30jun.
Tek po mestnih ulicah za najmlajše
Tek po mestnih ulicah je preprosta oblika parkourja. Če živite v mestu, je takšna gibalna zabava zanimiva predvsem ob nedeljah, ko je v mestu manj prometa, in v počitniškem času, ko meščani preživljajo dopust zunaj svojega bivalnega okolja. Kaj vse ponuja mestno okolje za preizkus v zanimivih gibalnih nalogah, prikazujemo v spodnjem prispevku.
Katarina Bizjak Slanič1 in dr. Marjeta Kovač2
1 OŠ Janka Glazerja, Ruše
2 Univerza v Ljubljani, Fakulteta za šport
Citiraj članek
Parkur smo že predstavili v prispevku Parkour v gozdu spodbuja otrokovo kritično mišljenje in samoodgovornost. Parkour je športna disciplina, v kateri mora tekmovalec priti s točke A do točke B na najhitrejši in najbolj učinkovit ter inovativen način, pri tem pa si ne sme pomagati s pripomočki. Za otroke lahko pripravimo različne oblike teka s premagovanjem ovir tako v naravi, telovadnici ali v mestnem okolju.
Mesto po eni strani omejuje gibanje otrok, posebej če je v njem malo zelenih površin. Velike soseske ponujajo precej možnosti z večjimi zelenimi površinami, otroškimi in športnimi igrišči1, v zelo urbanem okolju pa lahko mestne površine in ovire, ki jih ponujajo ulice, stopnice, robniki, vodnjaki ipd. objeti, izkoristimo za gibalne dejavnosti. Kako se tega lotimo? Pri najmlajših sodelujejo straši ali vzgojitelji oziroma učitelji:
- Zamislite si pot od začetne do končne točke in si jo najprej dobro oglejte ter ocenite, ali je gibanje na tej poti varno.
- Poiščite različne ovire ali oznake, ki jih opazite na poti: črte na asfaltu, robnike, stopnice, stojala za kolesa, grajene ovire, ki preprečujejo promet, obod vodnjaka, klopce v parku ali ob robu ulice …
- Zamislite si način premagovanja ovir, npr.:
- hoja po črtah tako, da otrok postavlja stopalo za stopalom, hoja miže, tek po črtah, poskoki po eni nogi po črti, sonožni preskoki črt levo in desno …
- hoja po robniku naprej in nazaj ter v stran, hoja miže, skoki na robnik in z robnika sonožno ali izmenično z eno in drugo nogo …
- tek po stopnicah, tek s preskakovanjem stopnic, tek po širših stopnicah cik-cak (z leve na desno stran, pa spet nazaj na levo stran stopnic itd.), sonožni poskoki po stopnicah navzdol in navzgor (za bolj izkušene), plezanje po vseh štirih po stopnicah navzgor …) …
- preskoki ovir, kot so različna nižja stojala, manjše polkrožne ovire (na nekatere lahko otrok naskoči in nato seskoči, druge naj otrok poskuša preskočiti z oporo rok ali brez opore) …
- Otrokom narišite na večji papir pot z nalogami, ki jo ti poskušajo čim hitreje premagati tako, da od ovire do ovire tečejo. Ovire lahko tudi označite, npr. z rdeči vrvico, ki jo po koncu pospravite.
- Ko otroci usvojijo način gibanja, najdite novo pot, kjer naj poskušajo ovire premagati na svoj način.
- Za izvedbo izberite predel mesta, kjer je dovoljeno gibanje le pešcem, sosesko na obrobju mesta ali pa se v nedeljo odpravite na ploščadi pred nakupovalnimi centri.
Kako si je tek po mestnih ulicah zamislila profesorica športne vzgoje Katarina Bizjak Slanič in kako je svoje ideje predstavila bralcem revije Cicido, si lahko ogledate na spodnjem prispevku.


Viri:
1Šuklje Erjavec, I. in Kozamernik, J. (2019). Ven za zdravje. Priročnik za načrtovanje zelenih površin za spodbujanje telesne dejavnosti in zdravega življenjskega sloga. Urbanistični inštitut Republike Slovenije. http://www.uirs.si/pub/Ven_za_zdravje_jan_20_splet.pdf