X
15jan.

Primer sodelovanja zdravstva in šol v Novi Gorici

Študentki Kaja in Nina predstavljata sodelovanje Centra za krepitev zdravja Nova Gorica z lokalnimi vzgojno izobraževalnimi ustanovami, starši in občino. Program, ki je namenjen spodbujanju zdravega življenjskega sloga mladih in dolgoročne skrbi za zdravje, zajema širok spekter delavnic o zdravi prehrani, pomenu redne telesne dejavnosti, krepitvi duševnega zdravja in vzpostavljanju dobrih higienskih navad.

Kaja Jeretina in Nina Jesenšek

Univerza v Ljubljani, Fakulteta za šport

Citiraj članek

Vzgoja za zdravje: dinamičen in celovit pristop

Vzgoja za zdravje presega zgolj posredovanje informacij in predstavlja sodelovanje med medicinskimi sestrami, psihologi, dietetiki in kineziologi. Gre za dinamičen proces, v katerem otroci skozi izkušnje pridobivajo znanja, spretnosti in stališča za zdrav način življenja1. Programi spodbujajo odgovornost za lastno zdravje in pomagajo otrokom razviti zmožnost sprejemanja zdravih odločitev. Zdravstveni dom Nova Gorica te programe izvaja v vseh vzgojno-izobraževalnih ustanovah – v vrtcih, osnovnih šolah in srednjih šolah – kjer so vsebine prilagojene razvojni stopnji otrok in mladostnikov1. Programi se izvajajo prek Centra za krepitev zdravja (CKZ). To enota zdravstvenih domov, namenjena spodbujanju zdravega življenjskega sloga in preprečevanju bolezni. Nudi raznolike programe in delavnice, ki so zasnovane za posameznike vseh starosti, vključno z izobraževanji o zdravem prehranjevanju, gibanju, obvladovanju stresa in opuščanju škodljivih navad. Vsak zdravstveni strokovnjak iz CKZ izobraževalno ustanovo obišče enkrat letno, po potrebi ali posebnih željah se opravi dodaten obisk. To omogoča postopno nadgrajevanje znanja in veščin ter krepitev zdravih navad skozi celotno obdobje odraščanja.

Ključne teme programa Vzgoja za zdravje so: 

  1. Telesna dejavnost: program spodbuja redno gibanje in veselje do telesne dejavnosti.
  2. Duševno zdravje: otroci se učijo razvijati pozitivno samopodobo, obvladovati stres in graditi dobre medosebne odnose2.
  3. Zdrava prehrana: poudarek je na uravnoteženi prehrani, uživanju več sadja in zelenjave ter zmanjšanju vnosa sladkorja3.
  4. Higiena in preprečevanje bolezni: s pridobivanjem osnovnih higienskih veščin se otroci naučijo preprečiti širjenje okužb.
  5. Preprečevanje poškodb: učenci osvajajo osnovne tehnike prve pomoči in se učijo preprečevanja tveganj4

Vsi programi so prilagojeni starostni stopnji otrok skozi različne naslove delavnic. V vrtcih se pri programu “Zdravih nog, naokrog” spoznavajo s pomenom zdravega prehranjevanja s pomočjo prehranske piramide ter preko različnih gibalnih dejavnosti krepijo pomen zavedanja za dobro počutje³. V osnovni šoli se ta program razširi na več delavnic, in sicer v prvi triadi  na “Zdrav način življenja-GIBANJE”, kjer je vadba namenjena spoznavanju osnovnih motoričnih sposobnosti otrok; v drugi in tretji triadi pa na »Vaje za mišično moč in gibljivost«, kjer učenci spoznajo vaje za izboljšanje osnovne drže ali pa za ohranjanje dobrega osnovnega položaja telesa⁴. Te delavnice izvaja kineziolog v telovadnici ali na zunanjih površinah šole. V srednjih šolah pa se naslavlja predvsem ključna področja zdravega načina življenja mladostnikov, kjer so osrednje teme medsebojni odnosi, psihoaktivne snovi, preprečevanje in zgodnje odkrivanje rakavih obolenj itd.2.

Sodelovanje CKZ in šol pri vzgoji za zdravje     

Vsaka šola ima koordinatorja zdravstvene vzgoje, ki skrbi za kakovostno izvajanje programa in ima redni kontakt s službo CKZ. Koordinator skrbi tudi za prepoznavnost programa na šoli. V primeru interesa pa izvede predstavitev za starše na prvem roditeljskem sestanku. Ob zaključku šolskega leta CKZ pripravi srečanje za koordinatorje vseh šol njihovega območja, na kateremu predstavijo predvidene novosti za naslednje šolsko leto.   

Vsebine vzgoje za zdravje izvajajo diplomirane medicinske sestre, dietetiki, psihologi in kineziologi, ki izvajajo delavnice in predavanja za učence in pedagoške delavce¹. S svojo prisotnostjo na šolah so postali nepogrešljiv del učnega procesa, saj otrokom skozi prilagojene dejavnosti pomagajo razumeti in ponotranjiti pomen zdravega načina življenja. Poseben poudarek je na interdisciplinarnem pristopu. Kineziologi sodelujejo z učitelji športne vzgoje pri pripravi gibalnih dejavnosti. Dietetiki organizirajo predavanja in praktične delavnice o sestavi obrokov, branju etiket na živilih, prepoznavanju skritih sladkorjev in spodbujanju uživanja lokalno pridelane hrane. Psihologi vodijo skupinske delavnice za krepitev samozavesti, obvladovanje stresa, reševanje konfliktov in spodbujanje pozitivnih medosebnih odnosov. Medicinske sestre izvajajo delavnice o osebni higieni, preprečevanju bolezni, pomenu cepljenja in osnovah prve pomoči. Ta celostni pristop omogoča, da otroci zdrav način življenja doživljajo kot celostno in praktično vrednoto2,3,4.   

Ključna prednost programa CKZ so t.i. tedni zdravja, v katerih se zdravstveno-vzgojne dejavnosti izvajajo zgoščeno v krajšem časovnem obdobju. Trajanje teh tednov je prilagojeno velikosti šole in lahko obsega od enega do treh tednov. V tem času šole prilagodijo svoj urnik in namenijo del časa izvedbi programa, kar omogoča nemoteno sodelovanje s CKZ. 

Povezovanje z lokalno skupnostjo   

CKZ tesno sodeluje tudi z lokalno skupnostjo, ki omogoča širšo vključitev v dejavnosti za zdravje. Šole v sodelovanju s CKZ organizirajo dogodke, namenjene staršem, starim staršem, pedagoškem zboru in širši javnosti, na katerih predstavljajo vsebine, ki so jih otroci spoznali med tedni zdravja. Ti dogodki vključujejo interaktivne stojnice, praktične delavnice in predavanja, ki udeležencem omogočajo, da se na zabaven in poučen način seznanijo z zdravim načinom življenja. Na ta način CKZ širi svoje dejavnosti tudi izven šolskih zidov ter spodbuja vključevanje lokalne skupnosti v ohranjanje in krepitev zdravja5.

Družinska obravnava za zdrav življenjski slog   

CKZ prav tako izvaja program družinske obravnave za zdrav življenjski slog, ki vključuje otroke in njihove starše. Ko se na sistematskem pregledu pri otroku ugotovi težava, kot je prekomerna telesna masa, CKZ ponudi podporo. Program vključuje tako otroke kot njihove starše ter otrokove po starosti bližnje sorojence in jim pomaga pri obvladovanju tega izziva. Čeprav ta program ni neposredno povezan s šolskimi dejavnostmi, predstavlja ključni del širše strategije za krepitev zdravja, saj spodbuja zdrav način življenja v celotni družini5.

Zaključek

Program vzgoje za zdravje CKZ Nova Gorica je dober primer sodelovanja med strokovnjaki iz zdravstva in šolstva, starši ter lokalno skupnostjo pri spodbujanju zdravih življenjskih navad otrok. S sodelovanjem med različnimi deležniki je zagotovljeno, da otroci pridobijo potrebna znanja, spretnosti in motivacijo za sprejemanje zdravih življenjskih odločitev, kar lahko ima dolgoročen pozitiven vpliv na njihovo kakovost življenja. Ta program predstavlja zgled, kako lahko z načrtnim pristopom in interdisciplinarnim sodelovanjem ustvarimo okolje, ki podpira in spodbuja zdrav razvoj posameznikov in skupnosti.

 Viri:

1Katalog za pedagoške delavce: Zdravstveni dom Nova Gorica. (2024). Vzgoja za zdravje za pedagoške delavce in starše: Šolsko leto 2024/2025. Nova Gorica.
2Katalog za srednješolce: Zdravstveni dom Nova Gorica. (2024). Vzgoja za zdravje za srednješolce: Šolsko leto 2024/2025. Nova Gorica.
3Katalog za predšolske otroke: Zdravstveni dom Nova Gorica. (2024). Vzgoja za zdravje za predšolske otroke: Šolsko leto 2024/2025. Nova Gorica.
4Katalog za osnovnošolce: Zdravstveni dom Nova Gorica. (2024). Vzgoja za zdravje za osnovnošolce: Šolsko leto 2024/2025. Nova Gorica.
5T. Kofol. Osebna komunikacija (5.12.2024).

 

Kategorije

Navodila za avtorje

Navodila za avtorje prispevkov so dostopna tukaj.

SLOfit nasvet, spletna revija za praktična vprašanja s področja telesnega in gibalnega razvoja
ISSN 2591-2410
Izdajatelj: Univerza v Ljubljani, Fakulteta za šport
Odgovorna urednika: prof. dr. Gregor Jurak in prof. dr. Marjeta Kovač
Tehnični urednici: asist. Kaja Meh in doc. dr. Jerneja Premelč

Izdajo te publikacije sta omogočila sofinanciranje Fundacije za šport in Javne agencije za znanstvenoraziskovalno in inovacijsko dejavnost Republike Slovenije.