X
23apr.

Noge se potepajo

V vsakršnem vremenu naj bodo otroci čim več časa zunaj v naravi. Pomembno je, da so primerno obuti. Pomlad nas vabi na travnike in v gozd, ob potoke, reke in morsko obalo, pa tudi v gore. Z dobro obutvijo bodo otrokove noge ostale suhe, potep pa bo zanj zanimivo doživetje. Ob tem naj otrok opazuje naravo, saj jo bo le tako spoznal in spoštoval.

Katarina Bizjak Slanič1 in prof. dr. Marjeta Kovač2

1 OŠ Janka Glazerja, Ruše

2 Univerza v Ljubljani, Fakulteta za šport

Otroci potrebujejo za gibanje v naravi primerno obutev. Ker hitro rastejo, je lahko nakup obutve prava »nočna mora« marsikaterega starša. Nove čevlje so kupili pred tremi meseci, še včeraj so bili dovolj veliki, danes ga že tiščijo. Pred nakupom najprej ugotovite, kaj otrok potrebuje, da bo njegovo gibanje udobno in da bo noga zaščitena pred vremenskimi vplivi. Gotovo ne boste zgrešili, če bo imel otrok gumijaste škornje, športno obuvalo (t. i. superge) in trpežnejše visoke čevlje, primerne za gibanje v gorskem svetu. Tako superge kot visoki čevlji so uporabni tudi za vsakdanjo nošnjo. Ne pozabite tudi na več parov ravno prav velikih nogavic. Za hladnejše dneve naj bodo debelejše, v toplejših dnevih pa tanke, po možnosti ojačane na bolj izpostavljenih delih.

Za potep v dežju ali izlet v lepem vremenu po mokrotnih travnikih ali igranje v lužah so nepogrešljivi gumijasti škornji. V trgovinah prodajajo škornje različnih pisanih barv, nekateri so okrašeni z različnimi cvetličnimi ali živalskimi motivi. Tudi priljubljeni junaki iz risank se znajdejo na njih.

Za različne športne dejavnosti naj ima otrok superge, ki naj, če je le mogoče, z ustrezno membrano zagotavljajo, da obuvalo diha, a je obenem nepremočljivo. Podplat naj bo narebren, da omogoča dober stik s podlago. Za najmlajše naj se superge zapirajo z ježki, da sta obuvanje in sezuvanje čim lažja. S takšnim obuvalom bo otrok lahko varno hodil po zanimivem podrtem drevesu in preskakoval štore ter luže.

Za pohode v gore pa otroku le kupite ustrezno višje obuvalo, ki ščiti gležnje, ima narebren (profiliran) podplat in je iz membrane, ki diha, a zagotavlja nepremočljivost. Takšne čevlje lahko otrok nosi vsakodnevno, posebej še v zimskem času ali ob deževnem vremenu. Kakšen je dober pohodniški čevelj, si lahko preberete v Slofit nasvetu dr. Tadeja Debevca.

Vsa obuvala redno čistimo. Če so mokra, jih vedno posušimo na zraku, da obdržijo svojo obliko. Tako bodo ohranila svojo funkcijo. Četudi je obutev po zagotovilih izdelovalca nepremočljiva, je treba zaščitni sloj občasno osvežiti s primernim negovalnim sredstvom za nepremočljivost. Spretnosti negovanja čevljev naj se navadi tudi otrok. Otrok (in ne vi) naj po uporabi pospravi obutev tako, da se bi prezračila in posušila. Za to naj bo namenjeno posebno mesto v stanovanju ali hiši. Tako se bo začel zavedati, da je treba za obuvalo poskrbeti, kajti suhe noge v udobni obutvi so dobra popotnica za zabaven potep v naravi. Zunaj pa opazujte naravo skupaj z otrokom, saj je naša največja in najbogatejša učilnica. Opozorite ga, da jo moramo vsi spoštovati in ohranjati čisto, saj smo le njeni obiskovalci. Nekaj idej, kaj lahko počne vsakodnevno otrok v naravi, je za bralce revije Cicido pripravila profesorica športne vzgoje Katarina Bizjak Slanič z Maticem in Julijo.

cdo8_Nogesepotepajo_...

cdo8_Nogesepotepajo_...

Kategorije

Navodila za avtorje

Navodila za avtorje prispevkov so dostopna tukaj.

SLOfit nasvet, spletna revija za praktična vprašanja s področja telesnega in gibalnega razvoja
ISSN 2591-2410
Izdajatelj: Univerza v Ljubljani, Fakulteta za šport
Odgovorna urednika: prof. dr. Gregor Jurak in prof. dr. Marjeta Kovač
Tehnični urednici: asist. Kaja Meh in doc. dr. Jerneja Premelč

Izdajo te publikacije sta omogočila sofinanciranje Fundacije za šport in Javne agencije za raziskovalno dejavnost Republike Slovenije.