X
21apr.

Nekaj nalog za domačo minuto za zdravje

Otroci tudi doma sedijo, ko se učijo, berejo, delajo domače naloge. Če je sedenja preveč in začne njihova koncentracija padati, naj z gibalno prekinitvijo razmigajo svoje telo. Nekaj primerov je takih prekinitev, ki jim rečemo minuta za zdravje, je nanizanih spodaj.

Katarina Bizjak Slanič1 in prof. dr. Marjeta Kovač2

1 OŠ Janka Glazerja, Ruše

2 Univerza v Ljubljani, Fakulteta za šport

V Slofit nasvetih smo pripravili že več primerov prekinitev pouka – krajših gibalnih odmorov, ki jim popularno rečemo minuta za zdravje. V Sloveniji smo jih uvajali že v celodnevne osnovne šole, več pozornosti pa jim je bilo namenjeno v projektu Uživajmo v zdravju. Kaj pa, ko mlajši otrok dalj časa sedi doma, se uči, rešuje pisne domače naloge, bere? Če začne njegova koncentracija popuščati, ga spodbudite, da izvede nekaj gibalnih nalog. Spomni se naj, ali so v šoli izvajali podobne naloge in jih prikaže staršem, drugače pa mu predstavite gradivo, ki ga je pripravila Katarina Bizjak Slanič za revijo Ciciban. Otrok pri njegovi izbiri in izvedbi spodbudimo, da spoštuje nekaj priporočil:

  • Najprej naj pomisli, katere mišice sodelujejo pri sedenju in ga ob dolgotrajnem vztrajanju v enakem položaju začnejo »boleti«. Te naj potem razteza (npr. z vzponi na prstih in »obiranjem sadja« ali raztezanjem hrbtnih mišic v zmernem predklonu, kjer se z rokami ali zgornjim delom trupa nasloni na pisalno mizo).
  • Pospeši naj svoje dihanje, npr. s tekom na mestu in zaporedjem poskokov z različnimi položaji nog v fazi leta (raznožno, skrčno) ali počepov. Naloge naj izvaja toliko časa, da se bo zadihal.
  • Na koncu naj naredi tudi nekaj ravnotežnih nalog (npr. vztrajanje v stoji na eni nogi, lahko tudi z zaprtimi očmi ali knjigo na glavi) in ob odprtem oknu nekaj zaporednih globokih vdihov in izdihov.
  • Ko začuti, da se počuti bolje, naj nadaljuje z delom.
  • Če je otrok nemiren, ker ve, da bo moral nekaj časa sedeti, naj že pred začetkom učenja naredi nekaj opisanih nalog, nato pa se osredotoči na svoje delo.

Z njim se pogovorite tudi, kakšno je pravilno sedenje. Če vidite, da vztraja v neudobnih položajih, ga opozorite, da sam preveri, ali spoštuje »pravilo pravih kotov«.

Še več nasvetov in primerov minut za zdravje pa le poiščite med našimi nasveti.

cic7_Minutazazdravje...cic7_Minutazazdravje...

Kategorije

Navodila za avtorje

Navodila za avtorje prispevkov so dostopna tukaj.

SLOfit nasvet, spletna revija za praktična vprašanja s področja telesnega in gibalnega razvoja
ISSN 2591-2410
Izdajatelj: Univerza v Ljubljani, Fakulteta za šport
Odgovorna urednika: prof. dr. Gregor Jurak in prof. dr. Marjeta Kovač
Tehnični urednici: asist. Kaja Meh in doc. dr. Jerneja Premelč

Izdajo te publikacije sta omogočila sofinanciranje Fundacije za šport in Javne agencije za raziskovalno dejavnost Republike Slovenije.