X
10avg.

Igre ravnotežja za boljšo učno uspešnost

Ravnotežje je ena od gibalnih sposobnosti, ki je tesno povezana tudi z učno uspešnostjo otrok. Vadba ravnotežja spodbuja sposobnost branja in pisanja, obenem pa zmanjšuje učne težave otrok, saj so otroci po takšni vadbi bolj pozorni, osredotočeni na učno snov in manj nemirni.

Katarina Bizjak Slanič1, dr. Janja Grošelj2 in prof. dr. Marjeta Kovač
1 OŠ Janka Glazerja, Ruše
2 OŠ Spodnja Idrija
3 Univerza v Ljubljani, Fakulteta za šport

V dveh SLOfit prispevkih smo že predstavili, kako razvijati ravnotežje in zakaj je pomembno, da ga razvijamo v vseh življenjskih obdobjih.

Ravnotežje pa je povezano tudi z nekaterimi drugimi področji otrokovega razvoja1. Pregled različnih raziskav2 kaže, da s sistematično vadbo ravnotežja otroci:

  • hitreje napredujejo in dosegajo boljše učne rezultate, saj sta tako gibalni razvoj kot akademsko učenje povezana z delovanjem možganov;
  • napredujejo pri branju in vidnem zaznavanju. Vidno zaznavanje je pomembno za ohranjanje ravnotežja, prav tako pa za hitrost branja. Pri obeh dejavnostih se povečuje učinkovit delovanje možganov na podlagi vidnih zaznav. Dejavnosti, ki vključujejo veliko vaj ravnotežja, tudi spodbujajo povezanost med možganskima poloblama;
  • izboljšajo sposobnosti pisanja. Pisanje uvrščamo k drobni gibalni učinkovitosti (t. i. fini motoriki), ki je pod vplivom oz. zahteva dobro koordinacijo oko-roka;
  • napredujejo pri razvoju drugih gibalnih sposobnostih in gibalnem učenju različnih spretnosti. Različni gibalni programi nas prisilijo k razvrščanju dražljajev iz okolja (npr. hitrost in smer leta žoge) in posledično zahtevajo hitro odločanje, za kar je potrebna učinkovitost osrednjega živčnega sistema pri usklajevanju zaznav, še posebej pa ravnotežnega organa.
  • zmanjšajo učne težave. Otroci se po vadbi ravnotežja lažje osredotočajo in usmerjajo pozornost, niso nemirni, kar pripomore k večji učinkovitosti pri pouku.

Zato je za bralce revije Cicido profesorica športne vzgoje Katarina Bizjak Slanič pripravila nekaj novih iger za razvoj ravnotežja. Skupaj z otroki jih lahko izvajate na plaži, doma na vrtu ali v stanovanju, na igrišču, potrebujete pa pripomočke, ki jih boste zagotovo našli v vsaki domači omari. In na škatlo barvnih kred ne pozabite! Vedno pridejo prav.

Literatura:

1 Grošelj, J. (2020). Merske značilnosti izbranih gibalnih testov ravnotežja 11-letnih otrok (Doktorska disertacija). Univerza v Ljubljani: Fakulteta za šport.
2 Stevens-Smith, D. (2006). Balancing with the brain in mind. Teaching Elementary Physical Education, 17(5), 28–33. https://eric.ed.gov/?id=EJ749096

Kategorije

Navodila za avtorje

Navodila za avtorje prispevkov so dostopna tukaj.

SLOfit nasvet, spletna revija za praktična vprašanja s področja telesnega in gibalnega razvoja
ISSN 2591-2410
Izdajatelj: Univerza v Ljubljani, Fakulteta za šport
Odgovorna urednika: prof. dr. Gregor Jurak in prof. dr. Marjeta Kovač
Tehnični urednici: asist. Kaja Meh in doc. dr. Jerneja Premelč

Izdajo te publikacije sta omogočila sofinanciranje Fundacije za šport in Javne agencije za raziskovalno dejavnost Republike Slovenije.