X
26nov.

Sodelovanje šol in učiteljev športne vzgoje z zdravniki – rezultati vprašalnika (COVID-19 FITbarometer)

Le okoli 20% šol sodeluje z zdravniki pri obravnavi gibalno manj učinkovitih ter debelih otrok in mladostnikov, kar je v luči najnovejših izsledkov poslabšanja telesnih zmogljivosti otrok zaradi izolacijskih ukrepov zaskrbljujoče. V manj kot 10% primerov poteka komunikacija med šolo in šolskim zdravnikom glede aktualnega stanja obolevnosti za COVID-19 na šoli. Sodelovanje med šolo in zdravstvom temelji na zavzetosti posameznikov v lokalnem okolju, vendar pa bi za koreniti preskok moral...

Žan Luca Potočnik, Kaja Meh, Gregor Jurak
Fakulteta za šport, Univerza v Ljubljani

Aplikacija Moj SLOfit omogoča pooblaščenim učiteljem lažje vodenje evidenc meritev Športnovzgojnega kartona ter pripravo analiz telesnega in gibalnega razvoja ter zdravstvene ogroženosti posameznega učenca, oddelka in šole. Učencem in njihovim staršem aplikacija omogoča spletni vpogled v ovrednotene rezultate posameznika ter možnost delitve SLOfit poročil z drugimi osebami.

SLOfit sistem učitelji s pridom koristijo za spremljanje razvoja otrok in upoštevanje le-tega pri načrtovanju pouka športne vzgoje na ravni oddelka ter prilagajanju pouka posameznikom glede na njihove razvojne posebnosti. Telesni razvoj otrok spremljajo tudi zdravniki, najpogosteje s sistematičnimi preventivnimi pregledi. Ker so športna vzgoja, telesni in gibalni razvoj ter zdravje prepleteni in soodvisni, se zdi sodelovanje šol in učiteljev športne vzgoje z zdravniki samoumevno. Vendar pa je za to sodelovanje potrebno dvoje. Na eni strani zavzetost obeh strani in na drugi podporna infrastruktura. Za posamezne primere sodelovanja je lahko dovolj že zavzetost. Že desetletja nazaj je bil vzpostavljen tovrsten model sodelovanja v Škofji Loki, ki se danes v posodobljeni različici izvaja kot  zdravstvena športna vzgoja na OŠ Žiri. Pred tem je bil oblikovan uspešen »vrhniški model« sodelovanja šole in zdravstvenega tima na čelu z družinskim zdravnikom. V zadnjih dveh letih pa je bilo v koordinaciji NIJZ na več kot 20-ih osnovnih šolah v projektu MoST vzpostavljena pilotna obravnava debelih in gibalno manj učinkovitih otrok po sistematičnih pregledih v 3. in 6. razredu, v kateri pod vodstvom pediatra sodelujeta šolski in zdravstveno-preventivni tim. Tovrstno sodelovanje potrebuje tudi informacijsko podporo, ki jo lahko zagotavlja aplikacija Moj SLOfit. Eden od njenih namenov je boljše povezovanje šolstva in zdravstva.

Šole, vključene v Moj SLOfit, lahko registriranim staršem znotraj aplikacije predlagajo, da šolskemu zdravniku omogočijo vpogled v podatke njihovega otroka. Aplikacijo Moj SLOfit v letu 2020 uporablja 216 osnovnih šol. Ker nas je zanimalo, koliko je primerov dobre prakse sodelovanja šol in zdravnikov, smo v okviru COVID-19 FITbarometra na podlagi priporočil za sodelovanje pripravili spletno anketo. V njej smo povprašali učitelje ali pri obravnavi gibalno manj učinkovitih in prekomerno prehranjenih otrok sodelujejo z zdravniki, če si pri tem pomagajo z aplikacijo Moj SLOfit in na kakšen način.

Rezultati vprašalnika. S klikom na sliko jo lahko povečate.

Število praks sodelovanja šol, učiteljev športne vzgoje in zdravnikov je odločno premajhno (20%), da bi lahko trdili, da je večina otrok deležna tovrstne obravnave. Zanimivo je, da so učitelji pri pojasnjevanju, zakaj šole ne sodelujejo z zdravniki, največkrat odgovorili, da šole nimajo šolskega zdravnika. Zgolj pri eni zasebni šoli, ki nima stalnega šolskega okoliša, je to možno, sicer pa imajo šole opredeljenega šolskega zdravnika, kar kaže da v mnogih okoljih ni vzpostavljena niti osnovna komunikacija med šolstvom in zdravstvom na takšni ravni, da bi učitelj sploh vedeli za to. Podrobnejši pregled ostalih odgovorov pa kaže, da vzpostavljeno sodelovanje večinoma ni celostno in da trenutno informacijska podpora s pomočjo aplikacije Moj SLOfit še ni ustrezno izkoriščena.

Morda nam uspe s predstavitvijo rezultatov k sodelovanju spodbuditi še nekaj več šol in zdravstvenih domov na lokalni ravni, vendar pa si sodelovalen pristop k takšni obravnavi zaslužijo prav vsi otroci, zato bi ga bilo potrebno sistematično vpeljati v zdravstveni in šolski sistem. To bo v luči trenutnega upada gibalne učinkovitosti in porasta debelosti – posledice šole na daljavo, prekinitve športne dejavnosti in omejitev gibanja – še posebej pomembno v bližnji prihodnosti. Le z dejavnim pristopom bomo lahko nevtralizirali negativne posledice in obvarovali mlade generacije pred povečano obolevnostjo, slabšimi učnimi zmožnostmi, nizko produktivnostjo in slabim počutjem.

 

Naslovna slika: NIJZ: arhiv projekta MoST

 

Kategorije

Navodila za avtorje

Navodila za avtorje prispevkov so dostopna tukaj.

SLOfit nasvet, spletna revija za praktična vprašanja s področja telesnega in gibalnega razvoja
ISSN 2591-2410
Izdajatelj: Univerza v Ljubljani, Fakulteta za šport
Odgovorna urednika: prof. dr. Gregor Jurak in prof. dr. Marjeta Kovač
Tehnični urednici: asist. Kaja Meh in doc. dr. Jerneja Premelč

Izdajo te publikacije sta omogočila sofinanciranje Fundacije za šport in Javne agencije za raziskovalno dejavnost Republike Slovenije.