X
08mar.

Uspehi naših športnikov na olimpijskih igrah spodbujajo tudi najmlajše k rednemu gibanju

Naši športniki so se vrnili z zimskih olimpijskih iger kar s sedmimi medaljami. Njihovi uspehi so vedno tudi motiv za najmlajše, da se vključijo v športne dejavnosti. Katarina Bizjak Slanič, profesorica športne vzgoje, je za revijo Cicido pripravila prispevek o pravkar končanem prazniku športa z namenom navdušiti najmlajše za zimske športe.

Katarina Bizjak Slanič1 in prof. dr. Marjeta Kovač2
1
OŠ Janka Glazerja, Ruše, 2 Univerza v Ljubljani, Fakulteta za šport

Olimpijske igre so praznik športa. Že pred našim štetjem so jih organizirali v antični Grčiji, pri tem pa so prekinili vojne spopade. Konec 19. stoletja jih je oživil Pierre de Coubertin. Tako so prve poletne olimpijske igre potekale v Atenah leta 1896. Od takrat potekajo vsake štiri leta z izjemo med prvo in drugo svetovno vojno.

Zimske olimpijske igre potekajo že skoraj sto let; prve so organizirali leta 1924 v Chamonixu v Franciji. Do leta 1992, ko so bile poletne olimpijske igre v Barceloni v Španiji, zimske pa v Albertvillu v Franciji, je bil dogodek organiziran isto leto, nato pa so se odločili, da bo ta največji praznik vsaki dve leti, med posameznimi poletnimi in zimskimi igrami pa bo še vedno štiriletno obdobje. Leta 1994 so tako v norveškem Lillehammerju organizirali zimske olimpijske igre dve leti po poletnih in zimskih, izvedenih leta 1992.1

Na prvih zimskih olimpijskih igrah je tekmovalo 16 narodov, 292 športnikov (247 moških in 11 žensk) pa se je preizkusilo v 6 športih in 14 različnih dogodkih.  Na letošnjih zimskih olimpijskih igrah, ki so potekale od 4. do 20. februarja v kitajskem glavnem mestu Pekingu in širši okolici, pa je tekmovalo 91 narodov, 2861 športnikov, pomerili so se v 15 športih in 109 dogodkih.

Veliki dogodki imajo tudi svoje simbole. Eden od njih so tudi olimpijski krogi, ki jih je ustvaril leta 1913 Pierre de Coubertin. Simbolizirali naj bi moč olimpijskega gibanja, saj so krogi med seboj povezani in predstavljajo sožitje, medsebojno spoštovanje in prijateljstvo narodov petih celin. Barve petih krogov so točno določene in pomenijo:

  1. v zgornji vrsti (z leve proti desni): modra  - Evropo, črna - Afriko, rdeča - Ameriko in
  2. v spodnji vrsti (z leve proti desni): rumena - Azijo in zelena - Avstralijo z Oceanijo.

Katarina Bizjak Slanič, profesorica športne vzgoje, je za najmlajše bralce revije Cicido pripravila predstavitev zimskih olimpijskih iger in njihovega simbola – olimpijskih krogov.

Naši športniki so bili letos izjemno uspešni, saj so usvojili kar sedem kolajn. Vemo tudi, da so vrhunski športni rezultati naših športnikov motiv za mlade2, da jih posnemajo tako z vključitvijo v redno športno dejavnost, obenem pa se zavedajo, da je za uspeh potrebno res trdo in sistematično delo. Mogoče bo katerega od najmlajših letošnji ogled športih tekmovanj tako prevzel, da bo šel po stopinjah naših šampionov, za večino pa je bila to odlična priložnost, da so spoznali različne zimske športne dejavnosti in se v nekaterih tudi sami preizkusili.

Literatura:

1 Winter Olympics (2022). Dostopno na: https://www.archives.gov/news/topics/winter-olympics
2 Kolar, E., Kovač, M. in Bednarik, J. (2005). Evaluation of sports disciplines from the general public's point of view. Acta Universitatis Carolinae. Kinanthropologica. 41(1), 63-76.

Kategorije

Navodila za avtorje

Navodila za avtorje prispevkov so dostopna tukaj.

SLOfit nasvet, spletna revija za praktična vprašanja s področja telesnega in gibalnega razvoja
ISSN 2591-2410
Izdajatelj: Univerza v Ljubljani, Fakulteta za šport
Odgovorna urednika: prof. dr. Gregor Jurak in prof. dr. Marjeta Kovač
Tehnični urednici: asist. Kaja Meh in doc. dr. Jerneja Premelč

Izdajo te publikacije sta omogočila sofinanciranje Fundacije za šport in Javne agencije za raziskovalno dejavnost Republike Slovenije.