanje teh minut in jim posredovati ustrezna znanja za njihovo izvedbo. Predstavljamo didaktična priporočila za njihovo izpeljavo in izbor nekaterih vaj.
Učitelj, minuto za zdravje, prosim!
Slovenski otroci imajo v primerjavi z ostalimi otroci SVETA bistveno večjo eksplozivno moč, kar kaže na to, da imajo večjo mišično maso, ki je sposobna bolje obvladovati skupno maso telesa.
Slovenski otroci in mladostniki superiorni v eksplozivni moči v primerjavi z ostalimi otroki na svetu
Narava otrokom ponuja neizmerne možnosti raziskovanja, tako okolice kot njihovega lastnega telesa. Peljimo otroke ven in ne bodimo preveč zaščitniški pri njihovem raziskovanju narave. Tudi kakšen padec je pomemben del tega!
Peljite otroka ven!
Poleg zagotavljanja t.i. pravilnega položaja sedenja so po 20 minutah potrebne prekinitve sedenja.
Učitelj mora šolarje spodbujati k pravilnemu sedenju
Dnevno količino sedenja otrok in mladostnikov moramo zmanjšati z omejeno uporabo časa pred zasloni na največ 1 uro dnevno, pogostim prekinjanjem dolgotrajnega sedenja in omejevanjem motoriziranega prevoza in časa, preživetega v notranjih prostorih med dnevom.
Naši potomci postajajo Homo Sedens

Kategorije

Navodila za avtorje

Navodila za avtorje prispevkov so dostopna tukaj.

SLOfit nasvet, spletna revija za praktična vprašanja s področja telesnega in gibalnega razvoja
ISSN 2591-2410
Izdajatelj: Univerza v Ljubljani, Fakulteta za šport
Odgovorna urednika: prof. dr. Gregor Jurak in prof. dr. Marjeta Kovač
Tehnični urednici: asist. Kaja Meh in doc. dr. Jerneja Premelč

Izdajo te publikacije sta omogočila sofinanciranje Fundacije za šport in Javne agencije za raziskovalno dejavnost Republike Slovenije.