30jun.
Tek po mestnih ulicah za nekoliko starejše
Tek po mestnih ulicah s premagovanjem različnih ovir na nekoliko bolj zahteven način je lahko za starejše otroke odličen način preživljanja prostega časa, obenem pa tudi premagovanja strahov pred ovirami, kritične ocene varnosti izvedbe, s tem pa tudi oblikovanja samoodgovornosti za lastno varnost.
Katarina Bizjak Slanič1 in dr. Marjeta Kovač2
1 OŠ Janka Glazerja, Ruše
2 Univerza v Ljubljani, Fakulteta za šport
Citiraj članek
Otroci in straši se pogosto sprašujejo, kaj početi v prostem času med vikendi in počitnicami, če živijo v urbanem okolju. Kako se lahko lotimo premagovanja ovir v gozdu, smo predstavili v prispevku Parkour v gozdu spodbuja otrokovo kritično mišljenje in samoodgovornost. V mestu pa poskušajmo izkoristiti »namišljene« ovire, ki jih ponujajo ulice, pločniki, parki, stopnice, klopce ipd. Nekaj preprostejših rešitev smo že predstavili v prispevku Tek po mestnih ulicah za najmlajše, kjer smo opisali tudi, kako se tega lotimo in na kaj vse moramo biti pri izvedbi pozorni. V prispevku, ki je bil objavljen v reviji Ciciban, pa predstavljamo nekoliko zahtevnejše naloge.
Če so otroci mlajši osnovnošolci, naj premagujejo ovire pod naši nadzorom odrasle osebe, starejši pa se lahko tega lotijo tudi sami, a jim dajte jasna navodila, na kaj vse naj bodo pozorni pri zagotavljanju lastne varnosti in varnosti drugih. Pri prvih začetkih jih vodite tako, da:
- jim prikažete nekaj načinov izvedbe nalog, predstavljenih v prispevku Tek po mestnih ulicah za najmlajše in jih spodbudite, da jih otežijo (npr. tek s preskakovanjem dveh stopnic, sonožni skoki čez dve stopnici, skoki v globino).
- jim nato prepustite izbiro ovir in način, kako jih bodo premagali na svoj, izviren način, pri tem pa jih opozorite, naj presodijo, ali lahko izvedejo gibanje varno glede na svoje sposobnosti in usvojene gibalne spretnosti. Tako razvijajo kritično mišljenje in se navajajo na prevzemanje odgovornosti za lastno varnost.
- jih opozorite na zaporedje dejavnosti: svojo pot načrtujejo tako, da najprej določijo točko A (začetek) in točko B (konec) teka po mestnih ulicah, nato opazujejo, kaj vse je na poti (ovire, ki jih želijo premagati) in presodijo stopnjo tveganja za varno izvedbo na njihov izbran način.
Takšna gibalna zabava je primerna tudi za izvedbo v dvojicah, kjer najprej eden od para izbere pot in način premagovanja ovir, drugi pa mu sledi, nato pa zamenjata vlogi. Kaj pa, če je eden od para kar otrokov starš? Preizkusite se, gotovo bo zabavno.
Opisan način teka po mestnih ulicah s premagovanjem ovir lahko učitelji ali trenerji vključijo tudi v počitniško vadbo. Izberite le mirno sosesko ali pa področje, kjer promet ni dovoljen.

